Спеціальні потреби

Актуально

18.09.04  -  Сьогодні -- такі теми: «Європейський Союз і Україна»; і «Чи Росія наближається до диктатури?» - 2004-09-18

«Європейський Союз має унікальну можливість вплинути на політичний курс важливої країни, що лежить на схід від його кордонів. На жаль, за всіма ознаками, він цю можливість прогавить.» Такі погляди висловлюються в європейському виданні газети «Вол стріт Джорнал». Мова про Україну, яка -- як пишуть автори -- висловила бажання приєднатись до Євросоюзу. Одначе, ЄС, замість того, щоб вітати таку позицію, відповів невиразним документом під назвою ‘Європейська сусідська політика’, в якому нічого не сказано про можливість остаточного членства України в ЄС. Таким чином ЄвроСоюз втратив важіль впливу на політику України, включно з можливістю підтримати її про-реформістські сили. В наслідок цього Україна може залишитися в руках тих же олігархів,які досі керують нею як своїм власним феодальним маєтком. Що гірше, українська еліта, не знайшовши прихильності з боку ЄвроСоюзу, може шукати утіхи в обіймах Москви.

Більшість проблем України, без сумніву, є домашнього виробництва. Її керівництво досі лише словами, а не діями, відповідало на заклики Заходу до проведення реформ. Тому можна розуміти вагання Євросоюзу давати Україні будь-які обіцянки. Але ЄС може значно поліпшити свої стосунки з Україною без конкретних зобов’язань. Для цього необхідно визнати європейську орієнтацію України і не виключати можливості її остаточного членства в ЄС. По-друге, слід піти на торговельні поступки Україні, яка віддавна звинувачує Євросоюз в протекціонізмі, зокрема коли йдеться про сталь і сільське господарство. По-третє -- ЄС повинен пом’якшити візовий режим і легалізувати статус сотень тисяч українських заробітчан на своїй території.Європейський Союз повинен вдатися до цих та інших далекоглядних заходів, якщо він хоче мати стабільного і процвітаючого сусіда на своєму східному кордоні -- пишеться в газеті «Вол стріт джорнал».

В американській пресі останніми днями з’явилася низка матеріалів з приводу запропонованих президентом ПУТІНИМ політичних змін в Росії -- призначення, а не обрання губернаторів, і обрання членів Думи повністю на пропорційній системі -- змін, які нібито викликані необхідністю посилити боротьбу з тероризмом. Газета Нью-Йорк Таймс у редакційні статті визнає, що, у світлі трагедії в Беслані, російські органи безпеки і правопорядку слід реформувати, але також висловлює погляд, що запропоновані зміни аж ніяк не сприятимуть боротьбі з тероризмом, і що ПУТІН використовує цей теракт заради своєї анти-демократичної політики. Обурення росіян з приводу Беслану спрямоване в першу чергу на Путіна, оскільки він має майже необмежену владу. Він також найбільш відповідальний за те, що Росія не шукає політичної розв’язки чеченського конфлікту, в наслідок чого він ще більше загострюється. Розв’язка проблем Росії -- включно з тероризмом і корупцією, є більше демократії, а не менше -- пише Нью-йорк Таймс.

Впливова бостонська газета «Крищен саєнс монітор» також переконана в тому, що єдине можливе пояснення запропонованих ПУТІНИМ змін -- що це його черговий крок з метою консолідації влади в своїх руках. В редакційній статті газети вказується на те, що від часу приходу до влади в двохтисячному році російський президент обмежив свободу засобів масової інформації, відсторонив олігархів від політики, зменшив повноваження губернаторів, і нейтралізував політичну опозицію. Путін може аргументувати, що централізація влади необхідна для ведення боротьби з тероризмом. Проте, на погляд газети, це, як також відмова ПУТІНА шукати політичної розв’язки війни в Чечні, не сприятиме зміцненню безпеки Росія, а навпаки -- її підриватиме.

Старший співробітник Фонду імені Карнеґі Роберт Каґан, у статті у Вашинґтон Пост, погоджується з поглядом, що Путін використовує трагедію в Беслані для того, щоб встановити в Росії свою диктатуру. Одначе, Каґан зосереджується на тому, якою повинна бути реакція на це президента США Джорджа Буша. Останніми роками БУШ, проголосивши Путіна союзником Америки у боротьбі з тероризмом, стримується від будь-якої критики деспотичних дій російського президента. У час, коли Росії потрібно зосередитись на терористичній загрозі, Путін натомість консолідує свою владу. Як це допомогає нам виграти війну з тероризмом? -- запитує Каґан. Президент БУШ повинен довести, що він дійсно відданий справі демократії по всьому світі, а не лише в Іраку та Афганістані, і стати по стороні тих, хто домагається демократичних реформ в Росії. Встановлення диктатури в Росії також не є в національних інтересах Сполучених Штатів, бо диктаторська Росія не може бути надійним партнером Америки. Джордж Буш повинен бути вірним своїм цінностям і, разом з світовою спільнотою, дати Путіну ясно зрозуміти -- дипломатичним шляхом, а можливо і економічним та політичним тиском -- що обмеження людських прав і свобод в Росії -- неприйнятне, заявляє Роберт Каґан у статті у Вашинґтон Пост.

Підготував Юрій Саєвич.

Всі новини дня

В столиці Литви розпочала роботу дводенна конференція “Нова Білорусь” – подробиці. Відео

В столиці Литви розпочала роботу дводенна конференція “Нова Білорусь”. Захід організувала лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська.

Деталі нового пакету військової допомоги США Україні на суму 1 мільярд доларів. Відео

США нададуть Україні черговий пакет військової допомоги на суму 1 мільярд доларів. Генсек ООН Антоніу Гутерріш після повідомлень про обстріл ЗАЕС закликав допустити на об'єкт міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпекову ситуацію.

