Актуально
«Репортери без кордонiв» про свободу преси в Українi - 2004-10-28
Вашингтон - 27 жовтня. Стан свободи преси в Україні продовжує викликати глибоке занепокоєння, - зазначено у черговому звіті «Репортерів без кордонів». Висновки організації про Україну такi: на опозиційних журналістів і деякі незалежні і західні мас-медія чиниться тиск; кількість постраждалих і вбитих журналістів збільшується; вбивці Георгiя Ґонґадзе -- на волі.
У звіті «Репортерів без кордонів» Україна за станом свободи преси посіла 138-е місце. Всього у списку 167 країн. З колишніх сусідів по Радянському Союзу Україна обігнала лише Росію, Узбекістан, Білорусь і Туркменістан.
«Репортери» висловлюють стурбованість численними випадками фізичної розправи над журналістами, які проводять власні розслідування. У 2003 роцi щонайменше одинадцять працівників мас-медія постраджали під час збирання інформації про корумпованість та інші порушення обласних, районних і місцевих посадовців. Інколи міліція швидко знаходила нападників, однак у багатьох інших випадках постраждалі скаржилися на брак відкритості слідства. У січні 2004 року за нез’ясованих обставин загинули двоє журналістів, однак правоохоронці «не мали вагомих доказів», аби стверджувати, що їх вбили.
Автори звіту також вказують на досі нерозкриту справу Георгiя Ґонґадзе і звільнення з посади Генпрокурора Святослава Пiскуна після того, як той повідомив, що слідство перебуває на завершальному етапі. У документі наголошується і на іншій резонансній справі та чисельних помилках, допущених при розслідуванні вбивства журналіста Ігоря Александрова.
При цьому «Репортери без кордонів» відзначають поступ України на законодавчому рівні: про схвалені парламентом закопроекти і резолюції, які розширюють права і свободи журналістів, гарантують їм доступ до закритої інформації, засуджують цензуру, зокрема політичну, а також визнають незаконним тиск урядових чи проурядових структур на засоби масової інформації чи журналістів. Однак говорити про ефективність цих документів можна лише, якщо вони реалізуються в дії, - говориться у звіті організації, - а не коли представники мас-медія в Україні піддаються різного роду переслідуванням і цензурі. У 2003 році засоби масової інформації найбільше страждали від утисків податкової адміністрації, зазначається у документi.
В країні, де більшість мас-медія контролюються близькими до президента КУЧМИ людьми чи олігархами, організація «Репортери без кордонів» висловлює глибоке занепокоєння умовами, у яких незалежним журналістам доводиться працювати у передвиборчий період.
Всі новини дня
США відправляють до України обладнання, медичні машини - Reuters

США постачають Україні важливе обладнання для протистояння з Росією, заявила Керол Петсонк, помічниця міністра транисорту США. Вона відвідала бельгійський порт Антверпен, звідки до Німеччини готується відправитись корабель з вантажем, який має потім надійти Україні.
"Це - транспортні засоби для українських оборонців, броньовані авто, які можуть витримати повітряні удари, бомби. Також тут є медичний транспорт - як ви знаєте, у цій жахливій війні дуже багато людей отримали поранення і загинули, а Україні вкрай потрібні медичні засоби, можливість переміщувати ці запаси на місця, туди, де вони потрібні, - і це те, що гарантуватимуть ці транспортні засоби", - вказала американська посадовиця.
"На цьому кораблі ви також могли бачити тимчасові мости, які можна розвантажити з цього корабля, завантажити на військову техніку, яка є на цьому кораблі, і встановити для забезпечення перетину важких транспортних засобів. Це дуже важливий засіб забезпечити з'єднання, і ця доставка це гарантує", - додала вона.
Про військові поставки до України напередодні повідомили і в Пентагоні.
Морські піхотинці Корпусу морської піхоти США готують буксировані 155-мм гаубиці M777 до відправлення разом з іншими засобами забезпечення та боєприпасами в рамках безпекової допомоги США Україні, зокрема йдеться в дописі Міністерства обороні США у соцмережах.
У Фінляндії заявляють, що готові до відключення газу Росією

