Спеціальні потреби

Актуально

Справа Гонгадзе очима мiжнародного експерта - 2004-09-16

Київ – 15 вересня. Завтра в Україні відзначатимуть четверту річницю від дня зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. Ця справа набула неабиякого резонансу у світі, а в Україні призвела до серйозного політичного протистояння та соціальних потрясінь. Втім офіційне розслідування досі не дало відповіді на запитання, хто замовив викрадення та хто вбив журналіста Гонгадзе.

Ось вже чотири роки, як справа Гонгадзе не втрачає своєї актуальності. Про це говорить опозиція, журналісти, менше влада і говорить міжнародне співтовариство. Складається враження, що заклики різних правозахисних та журналістських організацій українська влада не чує. Експерт з Великобританії Девід Краучер, який представляє спілку журналістів Великобританії та Ірландії і займається цією справою вже три роки, каже, що офіційні результати на сьогодні не витримують жодної критики:

“Ми дуже розчаровані ходом офіційного розслідування справи. Замість того, аби наближатися до розкриття справи, офіційне слідство навпаки тормошиться. Ми здивовані від учорашньої заяви заступника міністра внутрішніх справ про те, що за Гонгадзе не слідкували перед його зникненням”.

Девід Краучер каже, що влада не надто йде на зустрічі з міжнародними експертами. Делегація журналістського профсоюзу Великобританії та Ірландії подала прохання зустрітися з генпрокурором Геннадієм Васильєвим, однак чи відбудеться така зустріч – не відомо. Експерт каже, що насамперед хотів би запитати генпрокурора про долю його попередника Піскуна. Оскільки складається враження, що реальне розслідування справи Гонгадзе коштувало йому посади:

“Ми приїхали сюди не для того, аби якось вплинути на вибори, але наш профсоюз займається справою Гонгадзе вже три роки і ми хотіли б просувати розслідування, аби отримати відповіді на ряд запитань. Загинув наш колега, журналіст. Чи є гарантія, що хтось із наших колег теж не опиниться без голови за свою професійну діяльність, якщо такі випадки не будуть розслідувані до кінця? Ми усвідомлюємо, що журналісти в Україні працюють у дуже складних умовах, і хочемо їм допомогти”.

Девід Краучер каже, що у справі Гонгадзе потрібні нові імпульси. Відтак разом із українськими та міжнародними структурами британські експерти готові ініціювати круглий стіл щодо того, чи можна розглядати плівки Мельниченка як доказ у справі Гонгадзе, який дає відповідь на багато питань. Для цього мають запросити фахівців у сфері записів, аби подискутувати щодо правдивості плівок та їх відношення до справи Гонгадзе.

Всі новини дня

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Спостерігачі ОБСЄ кажуть, що вибори в Туреччині вільні, але не рівні

Фара Карімі, координаторка місії ОБСЄ на президентських виборах в Туреччині, яка нараховувала 232 спостерігачі з 31 країни.

Європейські спостерігачі на президентських виборах в Туреччині вказали на недоліки виборів, на яких президент Реджеп Таїп Ердоган здобув ще один п’ятирічний термін на посаді.

Об’єднана делегація кількох органів Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) не ставить під сумнів результати голосування, але вказує на проблеми - зокрема на нерівність умов для кандидатів, обмеження й упередженість засобів масової інформації тощо.

...Чинний президент і далі користувався несправедливою перевагою...
Фара Карімі

Багато світових лідерів зокрема президент США, прем’єр-міністр Великої Британії, президент Франції і канцлер Німеччини привітали Реджепа Ердогана з перемогою, заявивши про готовність співпрацювати з ним.

Результати виборів визнали також чільні представники Європейського Союзу, але, вітаючи Ердогана з переобранням, вони не згадали про те, що Туреччина має статус країни - кандидата на членство в ЄС.

Процес зближення Туреччини з Євросоюзом був заморожений 2018 року на тлі застережень, що Туреччина «віддаляється від цінностей і стандартів ЄС».

У звіті з попередніми висновками спостерігачів міститься схвальна оцінка того, що другий тур голосування 28 травня в Туреччині був справжнім змаганням двох політичних суперників і підкреслено, що активність виборців була дуже високою.

«Але, як і під час першого туру упереджене висвітлення в засобах масової інформації та брак рівних умов створили несправедливі переваги для чинного (президента)», - йдеться у звіті.

Спостерігачі також вказали на те, що названо «браком прозорості і спілкування» з боку виборчих установ, хоча й визнали, що «з технічної сторони» процеси голосування були організовані добре.

Серед інших проблем під час виборів представники ОБСЄ помітили використання «обома сторонами» дискримінаційної риторики, що розпалювала ворожість разом з, як сказано, «залякуванням представників певних опозиційних партій».

«В умовах обмежень свободи висловлювань ні приватні, ні суспільні ЗМІ не забезпечили редакційної незалежності та неупередженості у висвітленні кампанії, зменшивши виборцям здатність робити поінформований вибір», - кажуть спостерігачі.

Очільниця місії ОБСЄ Фара Карімі зауважила 29 травня, що одним з важливих завдань переможця на виборах в Туреччині буде подолання розколу в турецькому суспільстві.

Чільний представник делегації Ян Петерсен також сказав, що в ОБСЄ готові допомогти Туреччині виправляти недоліки.

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Більше

XS
SM
MD
LG