Спеціальні потреби

Держдеп США висловлює глибоку стурбованiсть другим туром - 2004-11-23


Вашингтон – 22 листопада. Державний департамент США висловив глибоку стурбованість з приводу повідомлень про порушення під час другого туру президентських виборів в Україні. У зв’язку з цим Вашингтон закликає Київ негайно розслідувати звинувачення у порушеннях, і вказує на можливість проголошення санкції, якщо цього не станеться.

У Державному департаменті наразі не називають українські вибори сфальсифікованими, і на даний момент обмежуються лише заявами про те, що США «глибоко стурбовані» повідомленнями про порушення у другому турі голосування. Говорить представник Держдепу Адам Ерелi:

«Є повідомлення про масові зловживання і порушення під час другого туру президентських виборів. Ми закликаємо українську владу зупинити подальші порушення, і виконати свої міжнародні зобов’язання щодо дотримання демократії і прав людини, та вдатися до дій, які забезпечили б результат, який віддзеркалює волю народу».

Посилаючись на повідомлення посланця президента Буша на виборах в Україні сенатора Рiчарда Луґара, звіт Органiзацiї з питань безпеки та спiвробiтництва в Європi та інших міжнародних організацій, представник Державного департаменту заявив, що вибори в Україні не відповідали міжнародним стандартам. На запитання, що означають ці заяви, Ерелi відповів:

«Це означає, що результати виборів ще не остаточні; що є достовірні і численні звинувачення, що відбулися фальсифікація та інші порушення, і що для того, щоб мати довіру до результатів виборів, ці порушення повинні бути уважно розглянуті перед тим, як міжнародне співтовариство може переконатися, що результати виборів в Україні віддзеркалюють волю народу».

Впродовж останніх місяців американські посадовці неодноразово критикували виборчу кампанію в Україні, вказуючи на одностороннє висвітлення перегонів державними засобами масової інформації і використання адмінресурсу на користь прем’єр-міністра Януковича. Після першого раунду президентських виборів чимало посадовців, а серед них і заступник Держсекретаря США Рiчард Армiтедж, попередили Київ про можливий перегляд американсько-українських відносин у разі масових порушень під час другого туру голосування, при чому не виключається і запровадження цільових санкцій. Адам Ерелi пояснює:

«Якщо в кінцевому результаті виявиться, що вибори відбулися із суттєвими порушеннями і фальсифікаціями, ми безумовно переглянемо наші відносини з Україною, і вдамося до кроків проти осіб, причетних до цих зловживань. Ми надіємося і очікуємо, що уряд України та українські представники діятимуть зараз, і що у нас не виникне у цьому потреби».

За словами представника Держдепартаменту, США не віддають перевагу жодному з українських кандидатів в президенти, однак приєднуються до європейців, які закликають українську владу обходитися стримано з учасниками мирних демонстрацій, а всі інші сторони - відстоювати свої погляди у «ненасильницький спосіб».

Серед можливих санкцій проти України американські дипломати називають: обмеження права на подорожування та фінансові покарання посадовців, причетних до порушень на виборах; скорочення допомоги на військову підготовку та інші ділянки співпраці. Наразі у Держдепартаменті відхиляють можливість перегляду рівня дипломатичних відносин з Україною.

XS
SM
MD
LG