Спеціальні потреби

Актуально

28.09.04  -  Автомобіль майбутнього: його перспективи наразі пов’язують з водневими батареями. - 2004-09-28

З триваючою лихоманкою цін на ринку нафти і зростаючим занепокоєнням якістю довкілля, виглядає, що саме автомобілю доведеться зазнати найрадикальніших змін в технології, після винаходу Інтернету, бездротового зв’язку, та плазмових телевізорів. Автомобіль--ця улюблена іграшка сучасної людини--є рухомим символом свободи і соціальної мобільності, поєднанням технології і цінностей людського буття. Від того, яким він буде у майбутньому, багато в чому залежатиме, якими будемо ми з вами: більш задоволеними життям, чи такими, що не чекають від нього нічого гарного. Адміністрація Білого Дому минулого року пообіцяла збільшити федеральну підтримки програм розробки водневих автомобілів, які були б екологічно чистішими та зменшували б залежність Сполучених Штатів від імпорту нафти. Вже вдалося створити кілька експериментальних зразків таких самоходів. Але чи реально очікувати їх скорої появи на автошоу та в крамницях? Говорить професор Скотт Семюлсен, співробітник Національного дослідницького центру водневих батарей у місті Ірвін, штат Каліфорнія:

«Якщо таке й станеться, то, на нашу думку, не раніше, ніж за десять-п’ятнадцять, а то й двадцять років.»

Принципова схема водневих батарей проста. В її основі--хімічна реакція між воднем і киснем з атмосфери. Викид--чиста вода замість двоокису вуглецю, який не дає дихати і створює парниковий ефект. Але за цією простотою криються проблеми. Одна з них: за існуючої технології вироблення водню є енергоє́мним, забруднює довкілля, і--головне-- є дорожчим, аніж продукування бензину. Семюлсен продовжує:

«Питання питань--чи можемо ми виробляти водень дешевше, аніж бензин? Відповідь на нього: «ні!»

Незважаючи на це, суспільство можливо готове заплатити більше за екологічно чистіше пальне. Але це не єдина проблема, що криється за відносно простою водневою технологією. Головним,--говорить Семюлсен,--є пробі́г водневого автомобілю:

«Великою проблемою є запас водню на борту, не так з погляду безпеки, як з погляду кількості. Наразі на одній заправці ми можемо проїхати майже п’ятсот кілометрів. А з водневими батареями--лише двісті сорок.»

Іншою проблемою є те, що водневі двигуни у холодну погоду працюють не так добре, як бензинові. Ще одне питання -- ставлення споживачів. Чи сприймуть десятки мільйонів водіїв внутрішній і зовнішній вигляд нового автомобіля, працю нового двигуна, палива, руху по гайвею? Ніл Гарві, який працює у компанії, що випробовує кілька експериментальних водневих Тойот, каже, що споживачам сподобаються такі двигуни, бо працюють вони тихіше:

«Вони не дуже відрізняються назагал від бензинових, головною відмінністю є менший шум.»

А молодим покупцям подобається екологічність нових машин. Вони ладні заплатити більше, щоб допомогти вберегти чисте повітря. Для Каліфорнії це--проблема номер один. Гори на сході штату немовби консервують повітря, і тому в безвітряні дні на гайвеях там стоїть бензиновий туман. Молодь звикла вільно дихати, і тому зі сподіваннями тих, хто сяде за кермо у найближчі десять-двадцять років і пов’язане майбутнє індустрії водневих автомобілів. Вони приваблюють молодих покупців своїм «космічним» дизайном і безліччю технологічних новинок: варто згадати лишень про голосові команди водія бортовому комп’ютеру. Водневі автомобілі можуть перейти з розряду пілотних розробок до нашого життя у недалекому майбутньому за умови політичної волі та грошей, щоб зробити їх практичними.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG