Спеціальні потреби

Актуально

День св. Миколая Ющенко зустрiчав на Майданi, Янукович на Донеччинi - 2004-12-20

Київ – 19 грудня. Святий Миколай прийшов учора до українцiв на Майдан незалежностi у Києвi. Ще у суботу там запалили вогнi на двадцяти семи ялинках, якi символiзують усi регiони України. Вiтаючи українцiв зi святом, кандитат у президенти Вiктор Ющенко серед iншого сказав, що на його переконання Вiтчизна-Україна починається з родини. «Якщо ми поважаємо батькiв i любимо їх, ми любимо нашу Батькiвщину, наших дiтей – i у нас є майбутнє», сказав вiн. Тим часом опонент Ющенка – Вiктор Янукович вчора вiдвiдав Свято-Успенську лавру у мiстi Святогiрськ на Донеччинi. Там митрополит Донецький i Марiупольсьлий Iларiон, який належить до Української православної церкви-Московського патрiархату, вручив Януковичу два ордени за, як було сказано, подвижництво й роботу зі зміцнення православної церкви. Втiм обидва кандидати водночас готуються до переголосування другого туру президентських виборiв.

(Розшифровка прямого ефiру мiж Мирославою Ґонґадзе та нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком)

МҐ: Руслане. До виборів залишився один тиждень. Що кажуть команди кандидатів?

РД: Ну, власне, Віктор Ющенко сьогодні святкував Святого Миколая на майдані Незалежності. Натомість голова штабу Віктора Януковича Тарас Чорновіл зробив декілька заяв на вході з’їзду прихильників Віктора Януковича в Києві. Зокрема він сказав, що Віктор Янукович все ж таки не опозиційний кандидат до влади, оскільки важко пояснювати людям, як може бути прем’єр-міністр, навіть у відпустці, опозиціонером до влади. Втім Тарас Чорновіл сказав, що влади в Україні зараз немає. Він також пообіцяв, що наступного тижня його кандидат, тобто Віктор Янукович, зробить кілька важливих заяв, щоби зняти напругу навколо виборів. Він також закликав спостерігачів на Західній Україні співробітничати із тими, хто приїде спостерігати за виборами із східних областей для того, щоб не допускати до якихось сутичок та суперечностей. І також Тарас Чорновіл сказав, що його кандидат, тобто Віктор Янукович, це – реальна альтернатива нинішній владі.

МҐ: Президент підписав зміни до закону про вибори. Яка ж ситуація з друкуванням бюлетенів. Чи будуть вони надруковані вчасно?

РД: Дійсно, Леонід Кучма сьогодні підписав зміни, які розблоковують друк бюлетенів на двох підприємствах, тобто на банкнотній фабриці та поліграфічному комбінаті «Україна». Верховна Рада, нагадаю, ухвалила цей закон вже давно, але Леонід Кучма довго відмовлявся його підписувати. Таким чином він висував умову розблокувати Адміністрацію президента. Натомість опозиція не знімала пікети, а казала, що не випустить звідти важливих документів, щоб їх не знищили. Леонід Кучма сьогодні сказав, що для того, щоб зняти протистояння та для того, щоб не зірвати вибори він іде на поступки і підписав цей закон. Таким чином бюлетені будуть надрукувані на двох поліграфічних підприємствах – понад тридцять вісім мільйонів бюлетенів. Члени і керівництво ЦВК кажуть, що вони будуть надруковані вчасно.

МҐ: В адміністрації президента відбуваються також кадрові перестановки. Досить чітко не зрозуміло, що сталось з головою адміністрації Віктором Медведчуком. Чи можете сказати, що відбувається?

РД: Кадрові зміни відбуваються не тільки в самій Адміністрації президента. Наприкінці минулого тижня сталося декілька знакових відставок в міністерствах, серед голів обласних адміністрацій. Зокрема в п’ятницю був підписаний указ про відставку Василя Базіва. До цього він працював заступником голови Адміністрації президента Віктора Медведчука. З мотивами його відставки більш-менш все зрозуміло. Напередодні він дав декілька інтерв’ю. В одному з них назвав Володимира Путіна - президента Російської Федерації – банальним агітатором за Віктора Януковича. Очевидно, Леонід Кучма не міг пробачити такого вільнодумства в своєму підлеглому і відразу підписав указ про його відставку. Зрозумілі також мотиви відставки міністра аграрної політики Віктора Слаути. Він вирішив зберегти за собою депутатський мандат, віддавши перевагу міністерському портфелю. Він довгий час суміщав ці дві посади, хоча це заборонено Конституцією. Адже після виборів, тобто після того, як буде вибрано нового президента, уряд автоматично йде у відставку, а фракції Партії регіонів у Верховній Раді, яку залишили деякі депутати, потрібні нові штики. Такі ж мотиви, приблизно, у звільненні заступника голови СБУ Володимиа Сацюка. Я нагадаю, що він член СДПУ(о) . Однак у його випадку за день раніше судом було прийнято рішення про позбавлення його депутатських повноважень. Хоча сам Сацюк називає себе депутатом. Втім голова Верховної Ради Володимир Литвин каже, що це не так, що Верховна Рада прислухається до рішення суду про позбавлення пана Сацюка депутатського мандату.

Всі новини дня

Українська артилерія практично відрізала російське військо в районі Херсона від ланцюгів постачання – британська розвідка 

Архівне фото: Постріли українських артилеристів, Харківська область, Україна, липень 2022 року. (AP Photo/Євген Малолетка)

Британська розвідка повідомляє, що в результаті обстрілів української артилерії два основні автомобільні мости через Дніпро в районі Херсона, стали непридатні для руху російського військового транспорту, який постачає російські війська, розташовані на правому березі річки.

«10 серпня 2022 року українські високоточні удари, ймовірно, призвели до того, що переправа через Дніпро в Новій Каховці стала непридатною для проїзду важкої військової техніки», – мовиться у повідомленні британського Міністерства оборони.

Як мовиться у повідомленні, останніми днями Росії вдалося провести лише поверхневий ремонт пошкодженого Антонівського автодорожнього мосту, який, ймовірно, залишається структурно нестійким.

Тобто навіть якщо Росії вдасться суттєво відремонтувати мости, вони залишаться ключовим вразливим місцем для Росії, вважають британські військові експерти.

Наземне постачання для кількох тисяч російських військ на західному березі майже повністю залежить лише від двох понтонних пунктів переправи.

Тож, з огляду на проблеми з постачанням, витривалість російського війська, на думку британської розвідки, залежитиме від того, чи вдалося Росії створити на правому березі достатній обсяг будь-яких запасів.

Колишній командувач збройних сил США в Європі генерал Бен Годжес висловив захоплення винахідливістю українських військових, яким вдалося вдосконалити використання американських протлокаційних радарів.

«Українські солдати є найбільш інновативними та технічно підкованими солдатами з усіх країн, яких я коли-небудь зустрічав. Наші солдати вчилися у них. Вони показали мені, що наш протилокаційний радар навіть кращий, ніж я думав. Вони продовжуватимуть випереджати росіян до остаточної перемоги», – написав генерал у відставці у своєму твіті.

Мобільна радіо-локаційна система виявляє артилерійські снаряди, випущені гарматами, ракетною установкою, або іншими видами артилерійської зброї, та за їх траекторією обчислює місце знаходження зброї.

Цим коментарем американський генерал відреагував на твіт радника Міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, який опублікував відео українських військових.

«Українські військові демонструють зброю, яку виготовили із захопленої російської військової техніки. Усі проектні та будівельні роботи піхотинці виконали власними силами. Система вже випробувана і зараз використовується в зоні бойових дій», – написав Геращенко у твіті.

Як українці можуть застосувати американські протирадіолокаційні ракети, розмірковують західні ЗМІ

Архівне фото: ракета ВМС США AGM-88 HARM на літаку F/A-18C Hornet jet

Про те, чи застосовує Україна американські протирадіолокаційні ракети, і як це може позначитись на ході війни, пишуть західні ЗМІ.

Наявність цих ракет в Україні підтвердили минулого тижня в Пентагоні.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив заступник міністра оборони США Колін Каль під час брифінгу для преси 8 серпня.

Також минулого тижня в соцмережах з'явились фото уламків таких ракет на контрольованих Росією об'єктах. Голос Америки не зміг незалежно підтвердити ці фото.

Видання The Hill повідомляє з посиланням на інформацію від українського пілота з позивним "Джус" про те, що нещодавно Україна використала протарадіолокаційні ракети, щоб придушити протиповітряну оборону Росії в рамках виконання комплексного завдання.

Раніше жодна з повітряних сил не могла інтегрувати амерканські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM з радянськими літаками, пише Forbes. Видання припускає, що українці змогли інтегрувати ракети HARM давнього зразка з наземними пусковими установками.

Forbes, а також українські новинні видання припустили, що запуски могли проводитись з румунських чи словацьких літаків Міг-29.

Видання The Drive пише, що використання таких ракет дає Україні важливу перевагу у бойових діях. Аналітики припускають, що Україна могла використовувати HARM на літаках навіть радянського зразка, застосовуючи дистанційний інтерфейс, який через зв'язок, подібний до Bluetooth, дозволив би обійти радянську систему управління.

Британське видання Telegraph зауважує, що експертів галузі шокували повідомлення про те, що Україні минулого місяця вдалось знешкодити російські установки С-300.

Тепер вони припускають, що це вдалось завдяки протирадіолокаційним ракетам і вказують, що ці ракети можуть відіграти важливу роль в контрнаступі на півдні України і, зокрема деокупації Херсону. Адже, вважають автори статті, для проведення масштабного наступу, Україна повинна буде отримати контроль над небом.

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Відео

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Це відбулось на тлі більшої настороженості європейців антизахідною китайською риторикою. Серед предметів розходжень між Європою та Китаєм зараз є російська війна в Україні.

Рушді підключили до апарата штучного дихання, він може втратити око – ЗМІ

Архівне фото: письменник Салман Рушді, 2018 рік

Письменника Салмана Рушді, на якого було здійснено напад у Нью-Йорку в п’ятницю, підключили до апарата штучної вентиляції легенів і, за інформацією його літературного агента, Рушді, ймовірно, втратить око.

На Салмана Рушді, відомого письменника та лауреата провідних світових літературних премій, чиї твори викликали погрози смерті, було здійснено напад у п’ятницю перед лекцією, яку він мав прочитати в Інституті Чатокуа в західній частині штату Нью-Йорк.

Нападник принаймні двічі вдарив 75-ти літнього письменника ножем на сцені, коли той готувався до виступу, повідомляє поліція штату.

Поліція також повідомила, що підозрюваного ідентифіковали як 24-річного Хаді Матара, який походить з Ферв’ю, штат Нью-Джерсі. Поліція співпрацює з ФБР і місцевою владою, щоб встановити мотив. У суботу нападнику пред’явили звинувачення у замаху на вбивство.

За словами поліції штату, підозрюваний вискочив на сцену та вдарив Рушді щонайменше один раз ножем у шию та щонайменше один раз у живіт.

Рушді доставили до лікарні на вертольоті. За інформацією телеканалу CNN, Рушді перебуває на апараті штучної вентиляції легень. Його літературний агент Ендрю Вайлі повідомив газеті New York Times, що письменник може втратити око, також у нього пошкоджені нерви в руці та поранена печінка.

Ставлення Салмана Рушді до делікатних політичних і релігійних тем перетворило його на суперечливу фігуру.

Після виходу в світ роману Рушді «Сатанинські вірші», книжку засудив як блюзнірську аятолла Рухолла Хомейні, лідер ісламської революції 1979 року в Ірані, який видав фетву на вбивство письменника. Рушді переховувався майже десять років, але останні роки жив відносно відкрито.

Рушді, народжений в Індії, став громадянином США в 2016 році і проживає в Нью-Йорку.

В інтерв’ю німецькому журналу Stern, записане два тижні тому і видане в суботу вже після нападу на Рушді, він говорив про те, що тепер живе «відносно нормальним життям».

Рушді сказав, що його турбують загрози демократії в Сполучених Штатах, такі як расизм, «ненависть до здобутків лібералізму» та те, що він називав «зачатками фашизму», які він вбачав у русі, що підтримував попереднього президента Дональда Трампа.

У матеріалі використана інформація CNN та Reuters.

Обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді - реакція Конгресу США. Відео

В Сполучених Штатах цього тижня багато шуму наробили обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді. Це стало чи не основною темою тижня, яка стосується внутрішньої політики США.

Більше

XS
SM
MD
LG