США надали Україні протирадіолокаційні ракети — Пентагон

Будівля Пентагону, Вашингтон

Сполучені Штати в попередніх пакетах військової допомоги надали Україні протирадіолокаційні ракети. Про це повідомив заступник міністра оборони США Колін Каль.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив Колін Каль під час брифінгу для преси в понеділок.

Каль також додав, що США та союзники допомогли Україні запчастинами та іншими деталями, щоб підняти в небо більше українських винищувачів МіГ-29.

Раніше Пентагон офіційно не оголошував про надання Україні протирадіолокаційних ракет. Однак наприкінці липня міністр оборони України Олексій Резніков в інтервʼю українським ЗМІ заявляв, що ЗСУ отримають таке озброєння від США.

“Ми отримаємо спеціальні протирадарні ракети, яких раніше у нас було. Це дозволить нам з вами ефективно руйнувати їх (противника - ред.) систему радарів, осліплювати по суті ворога, що дасть можливість нам потім отримати перевагу для контрнаступу”, - говорив Резніков.

6 серпня українське оперативне командування «Південь» повідомило, про знищення чотирьох зенітно-ракетних систем С-300 і зенітно-ракетного гарматного комплексу “Панцир-С1”.

Росіяни стріляють з найбільшої в Європі атомної станції і заперечують це в ООН

Запорізька АЕС під Енергодаром

Виступаючи 1 серпня в Нью-Йорку на конференції ООН з питань нерозповсюдження ядерної зброї державний секретар США Ентоні Блінкен назвав війну Росії проти України «нахабним порушенням міжнародного права».

Блінкен сказав, що Сполучені Штати «глибоко стурбовані» ситуацією на окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції, найбільшій в Європі.

«Росія тепер використовує станцію [ЗАЕС] як військову базу, щоб стріляти по українцях, знаючи: що вони не можуть і не будуть відстрілюватись, бо можуть випадково влучити в ядерний реактор, або високорадіоактивні відходи в сховищі. Це виводить поняття "людського щита" на повністю інший жахливий рівень», — сказав Блінкен.

Через два дні Представництво Росії при ООН відповіло:

«Ми відкидаємо безпідставні звинувачення в тому, що Росія перешкоджає інспекторам МАГАТЕ відвідати Запорізьку АЕС і, особливо, абсолютно абсурдні припущення про те, що там нібито розміщується військова база».

Це неправда. Достовірні повідомлення свідчать, що російські війська мілітаризували станцію, встановили оборону по периметру, стріляють артилерією з території та фактично перетворили станцію на базу для операцій, яку захищає острах викиду радіоактивних речовин.

Російські війська вперше завдали ударів по запорізькій станції в березні, підпаливши будівлі в середині периметру. Пожежа спровокувала панічний відтік місцевих жителів і викликала глобальну тривогу.

Українська влада заспокоїла ситуацію, коли загасила пожежу та оголосила про безпеку реакторів. Міжнародне агентство з атомної енергії ООН (МАГАТЕ) заявило, що російський «об'єкт» влучив у навчальний центр на території.

Але невизначеність посилилася, коли російські війська закріпились. У травні МАГАТЕ заявило, що, незважаючи на міжнародний тиск, Росія не гарантувала безпечний доступ інспекторів для відвідування.

Агентство з ядерної безпеки України заявило, що два реактори в Запоріжжі працюють, але агентство «більше не в змозі контролювати ядерну безпеку на майданчику». Український персонал підтримує станцію в безпеці «в надзвичайно стресових умовах», заявили в Агентстві з ядерної енергії, підрозділі Організації економічного співробітництва та розвитку.

5 липня газета The Wall Street Journal повідомила:

«На Запорізькій атомній електростанції на півдні України понад 500 російських солдатів, які нещодавно захопили об’єкт у березні, розгорнули важкі артилерійські батареї та заклали протипіхотні міни вздовж берегів водосховища, вода якого охолоджує шість реакторів, за словами працівників, мешканців, українських чиновників та дипломатів».

У середині липня голова правління українського оператора станцій «Енергоатом» заявив, що росіяни розмістили та застосували ракетні пускові установки на території АЕС.

Відтоді Росія запускає артилерійські обстріли з території заводу через річку Дніпро по західному березі міста Нікополь, повідомив The New York Times 1 серпня:

«Росіяни вели вогонь із прикриття Запорізького вокзалу з середини липня, заявили українські військові та цивільні посадовці, запускаючи ракети через річку на Нікополь та інші цілі.

«Це, по суті, вільний удар. Україна не може випускати снаряди у відповідь, використовуючи передові ракетні системи, надані США, які примусили замовкнути російські гармати в інших місцях на лінії фронту. Це може призвести до ризику ураження одного з шести реакторів з водою під тиском або високорадіоактивних відходів у сховищі. І Росія це знає.

«Вони там ховаються, щоб їх не вдарило, — заявив мер Нікополя Олександр Саюк. Інакше навіщо їм бути на електростанції? Використовувати такий предмет у якості щита дуже небезпечно».

4 серпня в Україні заявили, що російські удари з Запорізької станції пошкодили 50 житлових будинків у Нікополі.

Днем раніше генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив Associated Press: на Запорізькій атомній станції "порушено всі принципи ядерної безпеки", ситуація "повністю вийшла з-під контролю".

ООН: «Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству»

ООН: «Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству»
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

«Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству, і я сподіваюся, що ці атаки припиняться. Я вважаю, що якщо буде застосовано ядерну зброю, то, ймовірно, ООН не зможе відповісти. Нас усіх може більше не бути», - заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Більше

XS
SM
MD
LG