Спеціальні потреби

Актуально

Мiж першим i другим туром знову заговорили про полiтреформу - 2004-11-09

Київ – 8 листопада. Під час стотисячного мітингу опозиції у Києві минулої суботи Олександра Мороза уперше за останній час бачили поруч з Вiктором Ющенком. Того дня обидва лідери підписали угоду про співпрацю на виборах. Умовою стала обіцянка Ющенка, у разі приходу до влади, здійснити конституційну реформу. Сьогодні реформа перетворилася на головний засіб боротьби за голоси соціалістів в другому турі. Прибічники кандидата від влади намагаються зруйнувати новостворений альянс, прихильники опозиційного кандидата – цього не допустити; експерти ж вказують на те, що суперечки про реформу відволікають увагу від головного – як не допустити фальсифікації виборів 21 листопада. Перспективи здійснення реформи та ступінь готовності політичних опонентів до компромісу з`ясовували під час “круглого столу” за участю всіх зацікавлених сторін.

Ще не встигла країна перевести подих після першого туру виборів і набрати в легені побільше повітря перед другим туром, як політики знову завели дискусії про політичну реформу. Олександр Мороз поставив реформу умовою підтримки Віктора Ющенка; угоду про це обоє опозиціонерів підписали в суботу 6 листопада. Як сказано в документі, лідер соціалістів, за якого у першому турі проголосувало понад 5% виборців, в другому віддає свої голоси лідерові “Нашої України”; останній, натомість, зобов`язується зреалізувати конституційну реформу до 1 січня 2005 року.

Палкий ініціатор реформи Мороз каже, що залишається прибічником проголосування змін до Конституції вже зараз, до 2 туру, однак для нього не так принципово – до виборів чи одразу після:

«Одне, що є надзвичайно позитивним в угоді стосовно політичної реформи – угоді, підписаній мною і Віктором Ющенком, полягає в тому, що Віктор Андрійович чітко визначився, взяв на себе зобов`язання, що зміни до Конституції будуть внесені обов`язково. Це дуже принциповий крок з його боку.

Аргументи на користь того, що вносити зміни треба саме після виборів, наводить довірена особа Віктора Ющенка, народний депутат Микола Катеринчук. За його словами, поспіх у такій справі, як переписування Конституції, недоречний. Реформа не повинна перетворитись на кулуарну гру, Основний закон – бути використаний у кон`юнктурних цілях.

«Я все ж таки думаю, що перспектива внесення змін до Конституції є. Але чи є це перспектива для демократизації суспільства. Я думаю, що громадяни вимагають демократії для мільйонів, а не демократії для мільйонерів, як запропоновано законопроектом 4180. І я думаю, що треба звернути увагу на змістовну частину того, що пропонується. Тому що ми втручаємось в саме святе – в Конституцію».

У свою чергу, керівник виборчого штабу кандидата Януковича - Сергій Тігіпко закликає голосувати реформу негайно. Як він вважає, десяти днів, що залишились до другого туру, для цього цілком достатньо. В обіцянках “нашоукраїнців” відкласти реформу на післявиборчий час Тігіпко вбачає намір, як було сказано, “розвести” соціалістів Олександра Мороза:

«Олександр Олександрович, те, що ви підписали, це не відбудеться, вам знайдуть 2-3 моменти, про які вже сьогодні сказали, це затягнеться, чи проголосується, а не буде відповідних голосів, після цього на рік ми затягнемо це... І якщо ми зараз не дотиснемо ситуацію, дотиснемо по голосуванню між виборами, ми не отримаємо цієї політичної реформи».

А тим часом гострі дискусії про політреформу, що з новою силою спалахнули в короткий проміжок між першим і другим туром президентських виборів, спонукають експертів говорити про реформу як штучний “відволікаючий чинник”. Такої думки, зокрема, політолог Володимир Полохало:

«Дискурс політичний навколо реформи продовжується, але я підозрюю, що це є теж якесь відволікання уваги від ключових і головних тем... Все-таки – чи будуть ті фальсифікації, чи будуть ті махінації, чи буде та нечесність, що була під час першого туру. Чи буде воно й в другому турі? Мені здається, головною темою сьогодні має бути для всіх політичних сил, які говорять про реформи як шлях до демократії і про демократичний поступ, -- як мінімізувати. Як мінімізувати оці погані риси нашої політичної культури, що призвели до ганебного голосування 31 жовтня. Це має бути ключовою темою сьогоднішнього полiтичного дискурсу всіх сил – як мінімізувати 21 листопада фальсифікації, махінації», - заявив керівник проекту “Політична думка” Володимир Полохало, закликаючи думати про 21 листопада.

Всі новини дня

$15 млн кредитних ресурсів: США допоможуть бізнесу на Заході України. Відео

$15 млн кредитних ресурсів: США допоможуть бізнесу на Заході України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

США нададуть підтримку українському бізнесу на Заході країни. Документ про це сьогодні підписали Банк Львів та Фінансова корпорація розвитку США. Йдеться про угоду на 15 мільйонів доларів кредитних ресурсів. З посадовцями у Львові розмовляла Мирослава Гонгадзе.

Громадські організації, що допомагають Україні, виступили перед Гельсінською комісією в США. Відео

Представники 4 громадських організацій, що допомагають Україні, виступили перед Гельсінською комісією Сполучених Штатів. На слуханнях були присутні представники як з України, так і зі США та Литви. Волонтери наголосили, що допомога Заходу часто є недостатньо швидкою.

Американку Бріттні Ґрайнер обміняли на росіянина Віктора Бута – деталі з Білого дому. Відео

США обміняли увʼязнену в Росії американську баскетболістку Бріттні Ґрайнер на Віктора Бута – росіянина, який відбував термін у США за торгівлю зброєю. Більше про важливість цієї події та деталі з Білого дому – розповідає Юлія Ярмоленко.

Дві гуманітарні організації були обстріляні у Донецьку – речник ООН

Власниця зруйнованої квартири збирає свої речі в житловому будинку, який постраждав від обстрілу під війни Росії проти Україн. Донецьк, що на підконтрольній Росії території України, 6 грудня 2022 року. REUTERS/Олександр Ермоченко

Щонайменше дві гуманітарні неурядові організації були вражені під час атак на місто Донецьк, люди в будівлях не пострадждали, але одна людина була вбита поруч з будинком і одна поранена, речник ООН повідомив журналістам.

Під час щоденного брифінгу у четвер, 8 грудня, речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік повідомив про напад у підконтрольній Росії частині Донецька, який стався цього тижня.

«Наші колеги з гуманітарних організацій повідомили нам, що офіси щонайменше двох гуманітарних неурядових організацій були вражені під час атак на місто Донецьк, у частині країни, яка зараз знаходиться під контролем Росії. Ці інциденти відбулися 5 і 6 грудня, і в одну з будівель двічі вдарили два дні поспіль», – сказав Дюжаррік під час брифінгу, повідомляє кореспондентка англомовної редакції «Голосу Америки».

Як зазначив представник ООН, за словами працівників гуманітарних організацій, внаслідок обстрілів постраждали не лише об’єкти, які зазвичай використовуються для роздачі допомоги, але й транспортні засоби організацій, які там перебували.

«Співробітники гуманітарної допомоги були на місці та готували пакунки з допомогою для роздачі, коли обстріляли будівлі. Всередині будівель ніхто не постраждав, але за їхніми межами атаки призвели до загибелі принаймні одного мирного жителя та ще одного поранено», – сказав речник ООН.

Посилаючись на колег, він наголосив, що «міжнародне гуманітарне право чітко говорить про те, що атаки ніколи не повинні бути спрямовані на цивільних осіб або цивільну інфраструктуру, і необхідно вживати постійних заходів, щоб оминати їх».

Відповідаючи на питання про те, чи відомо, хто вчинив обстріл, Дюжаррік сказав, що органзація не має «ні повноважень, ні присутності, ні можливості» проводити розслідування. Він також не назвав самі гуманітарні організації, чиї приміщення постраждали від обстрілів. «Незважаючи на це, ми знаємо результат», – додав речник ООН.

Як повідомили ЗМІ на підконтрольній Росії території Донбасу, українські сили з установок «Град» у ці дні проводили обстріли Київського та Куйбишівського районів Донецька, в результаті яких загинуло шестеро людей.

Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культри та інформації України заявив 6 грудня, що російській війська «вкотре обстріляли Донецьк і звинуватили Україну».

«6 грудня окупаційна влада Донецька заявила, що ЗСУ обстріляли місто та вбили шістьох людей. Але це – неправда», – мовиться у повідомленні, опублікованому на сторінці відомства у Facebook.

«Якщо звернути увагу на розташування місць прильотів, стає очевидним, що запуски відбувалися з окупованої території. ЗСУ аж ніяк не могли завдати такого удару зі своїх позицій. Адже тоді снаряду довелося би розвертатися на 180 градусів у повітрі, а це – неможливо», – мовиться у повідомленні.

«Голос Америки» не може незалежно перевірити цю інформацію.

За даними ООН, через війну понад 14 мільйонів українців стали вимушеними переселенцями, з них 6,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб в Україні та понад 7,8 мільйона біженців, зареєстрованих по всій Європі.

Згідно зі звітом УВКПЛ ООН з прав людини, з початку вторнення Росії станом на 6 грудня в Україні постраждала 17 181 особа з числа цивільного населення, 6 702 цивільних було вбито, але представники організації кажуть, що «реальні втрати набагато більші».

Минулого місяця заступниця речника ООН на брифінгу в Нью-Йорку повідомила, що з лютого 2022 року «працівники гуманітарних організацій надали критично важливу допомогу та послуги захисту приблизно 13,5 мільйонам людей у всіх регіонах України».

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

«Ти можеш вважати себе ким завгодно, але якщо Збройні Сили України не стримають ворога, ти будеш ніким», – Сергій Притула, засновник благодійного фонду Сергія Притули. Повне інтервʼю з Сергієм Притулою дивіться згодом на YouTube Голосу Америки Українською чи на нашому сайті.

Більше

XS
SM
MD
LG