Починаючи з суботи російський "Газпром" відключить газ Фінляндії. Таке повідомлення від російської компанії отримала фінська газова компанія Gasum.
Керівництво Gasum висловило жаль з приводу відключення, але зауважило, що компанія готувалась до таких подій. "Нам дуже шкода, що поставки природного газу в рамках нашого контракту з постачання будуть припинені. Однак, ми ретельно гутовались до такої ситуації і, якщо не буде збоїв в системі транспортування газу, ми зможемо постачати газ нашим споживачам у найближчі місяці", - заявив керівник фінської компанії Міка Віл'янен.
Фінляндія, серед низки інших країн Європи, відмовляється виконувати вимогу Росії щодо сплати за газ в російських рублях. Як писав Голос Америки, наприкінці минулого місяця, "Газпром" призупинив поставки газу Болгарії та Польщі, після того, як компанії цих країн відмовились сплачувати за газ в рублях. В Євросоюзі назвали такі дії Росії "невиправданими та неприйнятними", а також - "ще однією спробою використати газ як інструмент шантажу".
Все ж, попри роз'яснення речника Європейської Комісії, що оплата в рублях за газ стане порушенням санкційного режиму, деякі європейські компанії все ж заявляють про можливість відкриття рахунків в рублях в російському "Газпромбанку", який відповідає за газові виплати.
Тиждень тому Росія також припинила поставки електроенергії до Фінляндії, вказуючи на питання щодо оплати. В уряді Фінляндії заявили, що імпорт електроенергії з Росії буде компенсовано імпортними поставками зі Швеції та внутрішнім виробництвом.
Цього тижня Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО. Цей крок привітав президент США Джо Байден, прем'єр-мініcтр Канади, лідери інших країн. Росія виступала проти вступу Швеції та Фінляндії до НАТО. Все ж під час саміту "Організації договору про колективну безпеку" в Москві цього тижня Путін заявив, що вступ цих країн до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в їхній терторії військової інфраструктури.
НАТО стало сильнішим: Джо Байден привітав рішення Швеції та Фінляндії вступити до альянсу. Відео
"Перед обличчям агресії НАТО не ослабло і не розділилося. Рішення Фінляндії та Швеції подати заявку на членство в НАТО назавжди його зміцнить".
- Голос Америки
Вплив російського вторгнення на сільськогосподарські можливості України. Відео
Україна традиційно вважалася житницею Європи. Проте вторгнення Росії в Україну різко змінило аграрні прогнози для країни. Українська влада передбачає, що врожай зернових зменшиться більш ніж вдвічі.
"Група семи" мобілізувала майже 20 млрд дол допомоги для України

"Група семи" мобілізувала майже 19,8 млрд дол коштів на допомгу Україні, повідомив міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер в п'ятницю, пише АР. Міністр вказав, що метою допомоги є забезпечити, щоб фінансова ситуація не завадила Україні захищатись від російського вторгнення.
Під час засідання міністрів фінансів та голів центробанків країн G7, що відбулось цього тижня в Німеччині, посадовці домовились про надання Україні 9,5 млрд дол допомоги йдеться в заяві міністрів, виданій за результатами зустрічі.
"В 2022 році ми мобілізували 19,8 млрд дол бюджетної підтримки, включаючи 9,5 млрд дол нещодавніх зобов'язань ... щоб допомогти Україні закрити прогалину у фінансуванні і продовжити надавати основні послуги українському народові", - наводить Reuters слова спільної заяви міністрів фінансів.
Міністри привітали роботу міжнародних фінансових організацій із підтримки України і відзначили плани Європейської Комісії надати додаткові 9 млрд євро макрофінансової допомоги.
Збільшити економічну допомогу Україні цього тижня закликала і міністр фінансів США Джанет Єллен. За словами Єллен, наразі Україні потрібне «бюджетне фінансування для оплати праці солдатів, службовців та пенсіонерів, а також для управління економікою, яка має задовольнити основні потреби громадян».
Facebook Forum