Спеціальні потреби

Iнтерв`ю Леонiда Кучми газетi Нью-Йорк таймс - 2004-12-07


Вашингтон – 6 грудня. Президент Кучма заявив, що на місці прем’єр-міністра Януковича він не брав би участі у переголосуваннi 26 грудня, а людей на Майданi прирiвняв до фанатикiв. Цi та iншi думки Леонiд Кучма висловив в iнтер`ю кореспонденту американської газети «Нью-Йорк таймс». У своєму інтерв’ю Кучма також звинуватив лідера опозиції Вiктора Ющенка у затягуванні виборної кризи, оскільки той, як вважає президент України, порушив дану посередникам обіцянку про внесення змін до Конституції, яких домагався Кучма ще перед повторним голосуванням, яке тепер призначено на 26 грудня.

У цьому першому інтерв’ю, відколи в країні почалися заворушення через суперечливі вибори, тепер скасовані, Кучма, як виглядало, примирився з можливістю перемоги Ющенка у новому голосуванні, хоча і припустив, що вихід Януковича з боротьби може ускладнити зусилля Ющенка здобути легітимну перемогу. І все ж Кучма обіцяє провести радикальні політичні зміни, передавши частину повноважень від президента парламенту -- фактично створюючи слабке президентство для Ющенка, якщо той переможе на перевиборах.

Кучма - в інтерв’ю Нью-Йорк таймс - відхилив можливість застосування крайніх заходів, включно із уведенням надзвичайного стану, чого, за його словами, від нього вимагає дехто у східній частині країни. Кучма також відкидає можливість скасування перевиборів, які призначив Верховний суд. «Нові вибори будуть проведені у повній відповідності до законів», - сказав він.

Він попередив, однак, що Ющенку доведеться шукати політичного компромісу, інакше він опиниться у безвихідному положенні: економічній кризі і втраті легітимності, навіть якщо він буде обраний, особливо серед мільйонів прихильників Януковича.

За словами Нью-Йорк таймс, опинившись під шквалом критики в Україні і за кордоном, переслідуваний мітингуючими, які б’ють у барабани і скандують «Кучму геть» та будучи ізолюльованим від більшості людей, яких він очолював протягом десяти років, 66-річний Кучма виглядає таким, що змирився, навіть утомленим, однак не таким, що відмовився від боротьби. Він, здається, відкидає і залишається майже байдужим до вийняткового за масштабами народного повстання, що охопило Київ та більшість інших міст в останні два тижні.

«Революції готують мрійники», - сказав він. «Я завжди згадую 1917: Їх реалізують фанатики, а користуються ними негідники».

Кучма побічно визнав, що другий тур виборів 21 листопада супроводжувався порушеннями, хоча він і піддає сумніву їх масштаби, та каже, що вірить на них таки перемiг Янукович. Кучма також піддав критиці рішення Верховного суду, назвавши його «політичним рішенням, а не правовим», але згодом додав, що він, як і Янукович, будуть його виконувати.

«Хоча Янукович і сказав, що він буде балотуватися, я не знаю, - каже Кучма. «На його місці, я не став би, з усіх точок зору. Я не виключаю, що у нас буде плебісцит замість виборів, з одним кандидатом. Я не хочу казати, що це остаточно вирішено, але ситуація розвивається саме так».

Кучма окреслив політичну боротьбу, що відбувалася у ході кількамісячної брудної кампанії, двох турів і тепер третього, не не як боротьбу між Сходом і Заходом, як це намагаються представити, а як змагання за важелі влади в Україні. Він послався на історичні постаті, гетьманів-воїнів, чия політична влада полягала у володінні булавою.

«Це не боротьба за Україну, - сказав він, - це боротьба за булаву».

Як пише автор інтерв’ю Стiвен Лi Маєрс, виглядає, що Кучма втратив контроль над тим, що, як він сподівався, мало бути гладкою передачою влади своєму наступнику. Він не звинувачує себе, чи уряд, чи Центральну виборчу комісію, а лише двох кандидатів і зовнішній тиск з боку Сполучених Штатів і Європи. «Ми опинилися у глухому куті, не тільки через самих себе, але з допомогою зовнішніх сил», - зазначив він.

Стосовно ж людей, які наповнили Київ, одягнувши його у помаренчеву символіку кампанії Ющенка, то вони, з погляду Кучми, не віддзеркалюють волі 48 мільйонів українських громадян, а радше «американські технології», маючи на увазі західного стилю виборчі кампанії. «Це лише частина України. І натовп не може приймати рішення відносно майбутнього України», - сказав Кучма в інтерв’ю американському щоденнику Нью-Йорк таймс.

XS
SM
MD
LG