Спеціальні потреби

Першi дебати мiж президентом Бушем i сенатором Керрi - 2004-10-01


Вашингтон - 30 вересня. У місті Майамі у штаті Флорида в четвер ввечорі відбулися перші із трьох передвиборчих дебатів між діючим президентом Джорджем Бушем та його суперником на виборах в листопаді – сенатором-демократом Джоном Керрi. Згiдно з деякими даними, понад 50 мільйонів американців спостерігало за півтарагодинним обміном звинуваченнями та компліментами кандидатів на посаду глави держави.

Темою президентських дебатів виключно були закордонна політика та безпека країни. Війна в Іраку була ключовим моментом дебатів, до якої промовці кількаразово повертались протягом всього обговорення, навіть відповідаючи на питання стосовно інших проблем. Діючий президент вкотре став на захист свого рішення розпочати війну в Іраку. Він постійно повторював тезу, що вільний Ірак в інтересах безпеки Америки, всього світу і що ця країна є головним полем бойових дій у війні з тероризмом. Не розпочали б США бойові дії проти цієї країни, Саддам Гуссейн нарощував би свій військовий потенціал і складав би загрозу світові, підкреслив Джордж. На це сенатор Керрi зауважив, що Ірак за висновком незалежної комісії не мав відношення до терактів на Сполучені Штати, і лише втрачав свої військові потужності і тому не міг становити загрози світу. Керрi назвав рішення президента Буша розпочати війну без підтримки світу і за відсутністю, за його словами, добре опрацьованого плану, помилковим і поспішним. Поки діюча адміністрація, підкреслив Джон Керрi, витрачала двісті мільярдів на проблеми Іраку, у неї за спиною Північна Корея створила ядерну зброю.

Буш центром своєї політики захисту країни від тероризму постійно називав атакуючу стратегію, і на питання, чи можна очікувати від його адміністрації нових попереджувальних ударів, відповів:

«Сподіваюсь, мені ніколи не доведеться. Я розумію, як важко посилати кудись солдатів. Я ніколи не хотів залучати солдатів. Коли ми дебатували у 2000 році, я ніколи не пропонував цього робити, але вороги атакували нас і я маю завдання захистити американський народ».

Сенатор Керрi не погодився з методами, якими президент Буш захищає американців. На його думку, президент ввів в оману народ, коли пообіцяв використовувати війну як останній засіб i не скористався з усіх можливостей дипломатії.

Останнє питання дебатів стосувалося Росії та ініціативи президента Путіна авторизувати владу в цій країні після серії терактів. Президент Буш заявив, що дії Путіна зашкодять демократичному розвитку цієї країни, але назвав свого російського колегу другом та міцним союзником у боротьбі з тероризмом. Джон Керрi був більш критичним щодо подій в Росії:

«Менi жалко за те, що сталося протягом останнiх мiсяцiв. Я думаю, це поширюється на більше ніж просто відповідь на терористичні акти. Пан Путін зараз контролює всі телевізійні станції, його політична опозиція у в’язниці. Я вважаю, для США дуже важливо мати добрі робочі стосунки з Росією, це дуже важлива для нас країна і нам потрібна співпраця, але ми завжди повинні захищати демократію». Обидва кандидати назвали головною проблемою безпеки США - розповсюдження ядерної зброї. Керрі підкреслив, що необхідно забезпечити безпеку ядерних матеріалів, які залишаються в Росії, і зазначив, що темпами, якими це робить діюча адміністрація, для цього необхідно буде 13 років. Джон Керрi пообіцяв вирішити проблему за 4 роки.

Загалом, Джордж Буш намагався змалювати Керрi як політика, що постійно змінює позицію, а себе як людину принципову та таку, яка дотримується прийнятих рішень. На що Керрi зауважив, що не завжди дотримання позиції означає, що ця позиція правильна. Крiм цього сенатор закидав Бушу зіпсовану репутацію Сполучених Штатів на міжнародній арені та помилки в Іраку, ситуацію в якому Керрi назвав жахливою. Буш постійно виправдовувся тим, що завдання в цій країні надзвичайно складні.

Реакцію на зустріч претендентів покажуть перші опитування громадської думки. Наступні дебати відбудуться 8 і 13 жовтня.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG