Спеціальні потреби

Актуально

Вiрогiднiсть «каштованої революцiї» в Українi - 2004-11-19

Київ - 19 листопада. Чи можливий белградсько-тбіліський сценарій для Києва? На це питання так і не змогли дати однозначної відповіді українські, російські, грузинські та сербські експерти, що обговорювали перспективи проведення другого туру президентських виборів в Україні.

Чим ближчим є другий тур виборів президента України, тим активніше політологи починають обговорювати можливість “каштанової революції” у Києві. Якщо після першого туру голосування опозиції ставилось у плюс, те, що вона не вивела людей на вулиці, то зараз можливість саме такого розвитку подій стає все більш вірогідною. Як стверджує грузинський політолог Олександр Чачия, те, що він побачив під час перебування у Києві, свідчить про те, що країну готують до грузинського сценарію:

«Я вважаю, що реалізація грузинського сценарію можлива. Інша справа, що я не знаю яких заходів вживають для того, щоб це не відбулось. Але однозначно те, що грузинський сценарій готується в Україні, це я бачу дуже виразно. Я от дивлюсь тут телебачення, слухаю заклики, з якими звертаються до народу представники опозиції, члени виборчого Штабу і коли закликають людей після закриття дільниць збиратись біля дільниць і чекати доки не буде оголошено справедливий висновок за підсумками виборів, то тоді я відразу відчуваю, що це реальна підготовка до силового впливу».

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасев каже, що в Україні можливий будь-який сценарій розвитку подій, починаючи від белградсько-тбіліського і закінчуючи флоридсько-колорадським. Не можна виключати, що “каштанова революція” все ж відбудеться і фінансова стабільність, про яку так наполегливо говорить влада, навпаки може стати каталізатором суспільної кризи, оскільки якби не було економічного зростання, то президентом країни, ще у першому турі виборів став Віктор Ющенко. Вадим Карасев також відзначив, що зараз влада фактично сама змушує людей виходити на вулиці:

«Головне те, що Віктор Янукович є кандидатом влади, при чому не усієї влади і так і не став кандидатом суспільства. У цьому плані наприкінці кампанії відбулося дуже важливе зрушення. Ющенко з кандидата націоналіста, з націоналістичним брендом, поступово перетворився на кандидата суспільства. Настільки сильним був адміністративний тиск, що, вибачте, зривається різьба. І в Києві, і в Центрі і на Сході України чиниться потужний тиск на середні підприємницькі кола, на вузівську інтелігенцію і люди готові у випадку нечесних виборів в Києві виходити на вулицю із допомогою вуличного тиску впливати на Центрвиборчком, який збирається визначати той чи інший цифровий формат виборів.

Український політолог Володимир Малинкович не виключає, що у другому турі може перемогти, як Янукович, так і Ющенко. Для того, щоб виключити силовий варіант, владі зараз необхідно максимально чесно і прозоро провести другий тур виборів. Крім того, на його думку, для того, щоб країна не перейшла у стан холодної громадянської війни, вже зараз команда Януковича має шукати шляхи для співробітництва із опозицією:

«До команди Януковича є претензії. Вже зараз треба працювати над можливою угодою з опозицією, яку треба пропонувати і зараз і відразу після виборів. На мій погляд, треба запропонувати низку ключових міністерств опозиціонерам. Треба запропонувати зберегти посаду віце-спікера за опозиціонером. Треба обговорити проблему призначення губернаторів, зі згоди, чи, принаймні, за участю опозиціонерів і так далі... Тобто треба зараз працювати над можливою угодою над тим, якою буде Україна після 21 листопада і жодним чином не можна виключати з цього процесу переможеного».

Малинкович також додав, альтернативою до силового варіанту вирішення суспільно-політичної кризи може стати прийняття політичної реформи, коли повноваження нового президента будуть обмежені, а уряд фактично контролюватиметься парламентом. У свою чергу колишній радник з питань національної безпеки Ради міністрів союзу Сербії та Чорногорії, професор Белградського університету Драган Раденович заявив, що хоч сьогодні ситуація в Україні схожа на ситуацію в Сербії у 2000 році, проте реальних підстав для застосування “силового варіанту” в країні нема:

«Я переконаний, що після виборів 21 листопада, 22-го ми будемо мати унікальний досвід України, коли 2 лідери, один - переможець, інший - переможений - будуть домовлятись про майбутнє України. Україна і українці вважаються серйозною країною, серйозними людьми і я впеснений, що ці дві людини будуть думати про майбутнє України. Ніякої руйнуючої революції, кому це потрібно? Я думаю, що ми вперше станемо свідками серйозних еволюційних змін, демократичних змін в Україні».

Політологи відзначають, що під час цих виборів українське суспільство може відбутись, тобто усвідомити себе реальною силою, яка здатна впливати на хід історичних процесів в країні. І хоч застосування «силового варіанту» для будь-якої країни – великий мінус, проте масштабні мирні акції протесту громадян, у разі відвертої фальсифікації результатів виборів, стали би плюсом в першу чергу для українського суспільства.

Всі новини дня

Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

З початком війни Джамала відвідала вже десятки країн, виступаючи на благодійних заходах в підтримку постраждалих від війни українців, а також допомагаючи збором коштів для ЗСУ.

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

Більше

XS
SM
MD
LG