Спеціальні потреби

Актуально

Янукович не зможе перемогти у першому турі, вважають соцiологи - 2004-10-28

Київ – 27 жовтня. Перемога Януковича у першому турі неможлива. Про це заявляють 5 авторитетних українських соціологічних організацій, які у день виборів готуються провести наймасштабніший в Україні екзит-пол – опитування на виході з виборчих дільниць.

Ймовiрнiсть перемоги Януковича у першому турі категорично відкидають соціологи, які продовжують вивчати громадську думку перед самими виборами, хоч і не мають права наразі оприлюднювати рейтинги. Останнім часом деякі експерти висловлювали прогнози, що влада спробує реалізувати сценарій перемоги Януковича вже у першому турі з набранням понад 50% голосів. Члени Консорціуму, до якого увійшли 5 авторитетних українських соціологічних організацій, кажуть, що це нереально.

Як кажуть соціологи, шанси між двома головними претендентами на президентську посаду практично рівні; відрив між ними і далі тримається в межах статистичної похибки; навіть і за кілька днів до виборів соціологія не має відповіді на запитання, хто з двох стане президентом. Втім науковці відзначають, що дійсна картина може бути трохи спотвореною через страх респондентів давати щиру відповідь. За словами Андрія Биченка з соціологічної служби Центру Разумкова, з заляканими респондентами вперше довелося мати справу на цих виборах, і страх той дедалі росте:

«Останнім часом інтерв’юери свідчать про значно зрослу нещирість респондентів, про їх заляканість, про те, що іноді самі респонденти дають зрозуміти, що вони відповідають так, тому що їх змушують так відповідати... І це стало досить загрозливим, і це спотворює результати досліджень... Не соціологи винні, а ситуація в країні, яка змушує людей, яких опитують, говорити неправду».

Провівши експерименти з анонімним опитуванням, соціологи встановили: 10% респондентів бояться признаватися, що підтримують Ющенка, 2% -- що вони за Януковича. Крім соціологів, сумнів у щирості респондентів висловлюють і обидва протилежних політичних табори. Заступник глави президентської адміністрації Василь Базів висловив думку, що результати екзит-полу – опитування на виході з виборчих дільниць, яке соціологи планують провести 31 жовтня – можуть виявитись різними у різних служб. Як він сказав, слід робити скидку на ментальність українця, бо не кожен виборець готовий розкривати свою душу і відверто казати соціологам, за кого він щойно проголосував. У свою чергу, довірена особа Ющенка, Микола Томенко, заявив: “Ми проти проведення традиційного екзит-полу, бо більшість виборців залякані і не скажуть правду”. Опитування в день виборів, на його думку, має бути лише анонімним.

З огляду на страх, що став визначальною рисою нинішніх виборів, соціологи внесли корективи у свої плани з проведення екзит-полу. Це наймасштабніше в історії України опитування на виході з виборчих дільниць, в результаті якого буде опитано 50 тисяч чоловік, наполовину провадитиметься традиційним методом особистого інтерв’ю, наполовину – через анонімну анкету. В такий спосіб соціологи сподіваються отримати точні результати, які й оприлюднять одразу після закриття виборчих дільниць.

Учасники проекту нагадують, що мають великий досвід проведення екзит-полів в Україні. Під час опитування на минулих парламентських і президентських виборах ці фірми отримали результати, які майже до відсотка збіглися з офіційними даними Центрвиборчкому. Консорціум із 5 авторитетних соціологічних організацій сподівається, що й на цих виборах екзит-пол стане дійовим засобом громадського контролю за чесністю підрахунку голосів. І що його не вдасться зірвати самозваним фірмам без досвіду роботи і власної мережі в Україні, які проголосили, що в день виборів проведуть свої власні, альтернативні опитування.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG