Спеціальні потреби

У Вашингтонi турбуються вибором України - 2004-12-14


Вашингтон - 13 грудня. Пiсля виборчих баталiй в Українi Вашингон турбується тим, яким шляхом вона пiде пiсля переголосування другого туру 26 грудня, i особливо тим, яке мiсце вона займатиме у свiтi з геополiтичної та економiчної точок зору. Це було лейтмотивом конференцiї - «Вибiр України – Європа чи Росiя» - що днями проходила в Американському iнститутi пiдприємництва у Вашингтонi.

Одна з сесій на конференції була присвячена геополітичній ситуації в Україні і тому, як саме після переголосування 26 грудня мають змінитись відносини України зі світом. Один з учасникiв конференцiї - колишній посол США в Україні Стівен Пайфер зокрема вважає, що Сполучені Штати повинні зараз зосередити свою увагу на економічних питаннях. Він заявив, що необхідно зацікавити західний приватний сектор інвестувати в Україну. На його думку, необхідно також збільшити допомогу Україні:

«Я оптиміст у цьому питанні, бо ми бачили у випадку з Грузією, коли до влади там прийшов демократичний уряд, адміністрація змогла значно підвищити рівень допомоги для тієї країни. І я дуже сподіваюсь, що це буде можливо і у випадку з Україною».

Стівен Пайфер також зупинився на питаннях вступу України до трансатлантичних та європейських структур. На його думку, при позитивному розвитку подій Україна може стати членом НАТО вже через 5-6 років. Що ж до її членства в Європейському Союзi, то цей шлях, на думку Стівена Пайфера, дещо складніший, і особливо він вимагатиме чіткішої політики зі сторони самого ЄС:

«Було б правильно, якби Європейський Союз сформулював більш далекоглядну політику щодо України».

Що ж до позиції Росії відносно України, то iнший учасник конференцiї - аналітик Джеймс Шер сказав, що демократичну Україну російська влада буде завжди сприймати як загрозу:

«Не лише для президента Путіна, але для усієї владної російської еліти побудова реальної демократії у другій найважливішій країні колишнього Радянського Союзу - це загроза усій системі влади у Росії і тій, яку Росія будує в СНД як зону впливу».

Професор шер також намалював один з можливих негативних сценаріїв для України:

«Найгірший сценарій для України, сказав вiн, це не тоді коли президентські вибори 26 грудня виграє Янукович, а тоді, якщо вибори виграє Ющенко, але не зможе виконати взяті на себе зобов'язання і тому Захід повинен допомогти Україні після виборів», зазначив аналiтик Джеймс Шер на конференцiї в Американському iнститутi пiдприємництва.

XS
SM
MD
LG