Спеціальні потреби

Канадськi спостерiгачi дали оцiнку першому туру виборiв - 2004-11-14


Київ – 14 листопада. Канадські спостерігачі вважають, що перший тур українських виборів відбувся із значною кількістю порушень. Вони не виключають, якщо ця практика буде продовжена й під час другого туру голосування, канадський уряд може запровадити санкції проти українських чиновників, які перешкоджають проведенню чесних виборів.

Представництво спостерігачів з Канади на українських виборах 31 жовтня було одним із найбільших. Їх висновки виявилися вкрай критичними. В поширеному звіті говориться про шок, викликаний великою кількістю порушень.

Сенатор Дейвід Сміт каже, що найбільше був вражений втручанням в українські вибори Російської Федерації. Два візити в Україну за останні три тижні президента Путіна сенатор називає неприйнятною в демократичних країнах практикою:

«Я навіть не можу уявити, щоб американський президент приїхав до Канади під час виборів. А якби він якимось чином натякнув, кого він підтримує, я гарантую, що цей кандидат програв би. Ми також бачимо, що два члени російської Державної Думи агітують за одного із кандидатів. Такого не могло б трапитися в Канаді».

Сенатор Сміт вважає доказами російського втручання встановлення на вулицях Москви біг-бордів, які агітують за Януковича, концерти російських поп-співаків, які гастролювали в Україні. Сміт говорить про тисячі, якщо не мільйони листів, які українські громадяни отримували від росіян, які радили, за кого голосувати.

Враження про втручання Росії в український виборчий процес склалося й у іншого спостерігача від Канади – члена парламенту Дейвіда Кілґора.

«Є дані, що радники панi Путіна працюють на пана Януковича. Очевидно, що так само задіяні російські гроші. Чи це не є порушення закону про вибори, чи це не намагання вплинути на виборців у цій країні»?

Десять канадських спостерігачів у день голосування побували в Луганській області. Вони відвідали дільниці у 12 округах і кажуть, що порушеня закону мало масовий характер. Спостерігачі мають понад 500 складених актів про фальсифікації. Більшість із них – на користь Вiктора Януковича. Депутат канадського парламенту Борис Вжесневський говорить, що члени дільничних комісій часто не соромилися йти на порушення у присутності міжнародих спостерігачів. Він показує зняті на відео кадри підробки протоколів. Вжесневський каже, якщо й другий тур відбудеться із такими порушеннями, депутати ініціюватимуть відповідну реакцію свого уряду. В Конгресі Сполучених Штатів розроблений законопроект, який пропонує заборонити в`їзд до країни чиновникам, що сприяли фальсифікаціям українських виборів.

«Я вважаю, що санкції повинні бути такого типу, щоб вони не шкодили народові, а щоб були точно поцілені на тих людей, які спричинили таку ситуацію», - зазначив Вжесневський.

Депутати також вирішили на другому турі не відвідувати Луганську область. Оскільки вважають, що шансів, що вони пройдуть чесно, не має.

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG