Спеціальні потреби

Яка мета вiзиту в Україну Дональда Рамсфельда? - 2004-08-12


Сьогоднi розпочинається візит в Україну міністра оборони США Дональда Рамсфельда. Під час дводенного офіційного візиту обговорюватимуться перспективи розвитку українсько-американської військової співпраці в рамках Багатонаціональних стабілізаційних сил в Іраку.

Візит американської військової делегації на чолі з міністром оборони Сполучених Штатів Дональдом Рамсфельдом відбуватиметься з 12 по 13 серпня в Криму. Під час офіційного візиту планується обговорити питання двостороннього військового співробітництва в рамках Багатонаціональних стабілізаційних сил в Іраку і миротворчих сил НАТО у Косові. Як повідомляє прес-служба Міністерства оборони, в ході візиту передбачається зустріч віч-на-віч глави американського військового відомства з міністром оборони Євгеном Марчуком. Запланована також зустріч Дональда Рамсфельда з Леонідом Кучмою. Про що шеф Пентагону має намір говорити з українським Президентом – наразі не мають інформації ні в американському посольстві в Україні, ні в Міноборони України. На думку ж експертів, найпершою і головною темою розмови буде Ірак і перебування там українських миротворців. І як вважає директор військових програм Центру Разумкова Леонід Поляков, візит матиме певний передвиборчий підтекст:

“Для адміністрації Президента Буша зараз політично перед виборами потрібна певна стабільність, потрібно забезпечити якусь чіткість у відносинах не лише з союзниками-українцями, але й іншими, і очевидно, ці візити мають з одного боку уточнити конкретні питання, з іншого боку, певний політичний підтекст перед виборами як в Україні, так і в Сполучених Штатах Америки”.

А тим часом в Україні провідні кандидати роблять заяви, що ставлять під сумнів подальшу участь українського контингенту в стабілізаційних силах в Іраку. Віктор Ющенко пообіцяв у разі свого обрання Президентом вивести з Іраку українських військових. Як заявив лідер “Нашої України” під час зустрічі з виборцями в Криму 10 серпня, “режим Кучми-Януковича... замість використати ризиковану службу наших миротворців для зміцнення міжнародних позицій держави, розглядає їх перебування в Іраку як індульгенцію на антидемократичні дії тут в Україні”. “Ми не хочемо відновлення демократії в Іраку ціною придушення демократії в Україні”, -- підкреслив Ющенко. Як він сказав, поточна ротація контингенту має бути останньою, і він займеться цим з перших днів свого президентства. Втiм, в разi перемоги Ющенка на виборах, виведення українського контингенту з Iраку не буде таким уже простим собi завданням, вважає військовий експерт Центру Разумкова Леонід Поляков:

«Очевидно, що ротація 7-ї бригади пройде за планом, оскільки вона має зараз розпочатися, якщо вже не розпочалася. Тобто бригада там буде знаходитись певний термін, і вирішувати питання її конкретних термінів виведення поки що американці будуть з адміністрацією Президента Кучми, а що буде після виборів – це буде залежати і від ситуації в Іраку і в Україні. Якщо Ющенко переможе на виборах – знову ж таки, потрібно буде виконувати певні зобов’язання держави Україна, потрібно буде забезпечувати ті обіцянки, які він давав напередодні виборів. Бо з одного боку, він пообіцяв вивести наших хлопців з Іраку, але з іншого, він критикував теперішній уряд за те, що він не використав можливості перебування наших військовослужбовців там. Тобто, очевидно, він має на меті запропонувати якісь інтенсивні заходи або менш військові, або, може, не військові, а поліцейські, економічні, політичні і таке інше. Поки що деталей не оприлюднено, тому щоб прояснити позицію Ющенка, треба трошки почекати».

Як повідомлялося, раніше про скорочення українського контингенту в Іраку заявляв інший провідний кандидат на президентство Віктор Янукович. Відкликати українські війська вимагають також парламентські фракції комуністів і соціалістів, а також блок Юлії Тимошенко.

XS
SM
MD
LG