Спеціальні потреби

Актуально

24.09.04  -  «Куди прямує Росія?», «Отруєння президентського кандидата»; «Вибори і свобода преси в Україні», «Вплив виборів на українську економіку».  - 2004-09-24

У коментарі в газеті Вашинґтон Таймс американський політичний оглядач Арієль Коген ділиться своїми враженнями з недавньої зустрічі президента Росії Володимира Путіна з провідними західними експертами та журналістами. Путін неодноразово згадував з ностальгією про «радянську великодержаву», ідеологія якої не допускала до етнічних конфліктів. Він висловив переконання, що західні країни намагаються послабити Росію і з тією метою дають політичний притулок чеченським лідерам і втримують контакт з чеченськими бійцями. Проте, Путін дав зрозуміти, що він не проти співпраці із Заходом у боротьбі з тероризмом, і назвав президента США Буша «доброю, порядною людиною», і надійним партнером.

Арієль Коген пише, що Путін набагато більше сказав своїми діями після трагедії в Безлані ніж словами. Замість того, щоби модернізувати і реорганізувати російські сили безпеки, він зосереджує свої зусилля на масовій консолідації влади. Це, разом з ностальгією за радянським минулим, може породити новий авторитаризм. Тимчасом, служби безпеки залишаються напівтоталітарним механізмом політичного контролю радянського зразка, що аж ніяк не сприяє боротьбі Росії з тероризмом.

Коген нагадує, що Путін -- у недавній промові до російського народу -- заявив, що іноземні країни зацікавлені в розчленуванні Росії і нейтралізації її як ядерної потуги. В той самий час Росія посягає на територіальну недоторканість деяких її сусідів, в першу чергу Грузії, намагаючись втягнути Південну Осетію і Абхазію в свою орбіту. Така політика може посилити чеченський сепаратизм, а також відкрити двері до змін кордонів з іншими сусідами, наприклад з північною частиною Казахстану та російсько-мовними регіонами України. Підривання територіальної недоторканості сусідних країн неприйнятне для Сполучених Штатів і небезпечне для самої Росії -- пише Арієль Коген у коментарі в газеті Вашинґтон Таймс.

Лондонська газета «Файненшел Таймс» цього тижня повідомила про рішення Верховної Ради України створити спеціальну комісію для розслідування обставин отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка. Газета пише, що Ющенко, у виступі у Парламенті, заявив, що його намагалася отруїти влада, щоб змусити його припинити свою передвиборчу кампанію. Ющенко згадав про смерть таких людей, як лідер Народного Руху В'ячеслав Чорновіл, журналіст Георгі Ґонґадзе, і банкір Вадим Гетьман. «Ви добре знаєте, хто їх убив. Убивця -- це влада» -- цитує газета слова Ющенка.

Газета «Вашинґтон Таймс» також помістила статтю журналістки Наталії Федущак про побоювання, що несправедливе висвітлювання кампаній перед президентськими виборами в Україні може спотворити увесь виборчий процес. «Найбільшим порушенням є нерівномірний доступ кандидатів до всенаціональних телеканалів» -- цитує вона слова уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ніни Карпачової. Ряд українських недержавних організацій повідомили, що провладний кандидат прем’єр-міністр Віктор Янукович користується переважаючою більшістю уваги з боку першого державного та декілька інших національних телеканалів, власниками яких є прихильні йому олігархи.

Тимчасом, його головний суперник Віктор Ющенко показується майже виключно в негативному світлі. «Вибори в Україні, як здається, налякали тих, хто при владі -- заявив голова Гельсінської комісії конгресу США конгресмен Кристофер Смит. За всіма ознаками владний режим вирішив в безпрецедентних масштабах втрутитися у висвітлення передвиборчої кампанії засобами масової інформації, сподіваючись таким чином забезпечити собі перемогу на виборах», цитує слова Смита газета Вашинґтон Таймс.

«Україна можливо незабаром привертатиме такий інтерес до себе з боку міжнародних інвесторів, на який вона заслуговує» -- пише авторитетний британський журнал «Економіст», вказуючи на тринадцятивідсотковий зріст ВВП України цього року. Міжнародні інвестори досі вагалися вкладати свій капітал в українську економіку через політичну непевність в країні, де такі багатообіцяючі тенденції як демократизація, лібералізація і прозорість співіснують з корупцією, авторитаризмом і суддівництвом, що є під контролем виконавчої влади.

Ключовим фактором можуть стати президентські вибори. Один з двох головних кандидатів Віктор Ющенко -- має на Заході репутацію реформатора і обіцяє дотримування стандартів Європейського Союзу, в першу чергу щодо демократії і верховенства закону. Віктор Янукович також обіцяє сприяти іноземним капіталовкладенням, через проведення ліберальних реформ, включно з зменшенням податків на бізнес. Проте, Янукрвич виправдує рішення свого уряду продати найбільший в Україні сталеварний завод Криворіжсталь провладному консорціуму, замість іноземним інвесторам, які пропонували набагато вищу ціну -- пишеться в статті журналу «Економіст».

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG