Спеціальні потреби

Чергове опитування – Ющенко в другому турi отримав би 44%, Янукович – 37% - 2004-09-30


Київ – 29 вересня. Розрив між Ющенком і Януковичем наприкінці вересня у першому турі становить майже 7, у другому – майже 8 %. При цьому рейтинг лідера виборчих змагань Віктора Ющенка продовжує рости. Результати останніх хвиль загальноукраїнського хвильового опитування, яке перед виборами проводиться кожних два дні, оприлюднив консорціум з п’яти соціологічних організацій.

Наприкінці вересня у першому турі президентських виборів найбільше виборців – 34%, збираються проголосувати за Віктора Ющенка. Другим за кількістю голосів – 28% -- іде Віктор Янукович. Петро Симоненко має 7%, Олександр Мороз – 6%, Наталя Вітренко – 1% підтримки, решта кандидатів не набирає і одного процента. В разі виходу двох головних претендентів у другий тур за Ющенка віддадуть голоси 44, за Януковича – 37% виборців. При цьому голоси прихильників соціаліста Мороза перейдуть переважно до Ющенка, електорату комуніста Симоненка – переважно до Януковича. Хвильове передвиборче опитування, що проводиться кожні два дні, демонструє тенденцію до певного зростання рейтингу лідера виборчих перегонів Віктора Ющенка. Його перемогу соціологи вважають доконаним фактом на Заході, в Центрі України і в Києві. Тим часом Янукович перемагає на Сході і починає перемагати на Півдні – на думку соціологів, цьому посприяють його недавні популістські заяви про намір ввести подвійне громадянство з Росією і зробити російську другою офіційною. Говорить директор Центру “Соціальний моніторинг” Ольга Балакірєва. «Останні заяви Януковича як кандидата, скоріше за все, зорієнтовані, знов-таки, на посилення своїх позицій у Східному й Південному регіоні та залучення тих, хто ще не визначився».

Історія з отруєнням Ющенка та “яєчний” інцидент Януковича наразі ще ніяк не позначились на їхніх рейтингах. Очікуваного сплеску не дала поки що й обіцянка чинного прем’єра підвищити пенсії – хоч соціологи радять дочекатись реакції власне після виплати обіцяної надбавки.

Як показують опитування, серед населення росте відсоток тих, хто точно знає дату президентських виборів, як і тих, хто вірить, що їхня особиста участь у виборах вплине на майбутнє України. Наприкінці вересня таких було більше половини – 59%. При цьому понад дві третини населення вважає, що виборча кампанія ведеться нечесно: одним кандидатам створюють переваги, іншим чинять перешкоди. Єдиним кандидатом, якому створюються найбільш сприятливі умови у виборчій кампанії, був відзначений Віктор Янукович.

Окреме опитування стосовно збору підписів провів один з учасників консорціуму, Центр “Соціс”. Відповідаючи на запитання, на користь кого з претендентів вони ставили свій підпис, опитані згадували Ющенка і Януковича, Симоненка і Мороза, а також Вітренко, Кінаха, Черновецького. Решту кандидатів не згадав ніхто. 5% опитаних не пам’ятає, за кого поставили свій підпис. 10% ставили за кількох. 6% змусило поставити свій підпис керівництво, три відсотки підписались, бо незручно було відмовити, а двом відсоткам заплатили. Загалом же, висновують соціологи, 30 мільйонів зібраних підписів на підтримку кандидатів існують тільки на папері.

Консорціум з п’яти авторитетних соціологічних організацій, що проводить хвильові передвиборчі опитування, має намір у день виборів провести екзит-пол – опитування на виході з виборчих дільниць з метою контролю чесного підрахунку голосів. Представники влади несхвально ставляться до ідеї екзит-полу і не йде на співпрацю з вітчизняною соціологічною наукою, -- каже директор Фонду “Демократичні ініцативи” Ілько Кучерів:

«Останнім часом влада ніяк не цікавиться нашою діяльністю, хоча ми, зі свого боку, хотіли би більше зацікавити її в тому, щоб вона з нами співпрацювала. Тобто ми зацікавлені в тому, щоб розширити кількість учасників консорціуму для того, щоб опитування було серйозно сприйнято всім суспільством».

Натомість, кажуть соціологи, влада підтримує сумнівні соціологічні проекти на кшталт тих, які проводить російський Фонд “Общественное мнение”. Цей закордонний Фонд, не маючи власної мережі в Україні, постійно подає результати опитувань, що радикально розходяться з даними всіх українських соціологічних служб. Так, недавно Фонд “Общественное мнение” заявив, що розрив між Ющенком і Януковичем становить лише 1%, а щойно повідомив, нібито рейтиги кандидатів зрівнялись. Дані не підтверджує жодна з вітчизняних соціологічних фірм, включно з соціологічною фірмою Національного існтитуту стратегічних досліджень, що обслуговує владу.

XS
SM
MD
LG