Спеціальні потреби

Бiльшiсть у виборчих комiсiях - люди Януковича, повiдомляє КВУ - 2004-09-05


Київ – 3 вересня. Сформовані в Україні територіальні виборчі комісії лише формально відповідають рівному представленню в них усіх кандидатів. Більше половини складу цих комісій реально захищатимуть інтереси кандидата Януковича. Такий висновок Комітету виборців України, який щойно оприлюднив звіт за підсумками моніторингу виборчої кампанії в серпні.

65% членів територіальних виборчих комісій на попередніх виборах представляли політичні сили, які сьогодні підтримують кандидата Януковича. Такого висновку дійшли експерти Комітету виборців, проаналізувавши склад сформованих виборчих комісій. Говорить голова правління Комітету виборців Ігор Попов:

«Найбільшою подією в серпні було формування територіальних виборчих комісій. І за нашою оцінкою, сформовані комісії лише формально забезпечують рівність представлення різних політичних сил, різних кандидатів у цих комісіях. Наш аналіз показує, що більше половини членів комісій представляють ті політичні сили, які підтримують чинного прем`єр-міністра Януковича. Комісії формувалися органами виконавчої влади на місцях, і вони подавали від різних кандидатів саме такі кандидатури».

Формально законодавство дотримане, -- кажуть експерти Комітету. Усі 26 зареєстрованих кандидатів в Президенти направили своїх представників до виборчкомів. Однак через присутність на цих виборах великої кількості “технічних” кандидатів, котрі реально працюватимуть на кандидата від влади, нейтралітет виборчих комісій під великим знаком запитання.

Окрім засторог щодо об`єктивності комісій, Комітет виборців у своєму серпневому звіті наводить факти втручання місцевої влади в роботу виборчкомів. Говорить заступник Голови правління КВУ Євген Побережний:

«Досить типовим прикладом є приклад із 91-ї територіальної виборчої комісії, це місто Біла Церква, де засідання комісії, перша зустріч, точніше, була організована не в приміщенні ТВК, а в приміщенні школи, директором якої є голова ТВК. Ця зустріч була організована керуючою справами міськвиконкому білоцерківського, яка давала інструктаж членам виборчої комісії, причому на цю зустріч були запрошені лише частина членів виборчої комісії, представників опозиційних кандидатів не було».

Тиск адмінресурсу, пов`язаний зі збором підписів, у серпні дещо спав, -- повідомляє КВУ: підписи здебільшого вже зібрані. Однак і досі трапляються випадки, як у Сумській та Черкаській області, де підпис за Януковича вимагали у селян під час вакцинації худоби; з`явилось і нове “ноу-хау” – відбирання у виборців паспортів, щоб не могли підписатися за “неправильного” кандидата. І знову Євген Побережний:

«Найбільше наше занепокоєння щодо збору підписів викликають моменти, пов`язані з вилученням паспортів селян в деяких областях. У нас є повідомлення з Миколаївської, Черкаської, Сумської області про те, що за вказівкою районного керівництва або якихось інших посадових осіб сільські голови вилучають у селян їхні паспорти і таким чином унеможливлюють для них підписання за будь-якого кандидата і висловлення підтримки шляхом підписів в підписних листах. В деяких областях в нас навіть є інформація, що ці паспорти селянам збираються віддати після виборів».

У звіті за серпень КВУ наводить численні факти порушень виборчого законодавства. Сільський голова села Топорівка у Чернівецькій області на зборах обласної організації органів місцевого самоврядування єдиний проголосував за підтримку кандидата Ющенка – після цього в село з`явився з перевіркою обласний УБОЗ. Черкаська облдержадміністрація розмістила рекламу Януковича на лайт-боксах, призначених для соціальної реклами. У Києві зареєстровані випадки збору підписів на користь кандидата Омельченка, що проводився на базі лікувальних закладів. В Житомирській області на нараді завклубів і бібліотек в учасників брали розписку про те, що вони зобов`язуються агітувати за Януковича. А квитки на еротичне шоу в Херсоні продавали за півціни для тих, хто пред`явить рекламну листівку зі слоганом “Наш вибір – Янукович”.

За підсумками моніторингу Комітет виборців України закликав кандидатів на пост Президента відповідальніше поставитися до підбору кандидатур на дільничні виборчі комісії. КВУ також вкотре закликав посадовців та представників правоохоронних органів відмовитись від незаконного втручання у виборчий процес та вжити санкції до порушників законодавства.

XS
SM
MD
LG