Спеціальні потреби

Актуально

Можливостi впливу на вибори лiдера українських соцiалiстiв Мороза - 2004-08-04

Київ - 3 серпня. “Кандидат Олександр Мороз: примірювання ролі Президента”. Агентство моделювання ситуацій присвятило своє чергове дослідження лідерові Соціалістичної партії – третьому за можливостями впливу, після Ющенка і Януковича, претендентові на президентську посаду в Україні.

Перемога Олександра Мороза на президентських виборах восени 2004 року малоймовірна: експерти оцінюють шанси у 4-5%. Стати Президентом соціаліст Мороз зможе хіба що в разі екстремального розвитку подій – певної політичної катастрофи стихійних масштабів, яка прибрала б двох головних суперників попереду: Ющенка і Януковича, залишивши його сам-на-сам у другому турі з комуністом Симоненком. Наразі, однак, Мороз непрохідний кандидат: він недостатньо проросійський для Москви, недостатньо прозахідний для Вашингтона, недостатньо лівий для Східної України і недостатньо ліберальний для Західної. Він упустив свій зоряний час на президентських виборах 1999-го, і виглядає на те, що цей шанс був останній.

І все ж – твердять автори дослідження – ця кампанія для Олександра Мороза обіцяє бути успішною. Він навряд чи виграє вибори, але для нього, на відміну від Ющенка, це не стане політичним крахом. Хай Мороз не буде Президентом, але Мороз залишиться лідером партії і впливовим політиком. Говорить Олексій Голобуцький з Агентства моделювання ситуацій:

«Якщо проаналізувати всі варіанти, які можливі, тобто варіант Янукович Президент, варіант Ющенко Президент, варіант виходу Мороза в другий тур, варіант невиходу Мороза в другий тур – він з усіх кандидатів знаходиться в найвиграшній ситуації, бо він втрачає найменше. Сама його участь і сам розкручуваний імідж найбільш чесного, найбільш морального політика в тій кампанії, яка зараз розгортається, а кампанія буде найбрудніша за всі ці роки, і його харизма моральної людини дуже сильно зіграє йому на майбутнє, тобто на вибори 2006 року, що в принципі є найбільшою, мабуть, все ж таки, найважливішою метою Олександра Мороза».

Біографія лідера соціалістів бездоганна: невдячний матеріал для майстрів “чорного піару”. Автор віршів, безсрібник і люблячий чоловік, довгі роки відданий дружині, прикутій до інвалідного візка, борець за правду, що не побоявся оприлюднити з трибуни парламенту шокуючі плівки Мельниченка. Жодного хибного кроку, жодного натяку на компромат. На думку експертів Агентства, саме це і може бути використане для маніпулювання громадською думкою: соціалісти вільні від підозр, і виборці їм повірять, які б ідеї вони не висували. Тому провладні політтехнологи відводять Морозу ключову роль у реалізації своїх розробок. Його місія, що б там не думав він сам – це відбирати голоси у Ющенка, головного суперника кандидата від влади. Найморальніший політик, хай і несвідомо, виступає на цих виборах інструментом здійснення чужих планів. І хай Мороз щиро обурюється тим, що його підозрюють у співпраці з главою президентської адміністрації Медведчуком – така співпраця, про яку вела мову Юлія Тимошенко, цілком імовірна, хай і не на рівні голови Соцпартії.

Попри свій стабільно низький рейтинг, що тримається на рівні шести відсотків, лідер соціалістів заявляє, що йде на вибори перемагати. В разі малоймовірної, але все-таки можливої перемоги Мороза експерти Агентства моделювання ситуацій прогнозують, що главою його адміністрації стане Йосиф Вінський, а прем”єр-міністром -- або Юлія Тимошенко, або Віктор Медведчук (у разі, якщо посада буде ключовим пунктом попередніх домовленостей). Міністром оборони буде Георгій Крючков, а міністром АПК – Олександр Ткаченко. Оскільки Мороз – представник лівого табору, то в ролі Президента він не найгірший варіант для Росії. Мороз-Президент спробує реалізувати гасла соціальної спрямованості, проте крила йому на самому початку підріже уряд – можливо, з “виховною” метою влаштують невеличку бюджетну кризу. Зрештою, кажуть експерти Агентства, Мороза можна буде назвати “Кучмою-3” – якби не його слабкість як президента, при якому фінансово-промислові клани кинуться хапати все, що залишилось після Кучми. Як нерішучий політик, не схильний до радикальних дій, Мороз буде “консервуючим чинником” для політичної системи України, а на демократичному суспільстві за Президента Мороза, вважають аналітики, можна буде поставити хрест. В разі як на виборах переможе Ющенко, Мороз, найімовірніше, знову утворить опозицію до влади. Якщо ж до влади, через підірвану Морозом єдність опозиції, прийде Янукович, тоді не виключено, що Олександр Мороз – вважають експерти Агентства – може назавжди втратити своє звання “найморальнішого політика України”.

Всі новини дня

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Будівля Конгресу США
Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом
Текст резолюції проголосованої в комітеті Сенату

Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.

Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.

Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.
Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.

"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.

Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.

"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".

За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.

"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.

Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.

"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.

Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.

Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.

Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG