Спеціальні потреби

03.08.04 - Після драматичних років початку цього століття, а відтак колапсу, знаменита Силіконова долина в Каліфорнії почала відроджуватися. - 2004-08-03


Кінець дев’яностих-двохтисячний... Індекс високих технологій НАСДАК--перевалив за позначку в п’ять тисяч. Одна акція фірми Квалком коштує майже тисячу доларів. Капіталізація фірми Сіско, виробника рутерів для Інтернету, досягла п’ятисот сорока мільярдів доларів. Після колапсу інтернет-піраміди гойдалка фортуни пішла у зворотному напрямку--мірою старіння устаткування фірми змушені замінювати його на сучасніше. Економіст Мері Дейлі, що займається проблемами сектора високих технологій для Федерального резервного банку Сан Франциско, каже, що найгірше вже позаду:

«На щастя, криза не заторкнула базису, ми все ще маємо ті ж самі фонди на науково-дослідницькі проекти, патентування. Зберігся іноваційний поступ, прагнення високотехнологічного сектора до нових розробок. Тому ми очікуємо відродження Силіконової долини і її ролі в подальшому прогресі.»

Мері Дейлі додає, що цікаво буде наразі спостерігати, яка саме галузь Ай-Ті виявиться найобіцяючою. Силіконова долина особливо багата на новації. Технологічне серце Америки запрацювало у місцевості від Сан-Хозе до Сан-Франциско у тридцятих роках, коли два випускники Стенфордського університету--Білл Хьюлетт і Дейв Пеккерд--дали йому перший поштовх у своєму гаражі створенням звукового осциллографу, який купила фірма Дісней для перевірки нової аудіо-системи для мультфільму Фантазія. Але розквіт долини стався у п’ятдесятих після винаходу металів-напівпровідників та інтегруючих схем, в основі яких був кремній, що дав долині її ім’я. Транзистори уможливили створення комп’ютерів і дисководів, згодом прийшла доба комп’ютерних програм і інтернет-браузерів. Але, як каже оглядач Ден Ґілмор з Сан-Хозе Меркурі Ньюз, мешканці Долини очікують на Ідею з великої букви, яка, як свого часу Інтернет, дасть поштовх новому буму:

«Я не знаю, звідки вона прийде і що це буде. Майже ніхто не знає, оскільки великі відкриття--це завжди великий сюрприз, вони просто трапляються, приходячи нізвідки.»

У міжчасі гарною новиною для Долини був вдалий дебют пошукової системи Гугль на біржі в Нью йорку--її акції зібрали вісім мільярдів. Силіконові бізнеси користуються вигодами глобалізації, вдаючись до послуг споріднених компаній з Індії, інших країн. Найточніше про відродження Долини сказав засновник Інтернет-компанії сейлзфорс.ком Марк Беніоф:

«Силіконова долина--це спосіб мислення підприємця, що ти можеш створити велику компанію і вдихнути в неї життя.»

Технологізації Америки, втім, заважають її традиційні біди--нехтування математикою та інженерними науками в університетах, втрата високооплачуваних місць праці у високотехнологічному секторі, які йдуть закордон, як колись туди витікали місця праці у важкій промисловості. Після колапсу інтернет-компаній, наразі відродження Долини пов’язується з біотехнологічними фірмами, що працюють на стику електроніки, медицини, електронно-мікроскопічної технології, які створюють обчислювальні системи на молекулярному рівні.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG