Спеціальні потреби

Актуально

Кандидати у вiце-президенти США провели теледебати - 2004-10-06

Вашингтон - 6 жовтня. У місті Клівленді, штат Огайо, вчора ввечері відбулися єдині у цьогорiчнiй передвиборчій кампанії теледебати за участю кандидатів у віце-президенти США - республіканця Рiчарда Чейні та демократа Джона Едвардса. Як пiд час дебатiв минулого тижня між президентом Бушем та його головним суперником на виборах у листопаді - сенатором Джоном Керрi, вчора також домінувала тема Іраку.

Історія політичного процесу в США показує, що передвиборчі дебати кандидатів на посаду у віце-президенти, як правило, не мають особливого впливу на формування виборчих настроїв електорату. Півторагодинна зустріч кандидатів Річарда Чейні та Джона Едвардса, однак, мала досить важливе значення для обох сторін цьогорічних президентських перегонів з огляду на доволi незначний розрив між рейтингами кандидатів на президентське крісло Бушем та Керрі. Крім того за всю історію американського виборчого процесу за стіл дебатів навряд чи сідали настільки протилежні у своїх політичних поглядах кандидати.

Війна в Іраку та внутрішня політика були основними напрямками розгорнення дуелі між кандидатами Річардом Чейні та Джоном Едвардсом. При чому останній скористався кожною нагодою, щоб підкреслити: останні чотири роки нинішньої адміністрації були нічим іншим, ніж низкою колосальних та трагічних помилок, починаючи з політики в Іраку і закінчуючи ігноруванням економічних та соцiальних проблем власної країни.

Пан Чейні в свою чергу відстоював правильність рішення президента розпочати військову кампанію в Іраку та захищав зовнішню політику нинішньої американської адміністрації в цілому:

«Наша кампанія в Іраку перш за все мала в основі припущення того, що ця країна виступала постачальником зброї масового ураження для терористів. Найбільша небезпека для нас сьогодні це можливість ввезення терористами ядерної зброї чи біологічних речовин на американську територiю, що поставило б під загрозу життя тисяч американців. І ті дії, до яких ми вдалися відносно Ірак,у були правильним рішенням... Світ є набагато безпечнішим сьогодні із Саддамом Гуссейном за гратами», - пiдкреслив Чейнi.

Вкотре кандидат у вiце-президенти вiд республiканцiв також намагались змалювати сенатора Керрі як людину, нездатну захистити американський народ, та світ в цілому, від терористичної загрози через непослiдовнiсть його критики вiйни в Iраку та вiдсутнiсть власної політичної волі.

Сенатор Едвардс звинуватив адміністрацію Буша у тому, що американські війська вступили на іракську землю непідготовленими. Крім того кандидат від демократів наголосив на проведенні нинішньою адміністрацією хибного зв’язку між терактами 11 вересня 2001 року та режимом Саддама Гуссейна:

«Все насправді дуже просто. Нас атакували Аль-Кайда та Осама бін Ладен. Ми захопили Афганістан, однак невдовзі адміністрація вирішила відвернути увагу від Афганістану та почати планування нападу на Ірак. Я хочу, щоб американський народ уважно послухав та зрозумів: між режимом Саддама Гуссейна та вересневими терористичними атаками зв’язку немає. Крапка. Так визначила Спеціальна слiдча комісія, з цим погодився державний секретар Колін Пауелл, а віце-президент продовжує стверджувати протилежне», - зазначив Едвардс.

Підсумовуючи свою позицію відносно Іраку, зовнішньої політики та іміджу США в світі Джон Едвардс зауважив, що найкращий спосіб захистити американський народ - це мати ефективну систему національної безпеки, а не безглуздо нападати на інші країни світу.

Зупинившись на питаннях внутрішньої політики, пан Чейні зокрема наголосив, що скорочення податкiв, на збереженні яких наполягає його адміністрація, неминуче призведуть до покращення економічного стану країни. Сенатор Едвардс в свою чергу підкреслив, що скорочення необхідно зберегти для бідних та середніх верств населення. Особи з великими прибутками, додав він, повиннi платити більше податків.

Загалом півтори години дебатів були сповнені особистими нападами та гострими звинуваченнями з боку обох кандидатів. Як і передбачалось, кандидат Едвардс кілька разів згадав про упередженість рішень адміністрації Буша у питаннях зовнішньої політики з огляду на зв’язок пана Чейні з пов’язаною з військово-промисловим та нафтовим секторами компанією Галібуртон. В свою чергу пан Чейні наголосив на політичній незрілості свого суперника, на що сенатор Едвардс відповів, що довгий послужний список державного посадовця ще не означає правильності рішень, прийнятих ним під час перебування на тих чи інших посадах.

Наступні дні покажуть, який вплив минулі дебати матимуть на виборців, а наступна, друга зустріч між кандидатами на президентське крісло відбудеться вже цієї п’ятниці в місті Сент Люїс, штат Місурі. На думку багатьох оглядачiв, два раунди дебатiв мiж кандидатами Бушем та Керрi, що залишилися у цьогорiчнiй кампанiї, можуть мати вирiшальний вплив на результат виборiв 2-го листопада.

Всі новини дня

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Генпрокурор України: «В Маріуполі можуть бути десятки тисяч вбитих мирних жителів». Відео

«Зокрема в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей», - заявив генпрокурор України Андрій Костін.

Більше

XS
SM
MD
LG