Спеціальні потреби

Актуально

Чи готує Кучма сценарiй для збереження себе при владi? - 2004-12-23

Київ - 22 грудня. Чинний президент готує сценарій, за яким переголосування другого туру, незалежно від його результатів, буде визнано недійсним, після чого він знову зможе прийти до влади. В таких намірах Леонiда Кучму підозрює керівник штабу Вiктора Януковича, Тарас Чорновiл.

Леонід Кучма збирається “кинути” обох Вікторів. Результати волевиявлення 26 грудня незалежно від того, хто переможе, можуть бути уневажнені. На думку керівника виборчого штабу Віктора Януковича, Тараса Чорновола, юридичну “міну уповільненої дії” заклав Верховний Суд, коли визнав недійсним голосування 21 листопада. Тепер існує прецедент, і недійсним так само можуть визнати голосування 26 грудня. Приводом стануть, наприклад, скарги громадян, позбавлених права волевиявлення через обмежену кількість відкріпих талонів або неможливість проголосувати вдома. Як ілюстрацію Чорновіл навів один з найпопулярніших анекдотів останнього тижня: “31 грудня 2006 року. 50-й тур виборів Президента так і не встановив переможця. ЦВК пропонує, щоб це шоу проводилось в Україні щомісячно”. Керівник штабу Януковича бачить такий сценарій: два нелегітимних президенти Янукович і Ющенко безкінечно поборююють одне одного, після чого з`являється Кучма на білому коні і вступає в свій третій строк при владі. Тарас Чорновіл:

«Я думаю, це робиться саме для того, щоб за результатами третього туру зробити Віктора Ющенка переможцем, уневажнити ті вибори і поставити один проти одного по 15 мільйонів українців з одного і з другого боку. І коли Україна опиниться перед загрозою повного хаосу, у нас раптом виявиться, що є чинний президент, що цей президент контролює всі силові структури і до нього вже почнуть звертатися всі міжнародні організації закордонні, європейські демократії з проханням навести порядок і балотуватися на виборах президента і забезпечити порядок в Україні. Я дуже боюся, що саме цей сценарій в країні й розігрується».

Як каже Тарас Чорновіл, саме для того щоб унеможливити цей сценарій, Янукович звернувся до Ющенка, зокрема під час теледебатів, з пропозицією повернутись до старого виборчого закону. Як відомо, сторона Ющенка категорично відмовляється, оскільки саме відкріпні талони та голосування вдома були основними джерелами фальшувань під час другого туру. За словами Чорновола, щоб уникнути визнання виборів недійсними, Янукович запропонував також Ющенку укласти угоду: кандидат, що програє, відмовляється від опротестувань. За його словами, якщо програє Янукович, він не буде оскаржувати результат:

«В нас не розпрацьовуються поки що напрямки по зриву взагалі виборів. Ми, на відміну від блоку Ющенка, будемо оскаржувати результати голосування по окремих дільницях в день голосування, а не оскаржувати результат виборів».

Тарас Чорновіл зауважив також, що вже шкодує про подане до Конституційного Суду оскарження щодо неправомірності визнання недійсним 2 туру, оскільки це, каже він, теж може використати Кучма, щоб визнати недійсним переголосування 26 грудня.

А тим часом Конституційний Суд у четвер, за 3 дні до виборів, розпочинає розгляд справи про відповідність Конституції нового виборчого закону, який обмежує використання відкріпних талонів та голосування вдома . Як повідомляє прес-служба Конституційного Суду, з поданням звернулися 46 народних депутатів, які вважають, що новий закон порушує права й свободи виборців. Саме за цим законом, до з`ясування конституційності якого приступає Суд, і буде проводитись переголосування в цю неділю.

Всі новини дня

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Більше

XS
SM
MD
LG