Спеціальні потреби

Актуально

День св. Миколая Ющенко зустрiчав на Майданi, Янукович на Донеччинi - 2004-12-20

Київ – 19 грудня. Святий Миколай прийшов учора до українцiв на Майдан незалежностi у Києвi. Ще у суботу там запалили вогнi на двадцяти семи ялинках, якi символiзують усi регiони України. Вiтаючи українцiв зi святом, кандитат у президенти Вiктор Ющенко серед iншого сказав, що на його переконання Вiтчизна-Україна починається з родини. «Якщо ми поважаємо батькiв i любимо їх, ми любимо нашу Батькiвщину, наших дiтей – i у нас є майбутнє», сказав вiн. Тим часом опонент Ющенка – Вiктор Янукович вчора вiдвiдав Свято-Успенську лавру у мiстi Святогiрськ на Донеччинi. Там митрополит Донецький i Марiупольсьлий Iларiон, який належить до Української православної церкви-Московського патрiархату, вручив Януковичу два ордени за, як було сказано, подвижництво й роботу зі зміцнення православної церкви. Втiм обидва кандидати водночас готуються до переголосування другого туру президентських виборiв.

(Розшифровка прямого ефiру мiж Мирославою Ґонґадзе та нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком)

МҐ: Руслане. До виборів залишився один тиждень. Що кажуть команди кандидатів?

РД: Ну, власне, Віктор Ющенко сьогодні святкував Святого Миколая на майдані Незалежності. Натомість голова штабу Віктора Януковича Тарас Чорновіл зробив декілька заяв на вході з’їзду прихильників Віктора Януковича в Києві. Зокрема він сказав, що Віктор Янукович все ж таки не опозиційний кандидат до влади, оскільки важко пояснювати людям, як може бути прем’єр-міністр, навіть у відпустці, опозиціонером до влади. Втім Тарас Чорновіл сказав, що влади в Україні зараз немає. Він також пообіцяв, що наступного тижня його кандидат, тобто Віктор Янукович, зробить кілька важливих заяв, щоби зняти напругу навколо виборів. Він також закликав спостерігачів на Західній Україні співробітничати із тими, хто приїде спостерігати за виборами із східних областей для того, щоб не допускати до якихось сутичок та суперечностей. І також Тарас Чорновіл сказав, що його кандидат, тобто Віктор Янукович, це – реальна альтернатива нинішній владі.

МҐ: Президент підписав зміни до закону про вибори. Яка ж ситуація з друкуванням бюлетенів. Чи будуть вони надруковані вчасно?

РД: Дійсно, Леонід Кучма сьогодні підписав зміни, які розблоковують друк бюлетенів на двох підприємствах, тобто на банкнотній фабриці та поліграфічному комбінаті «Україна». Верховна Рада, нагадаю, ухвалила цей закон вже давно, але Леонід Кучма довго відмовлявся його підписувати. Таким чином він висував умову розблокувати Адміністрацію президента. Натомість опозиція не знімала пікети, а казала, що не випустить звідти важливих документів, щоб їх не знищили. Леонід Кучма сьогодні сказав, що для того, щоб зняти протистояння та для того, щоб не зірвати вибори він іде на поступки і підписав цей закон. Таким чином бюлетені будуть надрукувані на двох поліграфічних підприємствах – понад тридцять вісім мільйонів бюлетенів. Члени і керівництво ЦВК кажуть, що вони будуть надруковані вчасно.

МҐ: В адміністрації президента відбуваються також кадрові перестановки. Досить чітко не зрозуміло, що сталось з головою адміністрації Віктором Медведчуком. Чи можете сказати, що відбувається?

РД: Кадрові зміни відбуваються не тільки в самій Адміністрації президента. Наприкінці минулого тижня сталося декілька знакових відставок в міністерствах, серед голів обласних адміністрацій. Зокрема в п’ятницю був підписаний указ про відставку Василя Базіва. До цього він працював заступником голови Адміністрації президента Віктора Медведчука. З мотивами його відставки більш-менш все зрозуміло. Напередодні він дав декілька інтерв’ю. В одному з них назвав Володимира Путіна - президента Російської Федерації – банальним агітатором за Віктора Януковича. Очевидно, Леонід Кучма не міг пробачити такого вільнодумства в своєму підлеглому і відразу підписав указ про його відставку. Зрозумілі також мотиви відставки міністра аграрної політики Віктора Слаути. Він вирішив зберегти за собою депутатський мандат, віддавши перевагу міністерському портфелю. Він довгий час суміщав ці дві посади, хоча це заборонено Конституцією. Адже після виборів, тобто після того, як буде вибрано нового президента, уряд автоматично йде у відставку, а фракції Партії регіонів у Верховній Раді, яку залишили деякі депутати, потрібні нові штики. Такі ж мотиви, приблизно, у звільненні заступника голови СБУ Володимиа Сацюка. Я нагадаю, що він член СДПУ(о) . Однак у його випадку за день раніше судом було прийнято рішення про позбавлення його депутатських повноважень. Хоча сам Сацюк називає себе депутатом. Втім голова Верховної Ради Володимир Литвин каже, що це не так, що Верховна Рада прислухається до рішення суду про позбавлення пана Сацюка депутатського мандату.

Всі новини дня

Міністр фінансів США говорила про Україну під час візиту до Африки

Міністр фінансів США Дженет Єллен біля сонячної батареї в Південній Африці, 27 січня 2023 року

Міністр фінансів США Дженет Єллен у суботу завершує 10-денний візит до Африки, який включав візити до Сенегалу, Замбії та Південної Африки.

Під час поїздки Єллен наголосила на важливості континенту, сказавши, що «стратегія Сполучених Штатів щодо Африки зосереджена навколо простого визнання: Африка формуватиме майбутнє світової економіки».

Минулого року адміністрація президента США Джо Байдена оголосила про свою нову стратегію щодо країн Африки на південь від Сахари в серпні та провела саміт лідерів США та Африки в грудні.

Аналітики кажуть, що США збільшують взаємодію з Африкою після обмеженої уваги, яку вони приділяли континенту за президентства Дональда Трампа. Китай залишається провідним торговим партнером в регіоні і продовжує домінувати там економічно, тоді як Росія працює над зміцненням військових і дипломатичних зв’язків.

Єллен прибула невдовзі після візиту міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова до Південної Африки, яка офіційно зайняла нейтральну позицію щодо війни в Україні та планує провести суперечливі спільні військово-морські навчання з Росією та Китаєм біля узбережжя міста Дурбан наступного місяця.

Міністр Південної Африки Наледі Пандор та міністр закордонних справ Росії Лавров, 23 січня 2023 року
Міністр Південної Африки Наледі Пандор та міністр закордонних справ Росії Лавров, 23 січня 2023 року

Боб Векеса, голова Африканського центру вивчення Сполучених Штатів у Йоганнесбурзі, сказав, що час візитів показує, що Росія та США намагаються привабити Африку.

"Чи випадково міністр закордонних справ Росії Лавров і міністр фінансів США Дженет Єллен здійснили свою африканську поїздку на початку року, збігаючись, фактично майже зустрівшись? – сказав Векеса. – На мій погляд, це не випадковість, оскільки йде велика геополітична битва, яка щойно загострилася протягом кількох місяців після першого вторгнення Росії в Україну».

Брукс Спектор, помічник редактора південноафриканської газети Daily Maverick і американський дипломат у відставці, повторив цю думку.

«Зараз конкуренція на африканському континенті між Росією та Сполученими Штатами, Китаєм і Сполученими Штатами значно помітніша та в багатьох відношеннях значно більша, ніж десятиліття або близько того тому, — сказав Спектор. – Звичайно, для Росії це виклик геополітичний і безпековий, тоді як для Китаю виклик переважно економічний і торговельно-орієнтований».

Єллен використала свою поїздку, щоб розкритикувати як Пекін, так і Москву. Її зауваження в Замбії про те, що Китай «перешкоджає» реструктуризації великого боргу країни викликали гнів Пекіна. Вона також звинувачує «жорстоку війну Росії» у підвищенні цін на енергоносії та спричиненні відсутності продовольчої безпеки в Африці.

Міністр фінансів США Дженет Єллен купує місцевий мед в Замбії, 24 січня 2023 року
Міністр фінансів США Дженет Єллен купує місцевий мед в Замбії, 24 січня 2023 року

США є третім за величиною торговим партнером Південної Африки. Єллен оголосила про створення нової спільної цільової групи, спрямованої на запобігання торгівлі дикими тваринами, пообіцяла збільшити торгівлю та інвестиції та похвалила країну за прагнення подолати поточну енергетичну кризу та залежність від вугілля, шляхом участі в програмі США «справедливий енергетичний перехід».

