Спеціальні потреби

Актуально

Мiркування українцiв з приводу 13-ої рiчницi незалежностi - 2004-08-25

Київ – 24 серпня. В Україні вiдзначено День Незалежності. З нагоди тринадцятої річниці проголошення державного суверенітету в столиці покладали квіти до пам`ятників Святого Володимира, Шевченка і Грушевського. Відбувся парад військ, до участі в якому було залучено понад 5 тисяч військовослужбовців. Крім того, в програмі свята були фейєрверк і концерт на Співочому полі. Протe, попри усі урочистості заходи, День незалежності сприймався багатьма в Україні радше не як свято, а просто як додатковий вихідний.

Напередодні Дня незалежності соціологічна служба Центру Разумкова поцікавилась у громадян їхнім ставленням до свята і самої незалежності. Як показало опитування, справді великим святом 24 серпня є лише для 17% опитаних. Більшість – третина населення – вважає цей день просто додатковим вихідним. Якби референдум про державну незалежність відбувся сьогодні – Декларацію про суверенітет підтримало б лише половина громадян – на відміну від тих дев`яноста відсотків, які проголосували за незалежність у 1991 році. І, мабуть, найбільш промовиста цифра: половина населення вважає, що справді незалежною Україна так і не стала.

Чи відбулася Україна як незалежна держава? Про це ми запитували киян.

- «Ні, ні, ні. Вона просто колонія, американська, западна, німецька, яка угодно, тільки не наша».

Кажуть ті, здебільшого літні люди, які й сьогодні, на тринадцятому році незалежності, мріють про повернення до Радянського Союзу.

- «Я хочу, щоб ми були разом, тільки разом. І понімаєте, наші націоналісти бояться цього, бояться Росії, що вона поработить. Да нічого подобного, вона тільки виручала нас кругом, вона ж тільки нас кругом виручала».

Інші – яких більшість – навпаки, нарікають на брак самостійності і те, що попри проголошений суверенітет, Україна так і не обірвала пуповину принизливої залежності від свого північного сусіди:

- «Поки ціни нам диктують iз-зовні, на енергоносії і на все інше, то які ми незалежні. Давайте подивимось, скільки іноземного капіталу в наших підприємствах, які не треба було продавати… Де-факто ми в Росії, а де-юре ми поки що незалежні».

- «Ми туди рвемося, в Єдиний економічний простір, прагнемо знову засунути свою голову, руки, ноги в це ярмо».

Тринадцята річниця незалежності України – віртуальне торжество. Чергова річниця несправджених надій та обманутих сподівань. Яку проводять не за святковим столом, а на городі за містом. І хоч український Президент, виступаючи напередодні Дня незалежності з урочистою промовою, говорив про здобутки – українське економічне диво, найвищий в світі ріст ВВП та невпинне збільшення пенсій і зарплат, народ про ті здобутки має свою думку:

- «Влада не справилась. І саме главне обідно, що президент виступаєть і свої успіхи висказуєть, що достигли, піднялася економіка, підприємства... Це ж все розграбили, вони розграбили, і заводи, і фабрики. І друге – наскільки там піднялась пенсія, наскільки піднялась зарплата, і ні слова не сказано, наскільки піднялися ціни. Єслі шнурки були 5 копійок, так зараз рубель, щитайте... Єслі буханка стоїла 17 копійок, так січас рубель сімдесят, рубель п`ятдесят».

Відповідаючи на наше запитання про те, чим, на їхню думку, може пишатись Україна на тринадцятому році своєї незалежності, нашi співрозмовники здебільшого називали формальні атрибути незалежної держави – грошову одиницю, гімн, кордони. Казали, що порівняно з Білоруссю і Казахстаном, у нас все-таки краще. А ще згадували про медалі, здобуті українськими спортсменами на Олімпіаді в Афінах. І додавали, що День незалежності – справжнє свято, а не звичайний вихідний – ще будем відзначати колись, можливо, в близькому майбутньому:

- «Я думаю, що пишатися ми зможемо наступного року, коли в нас буде новий президент, і тоді ми будемо пишатися. Я думаю, за рік ми зробимо більше, ніж зроблено було за 10 років Кучми».

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG