Спеціальні потреби

Актуально

В цьому випуску---питання заборони всіх видів клонування людини стало предметом дискусій в ООН. - 2004-10-18

18.10.04 - У питанні клонування людини зійшлися докупи кілька головних моментів нашого життя--науки, релігії, медицини, етики та політики. З цього багатоманіття постають кілька проблем, розв’язання яких шукають вже і в стінах ООН. Назвемо їх: клонування людських ембріонів може допомогти мільйонам бездітних сімей. Але водночас воно може використовуватися з негідними цілями, наприклад, для торгівлі дітьми та органами.

Далі. Заборона всіх видів людського клонування базується на розумінні того, що це неетично і порушує природний хід відтворення людського роду. Але чи етично обмежувати свободу наукового пошуку і очікувати моральної прийнятності результатів подібної заборони? Чи не призведе подібна заборона до відтворення найгірших прикладів середньовіччя?

І ще: в результаті дослідів на людських ембріонах вони гинуть. Чи виправдано вбивати собі подобних, бодай і крихітних, для можливого продовження існування дорослих індивідів? З іншого боку, втримання від такої практики прирікає на смерть мільйони хворих, і вже є етично проблематичним.

Наразі нема більш-менш прийнятної відповіді на будь-яке з цих питань. У всьому світі, втім, намагаються знайти підхід до їх розв’язання. З цією метою до штаб-квартири ООН завітали представники Коаліції за прогрес медичних досдіжень. Вони добиваються скасування заборони на терапевтичне клонування у світі, себто створення так званих бластоцитів, або чотири-п’яти-денних ембріонів, для отримання стовбурових клітин з метою дослідження та лікування дегенеративних хвороб.

Всі сто дев’яносто один член ООН погодилися, що репродуктивне клонування, себто створення дітей, має бути заборонене. Але що робити з терапевтичним клонуванням для медицинських досліджень? Одна група, куди входять США, Коста-Ріка та ще шістдесят країн, наполягає на резолюції, яка б забороняла абсолютно всі види клонування. Друга, під проводом Бельгії, куди входять Великобританія, Китай, Японія і ще принаймні двадцять дві країни, обстоює терапевтичне клонування і заборону репродуктивного. Дослідник з Південної Кореї Во Сук Кван, який вперше клонував людський ембріон для стовбурових клітин, заявив на прес-конференції в ООН, що ці клітини є фундаментом для для лікування досі невиліковних дегенративних хвороб на кшталт діабету, Паркінсонізму, раку, тощо. Він каже:

«Було б неймовірним ударом для науки та медицини, якщо ми зупинимось на напів-шляху до нашої мети. Клонування дає так багато надій і сподівань мільйонам хворих у світі.»

Опоненти, втім, змальовують терапевтичне клонування як аморальне, що забирає людське життя. Посол з Коста-Ріки Бруно Стагно називає цей вид клонування таким, що не має наукового підгрунтя:

«Я думаю, що ті, хто займаються справжньою наукою та відкриттями, зрозуміють, що людське клонування є дуже небезпечним.»

Цю проблему в ООН донедавна називали найголовнішим неполітичним питанням, що розводило її делегатів на непримиренні табори. Але від початку президентської кампанії у США воно набуло й політичного забарвлення завдяки діаметрально протилежним позиціям Буша і Керрі. Перший є проти будь-яких видів клонування. Керрі ж обстоює його терапевтичний вид. Коста-Ріка та США прагнуть добитися підтримки Генасамблеєю своєї позиції до виборів у США, тоді як їхні опоненти намагаються відкласти його, сподіваючись, що в разі перемоги Керрі відбудуться й зміни у позиції делегації США щодо людського клонування на дебатах в ООН. Зокрема, Британська академія наук піддала президента Буша критиці за заклик до ООН схвалити заборону клонування у всіх видах, кажучи, що це лише підштовхне вчених-дисидентів до репродуктивного клонування в країнах, які цього не забороняють.

Підготував Володимир Звіглянич

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG