Спеціальні потреби

Актуально

Дебати щодо гiдного рiвня зарплат i пенсiй в Українi - 2004-07-22

Київ – 21 липня. Чи є зв`язок між пенсійною реформою та легалізацією заробітної плати? Що заважає вивести на гідний рівень зарплати і пенсії в Україні? Тему обговорювали в Національному прес-клубі реформ за участю державних та профспілкових посадовців.

28 мільярдів гривень, які потрібні сьогодні в Україні на виплату пенсій усім пенсіонерам, становлять 60% від їх прожиткового мінімуму. Покращити становище пенсіонерів, котрі часом, щоб вижити, збирають пляшки чи жебрають милостиню в переходах, уряд планує у ході пенсійної реформи. За новим законом, з 1 січня цього року розмір пенсії вираховують для кожного пенсіонера персонально, залежно від розміру його зарплати. Хочеш мати пенсію на рівні прожиткового мінімуму – тоді треба заробляти 800 гривень на місяць, -- каже заступник голови правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний:

«Ну ви знаєте – до 1 січня в нас було обмеження максимального розміру пенсії, яка б не була заробітна плата, 150 гривень максимум було, і все. Коли ми почали робити перерахунки, сьогодні є і дуже багато нарікань, що низькі розміри пенсій, але саме низькі тому, що в людей була низька заробітна плата. І можливо, якась частина офіційної плати, низька принаймні офіційна заробітна плата, тобто люди не показували це, одержували заробітну плату в конвертах, і от саме коли проводились перерахунки і сьогодні коли ми призначаємо вже пенсію за новим законом, це дуже відчутно видно, як це впливає на розмір пенсії», - зазначив Зарудний.

Як кажуть у Пенсійному фонді, сьогодні проблема підвищення пенсій лежить виключно у площині підвищення зарплатні. Але як підвищити зарплату, яка в Україні найнижча з усіх країн СНД? Якщо у Росії та Казахстані середня зарплата становить 2 з половиною прожиткових мінімуми, то в Україні мінімальна зарплата у 205 гривень на місяць до прожиткового мінімуму навіть не дотягує. Разом з тим, як кажуть державні посадовці, реформи заробітної плати в Україні наразі не передбачається. Говорять заступник голови Федерації роботодавців України Василь Піддубний і директор департаменту з питань державного регулювання заробітної плати Мінпраці України Олександр Товстенко:

«Теми реформування заробітної плати не існує… Що стосується реформи заробітної плати, то вона в нас власне, можна сказати, що вона в більшій мірі вже проведена».

За словами державних чиновників, реформа зарплати вже була проведена у 90-і роки, коли розмежували державне і договірне регулювання оплати праці. Що ж до того, як підвищити зарплату, то на їх думку, головним рецептом є вивести зарплату з тіні, створювати нові робочі місця, підвищувати продуктивність праці.

Українські профспілки з такою постановкою питання не згодні: на їх думку, говорити про проведену реформу зарплати не можна при мінімальній зарплаті в 205 гривень, яка нижча офіційної межі бідності і якої не вистачає навіть на харчі. За словами експерта Федерації профспілок України Людмили Ростової, економічний ріст, про який так багато говорять зараз в Україні, дає підстави для суттєвого підвищення зарплат, передусім бюджетникам:

«Ми, профспілки, вважаємо, що тут повинна бути воля урядова, політична щодо мінімальної зарплати. Тому що ми не можемо примиритися з тим, що мінімальна зарплата, яка зараз існує, і яка буде з 1 вересня, 237, нижча за межу бідності. Ми не можемо допускати того, щоб серед працюючих були бідняки».

Як каже експерт Федерації профспілок, держава на те і держава, щоб гарантувати своїм громадянам пенсії, мінімальні зарплати, стипендії на рівні, не нижчому за прожитковий мінімум:

«Те, що мінімальна зарплата повинна бути на рівні прожиткового мінімуму, означено ще в жовтні 2000 року законом. А уряд, який був і є, вважає, що це як орієнтир…».

Всі новини дня

Американські військові експерти: цей етап війни в Україні завершиться звільненням всіх територій. Відео

Американські військові експерти: Україна стоїть на порозі третього етапу війни, який має завершитися звільненням всієї території України, включно з Кримом.

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:54 0:00

Пошкодження газопроводів «Північного потоку» є результатом навмисних та безвідповідальних диверсійних дій - заява НАТО. З подробицями про це та реакцією Заходу – Богдан Цюпин з Лондона.

Сенатори США запропонували законопроект проти країн, які підтримають нелегальну анексію Росії. Відео

Сенатори США представили новий законопроект, який у разі схвалення автоматично позбавить американської підтримки ті країни, які визнають нелегальну анексію Росією українських територій.

Сенат США схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

Сенат Сполучених Штатів схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 мільярдів доларів. Як важливість додаткового фінансування для України прокоментували лідери демократів та республіканців у Сенаті – деталі.

Не допомагати Путіну. Чи заберуть іноземці свій бізнес з Росії через указ про мобілізацію? Відео

Мобілізація може підштовхнути іноземні компанії, які ще залишаються в Росії, закрити свій бізнес в країні. Про вихід іноземних інвесторів з Росії "Голос Америки" поговорив з аналітиками проекту «Бізнес для України» та Школи управління Єльського університету.

Більше

XS
SM
MD
LG