Спеціальні потреби

Актуально

Дебати щодо гiдного рiвня зарплат i пенсiй в Українi - 2004-07-22

Київ – 21 липня. Чи є зв`язок між пенсійною реформою та легалізацією заробітної плати? Що заважає вивести на гідний рівень зарплати і пенсії в Україні? Тему обговорювали в Національному прес-клубі реформ за участю державних та профспілкових посадовців.

28 мільярдів гривень, які потрібні сьогодні в Україні на виплату пенсій усім пенсіонерам, становлять 60% від їх прожиткового мінімуму. Покращити становище пенсіонерів, котрі часом, щоб вижити, збирають пляшки чи жебрають милостиню в переходах, уряд планує у ході пенсійної реформи. За новим законом, з 1 січня цього року розмір пенсії вираховують для кожного пенсіонера персонально, залежно від розміру його зарплати. Хочеш мати пенсію на рівні прожиткового мінімуму – тоді треба заробляти 800 гривень на місяць, -- каже заступник голови правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний:

«Ну ви знаєте – до 1 січня в нас було обмеження максимального розміру пенсії, яка б не була заробітна плата, 150 гривень максимум було, і все. Коли ми почали робити перерахунки, сьогодні є і дуже багато нарікань, що низькі розміри пенсій, але саме низькі тому, що в людей була низька заробітна плата. І можливо, якась частина офіційної плати, низька принаймні офіційна заробітна плата, тобто люди не показували це, одержували заробітну плату в конвертах, і от саме коли проводились перерахунки і сьогодні коли ми призначаємо вже пенсію за новим законом, це дуже відчутно видно, як це впливає на розмір пенсії», - зазначив Зарудний.

Як кажуть у Пенсійному фонді, сьогодні проблема підвищення пенсій лежить виключно у площині підвищення зарплатні. Але як підвищити зарплату, яка в Україні найнижча з усіх країн СНД? Якщо у Росії та Казахстані середня зарплата становить 2 з половиною прожиткових мінімуми, то в Україні мінімальна зарплата у 205 гривень на місяць до прожиткового мінімуму навіть не дотягує. Разом з тим, як кажуть державні посадовці, реформи заробітної плати в Україні наразі не передбачається. Говорять заступник голови Федерації роботодавців України Василь Піддубний і директор департаменту з питань державного регулювання заробітної плати Мінпраці України Олександр Товстенко:

«Теми реформування заробітної плати не існує… Що стосується реформи заробітної плати, то вона в нас власне, можна сказати, що вона в більшій мірі вже проведена».

За словами державних чиновників, реформа зарплати вже була проведена у 90-і роки, коли розмежували державне і договірне регулювання оплати праці. Що ж до того, як підвищити зарплату, то на їх думку, головним рецептом є вивести зарплату з тіні, створювати нові робочі місця, підвищувати продуктивність праці.

Українські профспілки з такою постановкою питання не згодні: на їх думку, говорити про проведену реформу зарплати не можна при мінімальній зарплаті в 205 гривень, яка нижча офіційної межі бідності і якої не вистачає навіть на харчі. За словами експерта Федерації профспілок України Людмили Ростової, економічний ріст, про який так багато говорять зараз в Україні, дає підстави для суттєвого підвищення зарплат, передусім бюджетникам:

«Ми, профспілки, вважаємо, що тут повинна бути воля урядова, політична щодо мінімальної зарплати. Тому що ми не можемо примиритися з тим, що мінімальна зарплата, яка зараз існує, і яка буде з 1 вересня, 237, нижча за межу бідності. Ми не можемо допускати того, щоб серед працюючих були бідняки».

Як каже експерт Федерації профспілок, держава на те і держава, щоб гарантувати своїм громадянам пенсії, мінімальні зарплати, стипендії на рівні, не нижчому за прожитковий мінімум:

«Те, що мінімальна зарплата повинна бути на рівні прожиткового мінімуму, означено ще в жовтні 2000 року законом. А уряд, який був і є, вважає, що це як орієнтир…».

Всі новини дня

Блінкен: мета війни Путіна - руйнування української ідентичності, але цього зробити не вдасться

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту в Український Інститут Америки 19 травня 2022 року. Фото зроблене 19 травня 2022 року. AP/Андреа Рено

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що метою війни Путіна є руйнування української ідентичності, але цього йому зробити не вдасться. Про це держсекретар написав у пості в Twitter після відвідування Українського Інституту Америки у Нью-Йорку.

«Частково війна Путіна – це спроба знищити українську ідентичність. Я відвідав Український Інститут Америки, організацію, що зберігає та пропагує яскраву та живу культуру України, щоб підкреслити, що війні Путіна не вдасться знищити те, що робить цю країну та її людей настільки унікальними», - заявляє Ентоні Блінкен.

Війні Путіна не вдасться знищити те, що робить цю країну та її людей настільки унікальними
Ентоні Блінкен

За словами держсекретаря США, під час короткого візиту в Український Інститут Америки в нього була можливість «почути надзвичайну музику, а також побачити надзвичайне мистецтво», зокрема і колекцію писанок. «Ці писанки – це надія на майбутнє та відродження України, яка виходить із агресії, яку наразі вчиняє проти неї Росія. Українська ідентичність потужно проявляється через культуру і життєдайність цієї культури. Сила цієї ідентичності дає зрозуміти, що війна президента Путіна не матиме успіху. І ми з нетерпінням чекаємо дня, коли ці писанки привезуть в Україну як ще один символ її відродження», - заявив Ентоні Блінкен під час візиту до музею.

Нагадаємо, що держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Японії Хаяші Йошімаса під час зустрічі в Токіо привітали співпрацю своїх країн як наріжний камінь миру, безпеки та процвітання в Індо-Тихоокеанському регіоні. «Вони знову підтвердили свою рішучу підтримку суверенітету та незалежності України та пообіцяли притягнути Кремль до відповідальності за його агресивну війну в Україні», - йдеться в повідомленні Держдепартаменту.

Дивіться також: Ентоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

Росія «використовує голод» для отримання влади – голова Єврокомісії

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час інтерв'ю Reuters на альпійському курорті Давос, Швейцарія, 24 травня 2022 року. REUTERS/Arnd Wiegmann

Росія шантажує світ харчами, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн 24 травня.

На її думку, Росія використовує постачання харчових продуктів як зброю. Ціни на зерно, кулінарну олію та інші продукти різко зросли на тлі російського вторгнення до України, яка є одним із найбільших світових експортерів пшениці.

«В окупованій Росією частині України армія Кремля конфіскує запаси зерна та техніку…, а російські військові кораблі в Чорному морі блокують українські судна, навантажені пшеницею та соняшниковим насінням», – сказала фон дер Ляєн під час виступу на конференції Всесвітнього економічного форуму (WEF) у швейцарському Давосі.

Вона додала, що Росія накопичує власне продовольство, використовуючи затримку його експорту «як різновид шантажу», аби спровокувати зростання глобальних цін або «обміняти пшеницю на політичну підтримку».

«Це означає використання голоду та зерна для отримання влади», – пісумувала вона.

Президентка Єврокомісії зазначила, що ці події можуть викликати в когось спогади про «темне минуле – часи радянських конфіскацій врожаю та нищівного голоду 1930-х років», маючи на увазі Голодомор, який вбив мільйони українців.

За словами фон дер Ляєн, шлях боротьби з кроками Росії, спрямованими на порушення ланцюгів постачання продовольства, лежить через глобальну співпрацю.

Росія, своєю чергою, звинувачує Захід у зростанні цін на продовольство та дефіциті, пов’язуючи їх із запровадженням антиросійських санкцій за вторгнення до України.

Уряд Німеччини звинуватив Росію в блокуванні можливої доставки близько 20 мільйонів тонн зерна з України, тоді як президент Польщі Анджей Дуда заявив, що дефіцит продовольства може спровокувати хвилю мігрантів з Північної Африки до Європи.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що станом на 21 травня Росія заблокувала в українських портах 22 мільйони тонн продовольства, поступово краде його, вивозить і намагається продати.

Тим часом міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світ бути пильним і не купувати крадене росіянами зерно.

«Російські злодії крадуть українське зерно, вантажать його на кораблі, проходять через Босфор і намагаються продати його за кордон. Я закликаю всі держави бути пильними і відмовлятися від будь-яких подібних пропозицій. Не купуйте вкрадене. Не ставайте співучасниками російських злочинів. Крадіжка ніколи нікому не приносила удачі», - написав він у Твіттері.

Дивіться також: нтоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

США та Індія надалі «консультуватимуться про негативні наслідки» війни Росії в Україні

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді (ліворуч) та президент США Джо Байден на зустрічі в Токіо. 24 травня 2022 р.

Президент США Джо Байден на зустрічі з керівниками Австралії, Індії та Японії назвав війну Росії проти України «темною годиною нашої спільної історії».

Це глобальна проблема.
Джо Байден

«Це більш ніж просто європейська проблема. Це глобальна проблема», - сказав американський керівник на чотиристоронньому саміті в Токіо.

З огляду на російську війну окрему увагу зараз звертають на Індію, керівник якої, прем’єр-міністр Нарендра Моді, виявився одним зі світових лідерів, що уникають прямого осуду Москви за вторгнення в Україну.

Уряди Австралії та Японії від самого початку долучилися до США, європейських та інших країн з осудом російської війни і приєдналися до західних санкцій щодо Москви.

Австралія також надає військову допомогу Україні, а Японія зосередилася на фінансовій та гуманітарній підтримці.

Але Індія не обмежила співпрацю з Москвою, успадкувавши зв’язки налагоджені ще в часи існування СРСР.

«Жорстока й неспровокована російська війна проти України спричинила гуманітарну катастрофу, невинних цивільних вбивають на вулицях і мільйони біженців полишили домівки в середині країни, а також виїхали», - наголосив Джо Байден в присутності індійського керівника.

Після двосторонніх переговорів з Моді Байден повідомив, що вони обговорювали вторгнення Росії в Україну і «наслідки для світового порядку».

Американський президент сказав, що США й Індія будуть далі консультуватися стосовно того, «як подолати ті негативні наслідки».

Але Нарендра Моді, як зауважує зокрема інформагентство Associated Press, коментуючи теми переговорів, не згадав про російську війну в Україні, а натомість зосередився на торговельних та інвестиційних програмах зі США.

Ми не можемо дозволити, щоб подібне сталося в індійсько-тихоокеанському регіоні.
Фуміо Кісіда

«Очевидно, що адміністрація Байдена не хоче проблем з Індією, і більшість тих важких розмов відбуватимуться приватно», - прокоментував ситуацію для Associated Press американський аналітик Майкл Ґрін, віце-президент Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.

Японський прем’єр-міністр Фуміо Кісіда, торкнувшись теми російської агресії в Україні, сказав: «Ми не можемо дозволити, щоб подібне сталося в індійсько-тихоокеанському регіоні».

Австралійський прем’єр-міністр Ентоні Албанезе, який щойно сформував новий уряд, заявив, що його країна продовжуватиме курс співпраці зі США та іншими союзниками.

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Марш вишиванок минулими вихідними пройшов у Каліфорнії. Українська громада у передмісті Лос-Анджелеса організувала не лише демонстрацію традиційного одягу своєї Батьківщини, а й також танцювальний флешмоб. Як це виглядало – в сюжеті Христини Шевченко.

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Феномен популярності Зеленського у США: американці друкують футболки із його зображенням, вивішують на вітринах магазинів постери та навіть ліплять глиняні бюсти президента України. Чому це відбувається – дивіть в сюжеті Юрія Мамона.

Більше

Відео - найголовніше

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
XS
SM
MD
LG