Спеціальні потреби

Віктор Медведчук про свободy слова - 2004-08-18


Київ - 17 серпня. Своє бачення проблеми зі свободою слова в Україні оприлюднив глава президентської адміністрації Віктор Медведчук. Саме його опозиція називає одним із найбільших цензорів українських ЗМІ та батьком «темників», які з адміністрації розсилаються у редакції різних мас-медіа. Статтю Медведчука під назвою “Географія свободи” помiстив близький до СДПУ(о) тижневик 2000.

Не дивлячись на те, що Віктор Медведчук очолює президентську адміністрацію та є лідером парламентської партії, його часто називають одним із найбільш закритих українських політиків. Інтерв`ю Медведчука з`являються в окремих ЗМІ з інтервалом щонайменше кілька місяців. Ще рідше Віктор Володимирович висловлює своє бачення проблем на шпальтах газет. Тому його остання стаття “Географія свободи” викликала резонанс в українських ЗМІ. В ній відомий політик висловив своє бачення проблеми свободи слова. Головний висновок Медведчука – свобода слова в Україні є – оскільки в країні працюють різні за змістом та політичними симпатіями мас-медіа, а свободи слова, так би мовити, “у чистому вигляді не має жодна країна світу”. На доведення цієї тези Медведчук використовує приклади з інтерв`ю керівника української служби радіо Свобода Олександра Народецького про те, що у Свободи є свої внутрішні правила і кодекс, які є основою для існування. Мовляв, такі ж внутрішні правила є і в тих українських ЗМІ, яких звинувачують у необ`єктивному висвітленні подій. Ще один приклад – Голос Америки. Як приклад цензури та втручання у редакційні справи Медведчук наводить цитату Народецького про те, що кожній редакції Голосу Америки надають редакційні статті. Пан Медведчук такі редакційні статті вважає аналогами відомих українських темників. Нагадуємо, редакційні статі Голосу Америки є офіційним поглядом уряду Сполучених Штатів на певні події і подаються від імені уряду. Це так само, як українські мас-медіа подають заяви українського уряду.

У свою чергу, проблему темників в Україні Медведчук взагалі вважає надуманою. Мовляв, під цим визначенням можна подати і матеріали аналітичних центрів, які працюють за іноземні гроші.

Вкотре звертаючи увагу на Сполучені Штати, Медведчук пише, що там нікого не дивує політична ангажованість деяких ЗМІ, та словосполучення - видання близьке до Білого дому чи певної партії. В той час в Україні, на думку Віктора Медведчука, наближеність певних ЗМІ до певних полiтичних сил вважають відсутністю свободи слова. Насправді ж опозиція просто використовує цю проблему для боротьби із владою, а певні мас-медіа – для вирішення своїх господарських проблем, як наприклад радіо Континент – пише Медведчук.

Бачення Заходом ситуації в Україні лідер СДПУ(о) також вважає необ`єктивним. Різні міжнародні організації використовують подвійні стандарти для оцінки ситуації в Україні та розвинених країнах. Критика на адресу України – це результат застосування саме таких подійних стандратів – переконаний Медвдечук. Він вважає, що українська влада постійно рухається у бік демократизації та створює для ЗМІ рівні умови існування. Як мас-медіа використовують ці умови – це проблема самих журналістів та ЗМІ, а не влади – вважає глава президентської адміністрації Віктор Медведчук.

XS
SM
MD
LG