Спеціальні потреби

День св. Миколая Ющенко зустрiчав на Майданi, Янукович на Донеччинi - 2004-12-20


Київ – 19 грудня. Святий Миколай прийшов учора до українцiв на Майдан незалежностi у Києвi. Ще у суботу там запалили вогнi на двадцяти семи ялинках, якi символiзують усi регiони України. Вiтаючи українцiв зi святом, кандитат у президенти Вiктор Ющенко серед iншого сказав, що на його переконання Вiтчизна-Україна починається з родини. «Якщо ми поважаємо батькiв i любимо їх, ми любимо нашу Батькiвщину, наших дiтей – i у нас є майбутнє», сказав вiн. Тим часом опонент Ющенка – Вiктор Янукович вчора вiдвiдав Свято-Успенську лавру у мiстi Святогiрськ на Донеччинi. Там митрополит Донецький i Марiупольсьлий Iларiон, який належить до Української православної церкви-Московського патрiархату, вручив Януковичу два ордени за, як було сказано, подвижництво й роботу зі зміцнення православної церкви. Втiм обидва кандидати водночас готуються до переголосування другого туру президентських виборiв.

(Розшифровка прямого ефiру мiж Мирославою Ґонґадзе та нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком)

МҐ: Руслане. До виборів залишився один тиждень. Що кажуть команди кандидатів?

РД: Ну, власне, Віктор Ющенко сьогодні святкував Святого Миколая на майдані Незалежності. Натомість голова штабу Віктора Януковича Тарас Чорновіл зробив декілька заяв на вході з’їзду прихильників Віктора Януковича в Києві. Зокрема він сказав, що Віктор Янукович все ж таки не опозиційний кандидат до влади, оскільки важко пояснювати людям, як може бути прем’єр-міністр, навіть у відпустці, опозиціонером до влади. Втім Тарас Чорновіл сказав, що влади в Україні зараз немає. Він також пообіцяв, що наступного тижня його кандидат, тобто Віктор Янукович, зробить кілька важливих заяв, щоби зняти напругу навколо виборів. Він також закликав спостерігачів на Західній Україні співробітничати із тими, хто приїде спостерігати за виборами із східних областей для того, щоб не допускати до якихось сутичок та суперечностей. І також Тарас Чорновіл сказав, що його кандидат, тобто Віктор Янукович, це – реальна альтернатива нинішній владі.

МҐ: Президент підписав зміни до закону про вибори. Яка ж ситуація з друкуванням бюлетенів. Чи будуть вони надруковані вчасно?

РД: Дійсно, Леонід Кучма сьогодні підписав зміни, які розблоковують друк бюлетенів на двох підприємствах, тобто на банкнотній фабриці та поліграфічному комбінаті «Україна». Верховна Рада, нагадаю, ухвалила цей закон вже давно, але Леонід Кучма довго відмовлявся його підписувати. Таким чином він висував умову розблокувати Адміністрацію президента. Натомість опозиція не знімала пікети, а казала, що не випустить звідти важливих документів, щоб їх не знищили. Леонід Кучма сьогодні сказав, що для того, щоб зняти протистояння та для того, щоб не зірвати вибори він іде на поступки і підписав цей закон. Таким чином бюлетені будуть надрукувані на двох поліграфічних підприємствах – понад тридцять вісім мільйонів бюлетенів. Члени і керівництво ЦВК кажуть, що вони будуть надруковані вчасно.

МҐ: В адміністрації президента відбуваються також кадрові перестановки. Досить чітко не зрозуміло, що сталось з головою адміністрації Віктором Медведчуком. Чи можете сказати, що відбувається?

РД: Кадрові зміни відбуваються не тільки в самій Адміністрації президента. Наприкінці минулого тижня сталося декілька знакових відставок в міністерствах, серед голів обласних адміністрацій. Зокрема в п’ятницю був підписаний указ про відставку Василя Базіва. До цього він працював заступником голови Адміністрації президента Віктора Медведчука. З мотивами його відставки більш-менш все зрозуміло. Напередодні він дав декілька інтерв’ю. В одному з них назвав Володимира Путіна - президента Російської Федерації – банальним агітатором за Віктора Януковича. Очевидно, Леонід Кучма не міг пробачити такого вільнодумства в своєму підлеглому і відразу підписав указ про його відставку. Зрозумілі також мотиви відставки міністра аграрної політики Віктора Слаути. Він вирішив зберегти за собою депутатський мандат, віддавши перевагу міністерському портфелю. Він довгий час суміщав ці дві посади, хоча це заборонено Конституцією. Адже після виборів, тобто після того, як буде вибрано нового президента, уряд автоматично йде у відставку, а фракції Партії регіонів у Верховній Раді, яку залишили деякі депутати, потрібні нові штики. Такі ж мотиви, приблизно, у звільненні заступника голови СБУ Володимиа Сацюка. Я нагадаю, що він член СДПУ(о) . Однак у його випадку за день раніше судом було прийнято рішення про позбавлення його депутатських повноважень. Хоча сам Сацюк називає себе депутатом. Втім голова Верховної Ради Володимир Литвин каже, що це не так, що Верховна Рада прислухається до рішення суду про позбавлення пана Сацюка депутатського мандату.

XS
SM
MD
LG