Спеціальні потреби

МЗС України захищає будiвництво дунайського каналу - 2004-09-14


Київ – 14 вересня. Україна продовжує наполягати на повній безпечності для навколишнього середовища робіт із поглиблення каналу в гирлі Дунаю. Відповідні експертні висновки урядовці планують представити цього тижня на міжнародній конференції у Австрії. Натомість сьогодні українські офіційні особи звинуватили Румунію у завданні шкоди екології регіону і пообіцяли надати відповідні докази європейським експертам.

Український уряд робить нові спроби переконати противників спорудження каналу Дунай–Чорне море, що будівництво не завдає шкоди навколишньому середовищу. Першу чергу поглибленого каналу відкрили для судноплавства наприкінці серпня. Сполучені Штати, ЄС, Румунія та декілька європейських країн закликали Україну припинити будівництво, оскільки воно шкодить розташованому в гирлі Дунаю заповіднику. Декілька екологічних організацій закликали в зв’язку із цим призупинити міжнародну допомогу Україні.

Але український уряд не погоджується із висновками про небезпечність будівництва. Минулого тижня дипломатів країн Європи запросили ознайомитися із ходом будівництва на місці. Посол з особливих доручень МЗС Наталя Зарудна говорить, що цього тижня представницька делегація відбуде до Відня на засідання міжнародної комісії із захисту Дунаю. Там буде представлено всю технічну інформацію цього проекту та природоохоронні заходи, які проводить українська сторона. Говорить Наталя Зарудна.

«Ми вважаємо, що розгляд міжнародної спільноти буде, сподіваємося, неупередженим i дозволить нам довести, що Україна не порушує міжнародних зобовязань. А навпаки, демонструє відкритість і надає всю інформацію, яку за жодною із конвенцій ми не повинні були б надавати».

Зарудна наполягає, що шкоду Дунаю завдає сама Румунiя:

«Якщо наприкінці ХІХ століття 70% дунайської води йшло на територію України, то станом на 2003 рік це вже було 49%. Зараз цей процес прискорився. І якщо такі темпи зберігатимуться, до 2010 року ми матимемо Арал в центрі Європи. Тоді вже дійсно будемо говорити про екологічну катастрофу. Тому що збереження унікальної дунайської екосистеми, воно буде під загрозою не через природні процеси, знову повторюю, а через спрямовану діяльність протягом останніх десятилітть з боку румунської сторони».

Зарудна каже, що українські урядові експерти вже зібрали детальну інформацію про справжні причини екологічної шкоди екосистемі Дунаю. Їх передадуть для ознайомлення фахівцям із Європи. Україна пропонуватиме створити міжнародну комісію, яка б неупереджено проаналізувала ситуацію і зробила власні висновки про винуватців екологічного лиха у гирлі Дунаю.

Український МЗС вважає, що Румунія свідомо перешкоджає будівництву, бо боїться втратити монополію на пропуск суден із Дунаю в Чорне море. За оцінкою Києва, економічні втрати Румунії після очікуваної переорієнтації європейських споживачів на користування українським каналом будуть незначними.

XS
SM
MD
LG