Спеціальні потреби

Актуально

Вiрогiднiсть «каштованої революцiї» в Українi - 2004-11-19

Київ - 19 листопада. Чи можливий белградсько-тбіліський сценарій для Києва? На це питання так і не змогли дати однозначної відповіді українські, російські, грузинські та сербські експерти, що обговорювали перспективи проведення другого туру президентських виборів в Україні.

Чим ближчим є другий тур виборів президента України, тим активніше політологи починають обговорювати можливість “каштанової революції” у Києві. Якщо після першого туру голосування опозиції ставилось у плюс, те, що вона не вивела людей на вулиці, то зараз можливість саме такого розвитку подій стає все більш вірогідною. Як стверджує грузинський політолог Олександр Чачия, те, що він побачив під час перебування у Києві, свідчить про те, що країну готують до грузинського сценарію:

«Я вважаю, що реалізація грузинського сценарію можлива. Інша справа, що я не знаю яких заходів вживають для того, щоб це не відбулось. Але однозначно те, що грузинський сценарій готується в Україні, це я бачу дуже виразно. Я от дивлюсь тут телебачення, слухаю заклики, з якими звертаються до народу представники опозиції, члени виборчого Штабу і коли закликають людей після закриття дільниць збиратись біля дільниць і чекати доки не буде оголошено справедливий висновок за підсумками виборів, то тоді я відразу відчуваю, що це реальна підготовка до силового впливу».

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасев каже, що в Україні можливий будь-який сценарій розвитку подій, починаючи від белградсько-тбіліського і закінчуючи флоридсько-колорадським. Не можна виключати, що “каштанова революція” все ж відбудеться і фінансова стабільність, про яку так наполегливо говорить влада, навпаки може стати каталізатором суспільної кризи, оскільки якби не було економічного зростання, то президентом країни, ще у першому турі виборів став Віктор Ющенко. Вадим Карасев також відзначив, що зараз влада фактично сама змушує людей виходити на вулиці:

«Головне те, що Віктор Янукович є кандидатом влади, при чому не усієї влади і так і не став кандидатом суспільства. У цьому плані наприкінці кампанії відбулося дуже важливе зрушення. Ющенко з кандидата націоналіста, з націоналістичним брендом, поступово перетворився на кандидата суспільства. Настільки сильним був адміністративний тиск, що, вибачте, зривається різьба. І в Києві, і в Центрі і на Сході України чиниться потужний тиск на середні підприємницькі кола, на вузівську інтелігенцію і люди готові у випадку нечесних виборів в Києві виходити на вулицю із допомогою вуличного тиску впливати на Центрвиборчком, який збирається визначати той чи інший цифровий формат виборів.

Український політолог Володимир Малинкович не виключає, що у другому турі може перемогти, як Янукович, так і Ющенко. Для того, щоб виключити силовий варіант, владі зараз необхідно максимально чесно і прозоро провести другий тур виборів. Крім того, на його думку, для того, щоб країна не перейшла у стан холодної громадянської війни, вже зараз команда Януковича має шукати шляхи для співробітництва із опозицією:

«До команди Януковича є претензії. Вже зараз треба працювати над можливою угодою з опозицією, яку треба пропонувати і зараз і відразу після виборів. На мій погляд, треба запропонувати низку ключових міністерств опозиціонерам. Треба запропонувати зберегти посаду віце-спікера за опозиціонером. Треба обговорити проблему призначення губернаторів, зі згоди, чи, принаймні, за участю опозиціонерів і так далі... Тобто треба зараз працювати над можливою угодою над тим, якою буде Україна після 21 листопада і жодним чином не можна виключати з цього процесу переможеного».

Малинкович також додав, альтернативою до силового варіанту вирішення суспільно-політичної кризи може стати прийняття політичної реформи, коли повноваження нового президента будуть обмежені, а уряд фактично контролюватиметься парламентом. У свою чергу колишній радник з питань національної безпеки Ради міністрів союзу Сербії та Чорногорії, професор Белградського університету Драган Раденович заявив, що хоч сьогодні ситуація в Україні схожа на ситуацію в Сербії у 2000 році, проте реальних підстав для застосування “силового варіанту” в країні нема:

«Я переконаний, що після виборів 21 листопада, 22-го ми будемо мати унікальний досвід України, коли 2 лідери, один - переможець, інший - переможений - будуть домовлятись про майбутнє України. Україна і українці вважаються серйозною країною, серйозними людьми і я впеснений, що ці дві людини будуть думати про майбутнє України. Ніякої руйнуючої революції, кому це потрібно? Я думаю, що ми вперше станемо свідками серйозних еволюційних змін, демократичних змін в Україні».

Політологи відзначають, що під час цих виборів українське суспільство може відбутись, тобто усвідомити себе реальною силою, яка здатна впливати на хід історичних процесів в країні. І хоч застосування «силового варіанту» для будь-якої країни – великий мінус, проте масштабні мирні акції протесту громадян, у разі відвертої фальсифікації результатів виборів, стали би плюсом в першу чергу для українського суспільства.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG