Спеціальні потреби

У Вашингтонi завершилася конференцiя, присвячена українськiй проблематицi - 2004-09-15


Вашингтон 14 вересня. Сьогоднi в американськiй столицi закінчилась п’ята щорічна конференція «Україна на шляху до зрілої національної державності». Цей круглий стіл присвячений проблемам демократії в Україні. У заключний день конференції в її роботі взяв участь сенатор республіканець Джон МакКейн та кілька інших впливових американських політиків та дипломатів. Сенатор Джон МакКейн вважається одним з найпопулярніших та найвпливовіших постатей в рядах Республіканської партії і американській політиці. Сенатор нещодавно відвідав Україну і залишив Київ із сумнівом щодо її демократичного курсу та проведення чесних та вільних президентських виборів у жовтні цього року. На його думку, багато вашингтонських політиків забули про надзвичайну важливість України як для регіону її розташування, так і для Сполучених Штатів і світу загалом. Цю тезу сенатор повторив двічі, чим викликав оплески присутніх.

«Я боюсь, що останніми роками Сполучені Штати та Європа не повністю усвідомлювали критичну роль України і в результаті бажання українців побачити себе на Заході похитнулось, сказав американський законодавець».

НАТО та європейські структури з багатьох причин дистанціюються від України, чим підштовхують її в орбіту Росії, вважає сенатор МакКейн. На його думку, якщо діючий уряд України, виконає свої обіцянки і проведе вибори чесно і вільно, світова громадськість повинна відповідно відреагувати і відкрити можливість для Києва вступити до таких структур як НАТО та Європейський Союз. Однак демократичні процеси в Україні, зазначив Джон МакКейн, залишаються під знаком запитання. Якщо нинішні анти-демократичні тенденції продовжуватимуться, стосунки України із Заходом та демократичними країнами світу постраждають великою мірою, висловив побоювання сенатор МакКейн.

Інший учасник конференції колишній посол США при ООН - демократ Річард Голбрук - підтримав сенатора у питанні вступу України до міжнародних структур. У разі перемоги на цьогорічних президентських виборах у США претендента від демократів Джона Керрi вважається, що саме Голбрук стане в новій адмінінстрації державним секретарем, тобто людиною, яка формує зовнішню політику Сполучених Штатів. Пан Голбрук вже не вперше висловив свій прогноз стосовно вступу України до НАТО. На його думку, у разі бажання, Київ може приєднатися до альянсу вже за кілька років, недивлячись на опозицію деяких країн, і зокрема Росії:

«Сполучені Штати повинні забезпечити аби західні країни, з якихось дивних причин, більше не думали, що все, що роблять українці може бути поставлено під сумнів, вирішено або загальмовано в Москві».

Однак, зазначив Голбрук, перед вирішенням майбутнього напрямку розвитку України, вона повинна провести чесні вибори. Дипломат охарактеризував українськкі вибори другими, після американських, найбільш важливими виборами у світі цього року.

Не залишилася поза увагою учасників конференції взаємопов’язаність чесних виборів із свободою слова та преси. Цю тему обговорювали кілька разів, і її торкався левде не кожний із промовців. Показовим у цьому плані був виступ конгресмена-республіканця із штату Нью-Джерсі Крiса Смiта:

«Вибори, мабуть тому, що є лише один чіткій вибір між діючим прем’єр-міністром Вiктором Януковичем та лідером блоку Наша Україна Вiктором Ющенком, схоже лякають людей, які сьогодні при владі. Складається враження, що правлячий режим вирішив у безпрецедентних масштабах втрутитись у процес висвітлення виборів, ймовірно із сподіванням, що таке втручання забезпечить йому перемогу на виборах».

Американські політикі підкреслили, що Сполучені Штати не підтримують жодного кандидата, оскільки вважають це внутрішньою справою України. Як зазначив сенатор Джон МакКейн, якщо повторяться порушення виборчого законодавства, зафіксовані під час виборів мера Мукачевого, Вашингтон повинен гостро відреагувати, однак, підкреслив, що він не може втручатися у справи суверенної держави:

«Якщо ці порушення будуть продовжуватись, президент Сполучених Штатів та високопосадовці повинні бути більш критичними у цьому питанні і можливо ми б могли наробити більше розголосу в пресі. Однак, як ми вже повторювали, США не можуть диктувати, як повинні проводитися вибори в тій чи іншій країні. Ми можемо лише закликати, сподіватися і вказувати на наслідки, але ми не можемо диктувати».

Сенатор республіканець Джон МакКейн скористався нагодою і подякував українським солдатам-членам українського контингенту в Іраку за їх участь в очолюваній США коаліції.

Конференцію закінчили офіційні промови послів США в Україні Джон Гербст, та України в США Михайло Резнiк.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG