Актуально
Держдеп США висловлює глибоку стурбованiсть другим туром - 2004-11-23
Вашингтон – 22 листопада. Державний департамент США висловив глибоку стурбованість з приводу повідомлень про порушення під час другого туру президентських виборів в Україні. У зв’язку з цим Вашингтон закликає Київ негайно розслідувати звинувачення у порушеннях, і вказує на можливість проголошення санкції, якщо цього не станеться.
У Державному департаменті наразі не називають українські вибори сфальсифікованими, і на даний момент обмежуються лише заявами про те, що США «глибоко стурбовані» повідомленнями про порушення у другому турі голосування. Говорить представник Держдепу Адам Ерелi:
«Є повідомлення про масові зловживання і порушення під час другого туру президентських виборів. Ми закликаємо українську владу зупинити подальші порушення, і виконати свої міжнародні зобов’язання щодо дотримання демократії і прав людини, та вдатися до дій, які забезпечили б результат, який віддзеркалює волю народу».
Посилаючись на повідомлення посланця президента Буша на виборах в Україні сенатора Рiчарда Луґара, звіт Органiзацiї з питань безпеки та спiвробiтництва в Європi та інших міжнародних організацій, представник Державного департаменту заявив, що вибори в Україні не відповідали міжнародним стандартам. На запитання, що означають ці заяви, Ерелi відповів:
«Це означає, що результати виборів ще не остаточні; що є достовірні і численні звинувачення, що відбулися фальсифікація та інші порушення, і що для того, щоб мати довіру до результатів виборів, ці порушення повинні бути уважно розглянуті перед тим, як міжнародне співтовариство може переконатися, що результати виборів в Україні віддзеркалюють волю народу».
Впродовж останніх місяців американські посадовці неодноразово критикували виборчу кампанію в Україні, вказуючи на одностороннє висвітлення перегонів державними засобами масової інформації і використання адмінресурсу на користь прем’єр-міністра Януковича. Після першого раунду президентських виборів чимало посадовців, а серед них і заступник Держсекретаря США Рiчард Армiтедж, попередили Київ про можливий перегляд американсько-українських відносин у разі масових порушень під час другого туру голосування, при чому не виключається і запровадження цільових санкцій. Адам Ерелi пояснює:
«Якщо в кінцевому результаті виявиться, що вибори відбулися із суттєвими порушеннями і фальсифікаціями, ми безумовно переглянемо наші відносини з Україною, і вдамося до кроків проти осіб, причетних до цих зловживань. Ми надіємося і очікуємо, що уряд України та українські представники діятимуть зараз, і що у нас не виникне у цьому потреби».
За словами представника Держдепартаменту, США не віддають перевагу жодному з українських кандидатів в президенти, однак приєднуються до європейців, які закликають українську владу обходитися стримано з учасниками мирних демонстрацій, а всі інші сторони - відстоювати свої погляди у «ненасильницький спосіб».
Серед можливих санкцій проти України американські дипломати називають: обмеження права на подорожування та фінансові покарання посадовців, причетних до порушень на виборах; скорочення допомоги на військову підготовку та інші ділянки співпраці. Наразі у Держдепартаменті відхиляють можливість перегляду рівня дипломатичних відносин з Україною.
Всі новини дня
Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.
- Голос Америки
Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.
- Голос Америки
В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.
"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.
Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.
«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».
Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.
Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?
"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, - такою є природа війни".Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі
А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?
Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.
"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.
Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.
"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.
"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.
Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.
Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.
Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.
Форум