Спеціальні потреби

Актуально

«Репортери без кордонiв» про свободу преси в Українi - 2004-10-28

Вашингтон - 27 жовтня. Стан свободи преси в Україні продовжує викликати глибоке занепокоєння, - зазначено у черговому звіті «Репортерів без кордонів». Висновки організації про Україну такi: на опозиційних журналістів і деякі незалежні і західні мас-медія чиниться тиск; кількість постраждалих і вбитих журналістів збільшується; вбивці Георгiя Ґонґадзе -- на волі.

У звіті «Репортерів без кордонів» Україна за станом свободи преси посіла 138-е місце. Всього у списку 167 країн. З колишніх сусідів по Радянському Союзу Україна обігнала лише Росію, Узбекістан, Білорусь і Туркменістан.

«Репортери» висловлюють стурбованість численними випадками фізичної розправи над журналістами, які проводять власні розслідування. У 2003 роцi щонайменше одинадцять працівників мас-медія постраджали під час збирання інформації про корумпованість та інші порушення обласних, районних і місцевих посадовців. Інколи міліція швидко знаходила нападників, однак у багатьох інших випадках постраждалі скаржилися на брак відкритості слідства. У січні 2004 року за нез’ясованих обставин загинули двоє журналістів, однак правоохоронці «не мали вагомих доказів», аби стверджувати, що їх вбили.

Автори звіту також вказують на досі нерозкриту справу Георгiя Ґонґадзе і звільнення з посади Генпрокурора Святослава Пiскуна після того, як той повідомив, що слідство перебуває на завершальному етапі. У документі наголошується і на іншій резонансній справі та чисельних помилках, допущених при розслідуванні вбивства журналіста Ігоря Александрова.

При цьому «Репортери без кордонів» відзначають поступ України на законодавчому рівні: про схвалені парламентом закопроекти і резолюції, які розширюють права і свободи журналістів, гарантують їм доступ до закритої інформації, засуджують цензуру, зокрема політичну, а також визнають незаконним тиск урядових чи проурядових структур на засоби масової інформації чи журналістів. Однак говорити про ефективність цих документів можна лише, якщо вони реалізуються в дії, - говориться у звіті організації, - а не коли представники мас-медія в Україні піддаються різного роду переслідуванням і цензурі. У 2003 році засоби масової інформації найбільше страждали від утисків податкової адміністрації, зазначається у документi.

В країні, де більшість мас-медія контролюються близькими до президента КУЧМИ людьми чи олігархами, організація «Репортери без кордонів» висловлює глибоке занепокоєння умовами, у яких незалежним журналістам доводиться працювати у передвиборчий період.

Всі новини дня

Трубопроводи Північний потік 1 і 2 не дають газу Європі, але витікають

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек на газовій станції в Любміні в Німеччині, де газопровід Північний Потік виходить з Балтійського моря на сушу

Данія і Швеція повідомили про витікання газу з непрацюючих трубопроводів Північний потік 1 і 2, що пролягають по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Інциденти ставлять під ще більший сумнів можливість швидкого відновлення постачання російського газу до Європи в обсягах необхідних для зимового періоду.

Причини витікання газу на трьох, як вважають зараз, нитках трубопроводів біля данського острова Борнгольм не відомі, але офіційні представники називають ситуацію дуже незвичайною.

Північний потік 1 був найбільшим маршрутом постачання російського природного газу у Європу, але на тлі активізації війни Росії з Україною контрольована російською державою компанія Газпром спочатку скоротила транспортування ним газу, а в серпні повністю припинила, пославшись на технічні проблеми ускладнені, як заявили у Москві, західними санкціями.

Північний потік 2 споруджений, але так і не запрацював після того, як уряд Німеччини закрив проект на тлі лютневого російського вторгнення в Україну.

Транзит російського газу до Європи триває через газотранспортну систему України, але у скорочених обсягах, і українці закрили один з маршрутів, вказавши на втручання російських окупаційних військ на українській території.

Впродовж весни і літа Росія відмовилася продавати газ Болгарії, Данії, Польщі, Фінляндії, а також нідерландській компанії Gasterra і частково компанії Shell після того, як вони відкинули вимоги Москви платити за газ у російських рублях.

Найбільша країна ЄС - Німеччина заявляє, що на понад 80% заповнила запаси газу у сховищах і Європа активізувала пошуки альтернативних джерел палива, але проблеми з постачанням спричинили різкі зростання цін на енергію.

Шведська мореплавна служба повідомила про два місця витоку газу з трубопроводу Північний потік 1 після того, як Данія оголосила обмеження руху суден довкола витоку виявленого на Північному потоку 2.

Данська служба, яку цитує служба новин Reuters, вказує, що у зоні витоку газу судна можуть втратити здатність триматися на воді, а крім того є загроза вогню.

Також витік газу в повітря збільшує в атмосфері парникові гази, що впливають на клімат.

Газопровід Північний Потік 1 сягає 1 224 кілометри від Виборга в Росії до Любміна в Німеччині.

Пропускна спроможні кожної нитки 27,5 мільярдів кубометрів газу на рік.

В Німеччині той газ подавали в трубопроводи до інших країн Європи.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

«І українці і поляки масово зверталися з пропозицією допомоги». Фундація «Зустріч» у Кракові збільшила обсяг своєї діяльності вдесятеро, щоб задовольнити потреби українських біженців, які їхали у місто.

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

За умовами обміну полонених, п’ятеро звільнених командирів “Азовсталі” до кінця війни перебуватимуть в Туреччині. Один із них - Сергій Волинський. "Голос Америки" поспілкувався з його дружиною Русланою.

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG