Спеціальні потреби

Актуально

Верховна Рада визначила порядок iнавгурацiї українських президентiв - 2004-12-15

Київ – 14 грудня. Український парламент сьогодні схвалив чергові зміни до закону про вибори та постанову про порядок інавгурації українських президентів.

Процедура інавгурації нового українського президента досі була не прописаною. В Конститції зазначено, що це відбувається на урочистому засіданнi парламенту. Так було у випадку з Кравчуком, і перший раз з Кучмою. Після обрання останнього у 1999 році опозиція мала намір не йти на iнавгурацію Леоніда Кучми. Відтак дійство перенесли в Палац культури Україна, запросивши туди різних гостей. Так Кучма вберігся від складення присяги при напівпорожньому залі парламенту.

Після оголошення ЦВК результатів цьогорічних президентських виборів опозиція побоювалася, що Віктора Януковича зможуть таємно інавгурувати будь-де і тоді оскаржити його обрання президентом було б значно складніше. Відтак депутати вирішили чітко прописати процедуру інавгурації нового президента. Згiдно з новою постановою, складення придяги має відбуватися виключно у приміщенні парламенту. Говорить один із авторів постанови Віталій Олуйко.

«Урочисте засiдання Верховної Ради України, на якому складає присягу новообраний президент України, проводиться в сесiйнiй залi парламенту. Новообраний президент України, поклавши праву руку на Конституцiю України i, за бажанням, на Пересопницьке Євангелiє, проголошує присягу українському народовi, пiдписує її i передає пiдписаний текст головi Конституцiйного суду України. Голова Конституцiйного суду України оголошує, що новообраний президент України склав присягу українському народовi i вступив на пост президента України».

Не погоджувалися з проектом постанови дві фракції – Регіони України та комунiсти. Фракція Януковича у парламенті вважає, що нічого міняти не треба. Говорить Сергій Матвієнков:

«Взагалi у мене виникає запитання – а чим не влаштовувала стара процедура, яка iснувала до цього часу? Кому вона заважала у тому виглядi, в якому вона є? Iнавгурацiя в тому ж Палацi культури Україна, куди запрошують представникiв регiонiв, куди запрошують представникiв полiтичних сил та рухiв. Бо ж президент стає президентом всiєї держави, а не якоїсь полiтичної сили, чи полiтичного руху».

А комуністам найбільше не сподобалася норма про Пересопницьке Євангеліє. Вони вважають, що церква відділена від держави i що відтак це є порушенням. Спікер Володимир Литвин навіть дав доручення пiдготувати довідку для депутатів, що Пересопницьке Євангеліє - це не тільки релігійна, але й історична святиня українського народу. Цю позицiю пiдтримав соціаліст Іван Бокий:

«Тут розгоряються якiсь безпредметнi i навiть дикi балачки навколо того – Бiблiя, Євангелiє – пов`язується це релiгiєю. Це, ви знаєте, навiть смiшно, бо це є прояв безкультур`я. I Пересопницьке Євангелiє i Бiблiя належать до святинь. Бiблiя у нас навiчною книгою i сьогоднi лише зовсiм обмеженi люди пов`язують її тiльки з релiгiєю, бо це книга, яка [охопила] досвiд народу, досвiд багатьох народiв, досвiд вiкiв».

Зрештою постанову про інавгурацію схвалили – нині це чітка процедура, яка має відбуватися у парламенті і транслюватися на телебаченні.

Так само депутати пішли на зустріч ЦВК, яка заявила, що не зможе організувати вибори 26 грудня, якщо не будуть внесені зміни до закону про вибори у частині друку бюлетенів на двох фабриках. Зараз є норма, що це може робити лише одна – банкнотна фабрика Нацбанку, однак через брак часу надрукувати понад 30 мільйонів бюлетенів вона не зможе.

Такі зміни схвалили. Голова ЦВК Ярослав Давидович подякував депутатам, але несподівано виникла перепона виборам в особі Леоніда Кучми. Він сказав, що новації до закону підпише із задоволенням, але лише у приміщенні своєї адміністрації, яку зараз блокує опозиція. Тож нині опозиціонери або мають піти на чергову поступку президенту, або поставити під загрозу зриву чергові вибори.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG