Спеціальні потреби

Американський полiтолог про «Прокляття комунiзму» - 2004-11-30


Вашингтон – 29 листопада. Серед безлічі статей, які англомовна преса зараз присвячує подіям в Україні, у вічі в понедiлок кидалася одна - коментар, накрукований в газеті Вол стрiт джорнал.

Газета американських біснесових кіл--Вол стріт джорнал--публікує на своїй редакційній сторінці статтю Дейвіда Саттера «Прокляття комунізму». В ній американський політолог пише, що протистояння на президентських виборах в Україні визначить майбутнє не лише її, а й Росії. І тому рішення, яке належить прийняти Україні--чи будуть нею керувати люди або закони--стає найважливішим за всю історію країн-членів СНД.

Далі Саттер зупиняється на перебігу президентської кампанії в Україні, відзначаючи особливо, що Янукович виграв завдяки пошахруванню і виключенню опозиції з чесного змагання.

Але перемога Ющенка--якщо вона станеться, продовжує політолог,--нанесе удар не стільки по намаганням Росії домінувати на пост-радянському просторі, скільки по авторитаризму, що народжується зараз в Росії. Останні три президентські вибори в Росії відбулися не краще, ніж в Україні, і , якщо українцям вдасться забезпечити мирний перехід влади, це надихне тих, хто хоче бачити перемогу демократії в Росії.

Саттер подає такий портрет Януковича: це--кандидат Кучми, який створив корумпований олігархічний режим. Кучма роздав контроль над українською економікою групі колишніх бюрократів-комуністів, які швиденько перекарбувалися на бізнесменів і створили клани, користуючись зв’язками з урядом. Коріння їхнього багатства--це зв’язки з російськими енергомонополіями, зокрема, перепродаж дешевого російського газу в Україні за карколомними цінами. Найголовнішими фінансово-промисловими кланами в Україні, пише Саттер, є київський--Суркіс-Медведчук; дніпропетровський--Пінчук; донецький--Ахметов. Одначе кланово-олігархічна система нанесла Україні велику шкоду: в 1999 році, коли країна була на межі дефолту, прем’єром був призначений Ющенко. За короткий час йому вдалося зменшити державні видатки, рівень корупції, створити умови змагальності для бізнесменів. Він вдався до серйозних зусиль з реформування енергетичного і газового секторів. Втім олігахічні партії і комуністи відправили його уряд у відставку, пише Вол стріт джорнал.

Все, що відбувається наразі в Україні, Саттер уважає результатом неподоланої до кінця спадщини комунізму. Комуністична система прагнула повністю викорінити моральність і відчуття особистої відповідальності у мільйонів мешканців СРСР. Результатом абсолютизації влади у Радянському Союзі стало те, що з усіх його колишніх республік демократія закорінилася лише у Балтії, і донедавна здавалося, що події в Україні будуть прямувати в руслі цієї традиції. Але наразі обурення фальсифікацією результатів українських виборів охопило не лише прибічників Ющенка, але й законодавців, журналістів, навіть представників сил безпеки. У випадку успіху, цей народний рух зміг би, уважає Саттер, привести до настільки радикальної перебудови стосунків між владою і народом, що це докорінно змінило б політичну психологію на всьому пост-радянському просторі. Саме не бажаючи цього, очевидно, Путін так і поспішав кілька разiв поздоровити Януковича з перемогою. Торжество свободи в Україні, підсумовує Саттер на сторiнках Вол стріт джорнал, допровадить до моральної ізоляції російського керівництва, чітко показавши, що питання стоїть «або-або»: Росія може приєднатися до цивілізованого світу, чи зберегти авторитарний режим, але не одне і друге. Тим самим Україна відплатила б добром своїй метрополії, яка принесла їй комуністичний режим і неймовірні страждання, показавши ненасильницький приклад свободи, пише американський полiтолог у газеті Вол стріт джорнал.

XS
SM
MD
LG