Але поки що під час свого візиту до Південної Африки Єллен, яка мала закриту зустріч із президентом Сірілом Рамафозою, утримувалася публічно від розмов про майбутні військово-морські навчання чи позицію Преторії щодо України.

Спектор сказав, що теми, які зазвичай не охоплюються міністром фінансів, швидше за все, з’являться «незалежно від брифа».

«Коли міністр Єллен прибула, у неї була ціла низка питань, які потрібно було вирішити, цілий ряд речей, деякі з яких виходили за межі більш звичайних тем, про які міністр фінансів могла поговорити, включаючи, що не дивно, російське вторгнення в Україну".

Міністр фінансів США Дженет Єллен та міністр фінансів Південної Африки Енох Годонгвана, 26 січня 2023 року
Міністр фінансів США Дженет Єллен та міністр фінансів Південної Африки Енох Годонгвана, 26 січня 2023 року

Коли міністр фінансів Південної Африки Енох Годонгвана зустрівся з Єллен у четвер, він зазначив, що її візит був «важливою подією», оскільки жоден міністр фінансів США не відвідував їх за вісім років.

На запитання, чи можна розглядати слова міністра як критику США за те, що вони ігнорують Африку, Девід Фельдманн, представник місії посольства США в Преторії, сказав Голосу Америки: «Ми направляємо вас до міністра фінансів Південної Африки за тлумаченням того, що він сказав."

Міністерство фінансів Південної Африки не відповіло на запит про коментар.

Щоб підкреслити важливість континенту, очікується, що цього року Африку відвідають і віце-президент США Камала Гарріс, і президент Байден.

«Я наполягаю на тому, щоб ці нові системи були доставлені якомога швидше», – Кріс Кунс, сенатор-демократ від штату Делавер. Відео

«Я наполягаю на тому, щоб ці нові системи були доставлені якомога швидше. Я думаю, що це дає сигнал Москві, що Захід продовжує рішуче підтримувати Україну в її боротьбі з російською агресією», – Кріс Кунс, сенатор-демократ від штату Делавер.

Україна має міцну підтримку у світі – результати глобального опитування. Відео  

Громадська думка більшості у 28 країнах світу – на боці України та надання довготривалої допомоги, як економічної, так і військової. Навіть майже через рік після початку повномасштабної війни Росії увага світової спільноти досі прикута до подій в Україні.

Відправлення Україні танків Abrams забере "багато місяців" - Кірбі

Розвантаження американського танку Abrams 2-ї Моторизованої бригади США (Armored Brigade Combat Team у польському порті Гдиня для навчань НАТО Operation Atlantic Resolve, 3 грудня 2022. REUTERS/Kacper Pempel

Відправлення Україні американських танків Abrams "забере багато місяців", заявив речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі.

В ефірі телеканалу CNN у п'ятницю він сказав, що адміністрація Байдена "не гаятиме час" і працюватиме над навчанням українських сил та зміцнення ланцюгів постачання, щоб ЗСУ були якнайкраще готові для їхнього використання, коли вони зрештою прибудуть в Україну.

На запитання ведучої каналу про те, чи Кірбі вірить, що Київ отримає заявлену техніку до кінця 2023 року, він заявив: "Я не хочу надавати надто конкретну інформацію, тому що ми все ще розробляємо плани, але це забере багато місяців", - сказав Кірбі. А тим часом, за його словами, до України прибуде партія німецьких танків Leopard.

Американські медіа зазначають, що танки Abrams, які перебувають на службі армії США або зберігаються в армійських арсеналах, мають спеціальну "уранову броню" (uranium armour).

Як пише оглядач The Warzone, це - засекречена розробка, що містить збіднений уран (depleted uranium), й танки із такою бронею не експортуються навіть до найближчих союзників США.

Через Білому дому або доведеться переконати інші країни передати свої танки Києву, або "General Dynamics потрібно буде підготувати нову партію безуранових М1 - і це може забрати багато місяців, якщо не рік або більше".

Як пише MSN, американські танки збирають лише в одному місці – на державному заводі General Dynamics в Огайо. Цей завод може виробляти 12 танків на місяць, але, як повідомляється, лінія зараз заповнена новими замовленнями для Тайваню та Польщі.

Іншим варіантом може стати ремонт і переобладнання новими компонентами старіших версій Abrams, які містяться на складах у США, пише The Warzone.

Також нині в інтерв'ю Кірбі не підтвердив інформацію про те, чи розглядає президент США Джо Байден поїздку до Європи, зокрема, Польщі, у час річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, але сказав, що Байден залишається "у тісному контакті з президентом Зеленським - вони спілкуються досить часто".

"Я думаю, що президент [Байден], безумовно, у певний відповідний час захоче [поїхати] в Україну", - сказав він, додавши, що зараз про це не йдеться.

Росія продовжує ускладнювати доступ українського зерна на світові ринки - урядовці США

Розвантаження українських зернових з баржі в чорноморському порту Констанца, Румунія, 21 червня 2022 р. Румунія запрононувала свої портові можливості для експорту сільськогосподарської продукції з України, який далі ускладнює Росія. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Україна не може допомогти бідним країнам через те, що Росія обстрілює сільськогосподарські райони та обмежує експорт зерна, заявила американська високопосадовиця.

Ерін Маккі, помічниця адміністратора по Європі та Євразії Агентства США з міжнародного розвитку заявила, що понад 120 кораблів з українським зерном не можуть покинути Одеський порт і звинуватила Росію у тому, що вона навмисно уповільнює перевірки, не випускаючи українське зерно на світові ринки.

На слуханнях у Конгресі Ерін Маккі заявила, що ситуація з харчовою безпекою у світі минулого року різко погіршилася через зміни клімату, конфлікти у багатьох країнах Африки, але також великою мірою через те, що Україна, один з найбільших виробників та експортерів зерна, не може повною мірою постачати зерно найбіднішим країнам світу.

«У 2022 році понад 205 мільйонів людей терміново потребували гуманітарної продовольчої допомоги, що на 8% більше ніж у 2021 році та на 89% більше порівняно з 2016 роком», – сказала Маккі під час слухань у Комітеті з питань міжнародних відносин Сенату США у четвер, 26 січня.

Маккі наголосила, що Росія, хоча і погодилася розблокувати український експорт завдяки Чорноморській зерновій ініціативі, навмисно уповільнює перевірки суден, що вивозять зерно з українських портів.

«Принаймні станом на вчора було 121 судно, яке чекало виходу з Одеського порту, і близько чотирьох-п’яти суден на день проходять повільну перевірку», – сказала Маккі і додала, що Чорноморська зернова ініціатива, про яку вдалося домовитися завдяки посередництву ООН і Туреччини, «надала деяке полегшення», але єдиним надійним способом, що дозволить Україні «продовжувати свій сільськогосподарський внесок у глобальну продовольчу безпеку, це – закінчення конфлікту».

Як наголосила на цьому ж слуханні заступниця державного секретаря з політичних справ Вікторія Нуланд, завдяки Чорноморській ініціативі минулого року вдалося «вивільнити близько 17 мільйонів тонн українського зерна».

«Попри це, український експорт впав приблизно на 30%, і існують ризики для посівної», – сказала Нуланд і додала, що завдяки фінансуванню, яке надав Конгрес минулого року та на нинішній рік, Державний департамент США «працює на всіх рівнях зі Всесвітньою продовольчою програмою, щоб пришвидшити постачання продовольства та добрив до країн, які зазвичай були б споживачами України».

Як повідомляє агентство Reuters, виробництво кукурудзи та пшениці в Україні в 2023 році впаде другий рік поспіль через вплив війни. Як сказав агентству очільник Української зернової асоціації (УГА) Микола Горбачов, фермери скорочують посіви зернових через обстріли, скорочення доступу до елеваторів та вивозу зернових. За прогнозами представника українських виробників, врожай кукурудзи та пшениці не перевищить 18 мільйонів і 16 мільйонів тонн відповідно, заявив Горбачов у кулуарах Паризької зернової конференції Argus Media.

За даними Міністерства аграрної політики за станом на початок 2023-го року, Україна експортувала майже 23,6 мільйона тонн зерна в сезоні 2022/23 років, у порівнянні з 33,5 мільйона тонн, експортованих на тому ж етапі попереднього сезону.

Завдяки розблокуванню українських портів після майже шестимісячної блокади, спричиненої російським вторгненням, Україні вдалося вивезти близько 8,6 млн тонн пшениці, 13,3 млн тонн кукурудзи і близько 1,7 млн тонн ячменю, повідомляє Reuters.

В статті використано матеріал Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG