Спеціальні потреби

17.08.04  -  Як і всяка подія сучасності, Олімпіада в Афінах не може обійтися без комп’ютерів та цифрових технологій.  - 2004-08-17


Базисна підготовка атлетів до змагань нічим не відрізняється від способу тренувань їхніх попередників з часів античності. Її можна підсумувати кількома словами: більше вправ, щодня нарощуючи інтенсивність, для виходу на пік форми на період змагань. Однак, доба високих технологій внесла свою лепту до цієї віками відпрацьованої методики. Комп’ютерна технологія наразі дозволяє атлетам розкладати процес власної підготовки на найдрібніші деталі. Ця програма, створена компанією Дартфіш, використовується майже третиною учасників Олімпійських ігор в Афінах. Ось як вона працює: цифрові зображення атлета вводяться до комп’ютера, де програма підказує тренерам і спортсменам аналізувати форму і методику в оригінальний спосіб, змінюючи дотеперішні форми спілкування тренера і атлета. Чемпіонка Олімпійський ігор у потрійному стрибку, Кента Белл, каже, що зазвичай у тренера у мозку відкладається ідеальна картинка того, що він або вона хоче, щоб ви зробили для максимального результату. Але ми--спортсмени, маємо в головах іншу картинку, не тому, що ми не прагнемо стати чемпіонами, звісно, всі бажають цього, а просто тому, що ми--різні люди. Але за допомогою цифрових технологій--посередників між двома способами бачення шляхів до олімпійських нагород, досягається «золота» середина і максимізація зусиль тренера і атлетів,-- зазначає Кента Белл.

Використовуючи цю програму, спортсмени можуть розбивати, скажімо, потрійний стрибок, на кілька-секундні сегменти, накладати їх один на одний, для порівняння виконавських підходів і вибору найоптимальнішого. Програма Дартфіш може також вживатися для порівняння власної спортивної техніки з технікою супротивників. Себто, ще до реальних змагань, їх можна «програти» на комп’ютерному моніторі, знаючи власні параметри, техніку, і, скажімо, відеозйомку виступів або тренувань опонента, і дізнатися про шанси обох на перемогу. «Якби ще до цього додати миттєве виправлення власних помилок,--мріє Олімпійський чемпіон з метання ядра Джон Годіна. Справа у тому, --пояснює він, -- що ця програма відразу каже вам, де ви помиляєтесь, але виправлення помилок і вдосконалення техніки змушує вас, як і в часи античності, знову і знову йти на тренувальний майданчик і пітніти там.» Очевидно, дарма боятися, що цифрові технології перетворять згодом Олімпіади на кшталт комп’ютерних ігор. Вони наразі, як програма Дартфіш, є лише допоміжним знаряддям атлетів у боротьбі за медалі на афінській Олімпіаді.

XS
SM
MD
LG