Спеціальні потреби

Актуально

Деякi соцiологи застерiгають перед фальшивими екзит-полами - 2004-10-10

Київ – 8 жовтня. Як запобігти фальсифікації екзит-полу? Професійні соціологи, що мають намір здійснити на цих виборах наймасовіше в історії України опитування на виході з виборчих дільниць, застерігають від спроб провести паралельні фальшиві екзит-поли.

Екзит-пол – опитування на виході з виборчих дільниць – в усьому демократичному світі застосовують для контролю за чесністю виборів. Однак не виключено, що в Україні екзит-пол спробують сфальсифікувати так само, як і результати підрахунку голосів. Про те, що загроза існує, заявив організатор екзит-полу 2004, Фонд “Демократичні ініціативи”. За словами директора Фонду Ілька Кучеріва, поряд з професійним опитуванням, що його планує провести Консорціум з чотирьох відомих та авторитетних соціологічних організацій, у день виборів можуть з`явитися якісь “ліві” екзит-поли, що оголосять свої власні дані. За зразок можуть взяти російський сценарій фальшувань – вважає Кучерів:

«Що відбувалося в Росії під час виборів – ще коли вибори не закінчились, оприлюднювалися результати опитування з метою вплинути на електорат. І ми побоюємося, що таке станеться і в Україні, коли буде проведений якийсь дивний екзит-пол і результати будуть оприлюднюватися під час голосування. В нас є підстави говорити, що це можливо тому, що ми з цим зіткнулися під час виборів мера Мукачевого».

Спроб провести фальшиві екзит-поли очікують і в Інституті масової інформації – громадській організації, що захищає права журналістів в Україні. Говорить директор Інституту Сергій Таран:

«У нас є підстави вважати, що зважаючи на успіх екзит-полів на минулих виборах парламентських на цих виборах президентських ми можемо очікувати жорстку фальсифікацію соціологічних досліджень, яка насамперед ітиме від тих, хто намагатиметься зберегти через ці вибори свою владу».

Щоб запобігти фальсифікаціям, Фонд “Демократичні ініціативи” закликав соціологів організувати аудит – перевірку того, в який спосіб і наскільки професійно проводяться різні соціологічні опитування громадської думки. А Інститут масової інформації планує шляхом журналістських розслідувань відстежувати хід соціологічних досліджень у центрі та регіонах. Про те, що вдалось “розкопати”, обіцяють широко інформувати українську та міжнародну громадськість. Наразі Інститут повідомив про відомого в Донецьку соціолога, який працює одночасно на фірму “Социс” та на виборчий штаб кандидата Януковича. Оприлюднено також анкету, за якою проводив своє останнє опитування Київський міжнародний інститут соціології – саме це опитування зафіксувало сенсаційне зближення рейтингів Ющенка і Януковича. За даними Інституту, анкету розробив радник Голови Адміністрації Президента Михайло Погребинський. Ця анкета нагадує про доплату до пенсій, наголошує на безальтернативності російського вибору в зовнішній політиці, підводить респондента до думки, що опозиція в Україні занадто радикальна, і вже насамкінець запитує його, за кого він має намір голосувати. Таке соціологічне опитування є радше маніпулюванням думкою виборця, -- каже Сергій Таран:

«По суті, завдяки цим анкетам інтерв`юери перетворюються на таких собі агітаторів, які просто їздять регіонами і агітують за одного кандидата. Саме цим, ми вважаємо, можна пояснити сенсаційне зростання рейтингу кандидата від влади… Ми заявляємо, що участь українських соціологів у сумнівних соціологічних дослідженнях може підірвати авторитет вітчизняної соціології та особисту репутацію тих, хто бере участь в цьому дослідженні.

Нагадаю: за даними більшості українських соціологічних служб, між двома основними кандидатами Ющенком і Януковичем зберігається відрив у 3-7% голосів.

Нагадаю також, що екзит-поли проводять в Україні починаючи з виборів 1998 року; екзит-пол на цьогорічних президентських виборах буде найбільшим в історії української соціології: на виході з дільниць опитають 50 тисяч виборців.

Всі новини дня

МВФ попередньо схвалив перегляд програми та покращив оцінки економіки України

Архівне фото: Штаб-квартира МВФ

Перший перегляд програми Розширеного фінансування для України отримав погодження на рівні персоналу, оголосили сьогодні в Міжнародному валютному фонді. Це відкриває шлях для другого траншу обсягом майже 900 мільйонів доларів, за умови схвалення виконавчим правлінням фонду.

В рамках програми загальним обсягом 15,6 млрд дол., затвердженої наприкінці березня, Україна вже отримала 2,7 млрд доларів.

Всі кількісні критерії програми було виконано, повідомили у Фонді за результатами перегляду.

Голова місії Фонду Гевін Грей наголосив на "визначній стійкості" української економіки, що дало підстави Фонду покращити оцінку української економіки до 1-3 відсотків зростання ВВП, з оцінок на час схвалення програми, які складали від мінус 3% до плюс 1%, коли програму було затверджено.

"На додаток до жахливих гуманітарних жертв, російське вторгнення до України продовжує мати спустошливий вплив на економіку, - йдеться в повідомленні МВФ. - Під час зими Україна зіткнулась зі спустошливими атаками на критичну інфраструктуру і ракетні обстріли тривають по всій країні. Попри це українська економіка виявляє визначну стійкість - економічна діяльність в першому кварталі потужно відновилась і енергосистема відновлюється після атак на критичну інфраструктуру, стабілізовані ринки валюти, інфляція почала уповільнюватись".

Важливим кроком для успішного перегляду стало те, що Верховна Рада напередодні затвердила законопроект 8401 в першому читанні. Законопроект зокрема передбачає повернення до довоєнних рівнів оподаткування для певної категорії малого бізнесу. Затвердження законопроекту демонструє донорам готовність українського уряду приймати складні рішення, каже керівник місії Фонду Гевін Грей.

Потреби України великі, донори готові допомогти, але важливо з точки зору розподілу тягаря, щоб український уряд відіграв свою роль
Гевін Грей

"Потреби України великі, донори готові допомогти, але важливо з точки зору розподілу тягаря, щоб український уряд відіграв свою роль. Це важливо, щоб забезпечити готовність донорів підтримувати Україну, як вони і заявляли", - сказав Грей відповідаючи на питання Голосу Америки про те, як знайти баланс між необхідністю забезпечити бюджетні надходження та підтримати економічне відновлення в Україні.

"Закон має три компоненти: перше - поновлення перевірок, друге - повернення касових апаратів - це адміністративні заходи, які широко розглядаються, як важливі для рівних правил гри в Україні. Також є зміни до спрощеного режиму оподаткування, що означає повернення до довоєнних рівнів", - додав Грей і сказав, що обговорення цієї реформи тривали з минулого року.

Серед наступних кроків в рамках програми, які, за очікуваннями, Україна втілить восени - повернення системи декларування активів, а також заходи в сфері боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.

«F-16 – це чудовий багатофункціональний літак» - полковник ВПС США у відставці Джеффрі Фішер. Відео

«F-16 – це чудовий літак. Їх виготовляли з 70-х і 80-х років. Їх виготовили десь 4500. Виробнича лінія все ще відкрита, тож це повинно дати певне уявлення про те, яким цінним і доречним цей літак є», - розповів полковник ВПС США у відставці Джеффрі Фішер.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

Більше

XS
SM
MD
LG