Спеціальні потреби

Актуально

Українські події як конфлікт між Заходом і Сходом. - 2005-01-02

01.01.05 Януш Бугайський, директор євразійських програм вашингтонського центру міжнародних і стратегічних досліджень пише у британській Файненшл таймс, що хоча офіційні особи США і Європи уникали змальовувати українські події як конфлікт між Заходом і Сходом, саме таким він і став на двох критично важливих рівнях--політичному і стратегічному. Якщо під Заходом розуміти прозору демократію, громадянське суспільство, вільні медія і верховенство закону, а під Сходом--синонім авторитаризму, державності і централізації, то треба визнати, що ці дві системи ведуть бій за Україну. Уряд США, ОБСЄ і ЄС сприяють демократичним інститутам в Україні, тоді як російські власті намагалися підтримати корумпований маріонетковий уряд в Києві, який наразі відкинули виборці, пише Бугайський.

На стратегічному рівні Україна також виявилася між Заходом і Сходом. Якщо Захід втілює збудовану навколо НАТО систему колективної безпеки з Європою, то Схід означає, що Кремль визначає угоди про безпеку, зовнішню політику і економічні стосунки своїх сусідів. Україна як незалежна держава впритул наблизилася до цього роздоріжжя.

Оранжева революція, продовжує Бугайський, має кілька причин. Це народна боротьба за демократію для всіх і против деспотичного правління; це також і політична боротьба між конкуруючими елітами і центрами влади. Але насамперед це національна боротьба за звільнення від зростаючого панування Кремля. Головною метою Кремля було збереження в Україні васального режиму, який би у зовнішній політиці слідував директивам Росії. Москва застосувала для цього кілька стратегій. Перша з них провалилася. Путін безуспішно підтримував Януковича, але після з’ясування масових фальсифікацій на виборах, путінське оточення ввело в дію другий варіант--ставку на сепаратизм. Стратегія розпаду України покликана була чинити тиск на Київ і водночас дозволити Москві грати роль посередника і вищого гаранту цілісності держави. Тепер же, коли Ющенко переміг у переголосуванні, Москва може вдатися до третьої стратегії, заключивши з Києвом тактичне політичне перемир’я. Використовуючи численні важелі впливу, Путін може дійти висновку, що можливо встановити достатній контроль над новим урядом України, водночас підірвавши західні устремління Ющенка і його владні повноваження. Битва за Україну, можливо, щезне з екранів ТБ, уважає Бугайський, але вестиметься під різними масками. Путін так просто України не віддасть, уважає експерт, бо тоді він просто дискредитує себе в очах російських нео-імперіалістів. Ющенку ж Бугайський рекомендує таке: розвивати з Росією економічні стосунки на засадах рівноправності, і обмежувати її політичні впливи, пише Файненшл таймс.

Оглядачка газети Геральд Трибьюн Джуді Демпсі уважає, що головною проблемою для Ющенка буде неефективна економіка. Україна, затиснута між Росією та ЄС, ще не завершила перехід від комуністичної централізованої економіки до ринку, становим хребтом якого є прозорість і законність. Цей перехід, який Ющенко обіцяє зробити швидко, матиме далеко йдучі наслідки для структурної реформи і для олігархів, які мають вигоди від тіньової економіки. Ющенко, колишній прем’єр-міністр і голова центробанку, не новачок у праці з економікою країни, пише Геральд Трибьюн. Одним з його пріорітетів у сфері макроекономіки є приборкання бюджетного дефіциту, який сьогодні складає близько трьох з половиною відсотка ВВП. За євростандартами це не так багато, але рівень інфляції цього року наближається до дванадцяти відсотків, іу Ющенка не буде можливості зменшити дефіцит у майбутньому. Інша проблема--це соціальні виплати. Янукович підвищив пенсії, і на це траба щомісяця десь сто дев’яносто мільйонів доларів. Треба або скорочувати видатки в інших сферах, або збільшувати надходження податків з великих підприємств. Вірогідно, податковим амністіям і терпимому ставленню до недоїмок енергетичних компаній скоро настане кінець, уважає Джуді Демпсі. Приватизація: найзаплутаніша галузь економіки. Ніхто у свті не може зрозуміти приватизаційних схем України, пише оглядачка, а саме: чому підприємства не продають тому, хто платить за них найбільше? Але чи піде Ющенко на реприватизацію, яка зіштовхне його з олігархами? Трибьюн сумнівається в цьому: щоби не відстрашити інвесторів, Ющенко, напевно, домовлятиеться з олігархами. А останнім доведеться обирати, і швидко: або модернізуватися, або бути поглинутими російськими компаніями, пише Геральд трибьюн про проблеми української економіки для Ющенка.

Вол стрт джорнел у своїй редакційній очікує, що новообраний президент намагатиметься встановити тісніші зв’язки з ЄС. Але у нього обмежене поле для маневра, уважає Джорнел. Насамперед, величезні економічні проблеми--вони скидаються на російські, але в України бракує нафти. Обсяг ВВП на душу населення--тисяча доларів, або всього сорок відсотків від російського рівня. Це--на п’ятдесят відсотків менш, ніж в дев’яносто першому, коли Україна здобула незалежність. Для виходу на цей рівень країні треба протягом семи років щорічно збільшувати ВВП на понад десять відсотків. А економіка й так вже перегріта, великі підприємства потерпають від інвестиційного голоду, корупція процвітає, а населення зменшується на сім десятих відсотка на рік. Путіна навряд чи надихнула перемога Ющенка, підсумовує Джорнел. Однак він знає, що тому буде дуже важко, і, можливо, розраховує, що Україна скоро звернеться до нього по допомогу.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

Війна Росії в Україні стала головною темою зустрічі Джо Байдена та Еммануеля Макрона. Відео

Президент Франції Еммануель Макрон прибув до Вашингтона із державним візитом. Президенти США та Франції підтвердили підтримку України та захисту її суверенітету, включаючи надання політичної, безпекової, гуманітарної та економічної допомоги – стільки, скільки це буде потрібно.

Байден: "Я не планую наразі контактувати з Путіним" 

Президент США Джо Байден та президент Франції Еммануель Макрон докладно обговорили питання протистояння агресії Росії та допомогу Україні під час двосторонньої зустрічі в Білому домі, заявив президент США на прес-конференції за її результатами.

Відповідаючи на питання щодо можливих мирних перемовин, Байден зауважив, що російських президент Путін може завершити війну "забравши свої війська з України", однак Путін не виявляє готовності шукати шляхів до миру. "Він [Путін] сплачує високу ціну, але також чинить надзвичайні вбивства цивільного населення в Україні, бомбить пологові будинки, лікарні, дитячі будинки", - вказав Байден.

"Я не маю зараз намірів контактувати з Путіним ... Я готовий говорити з паном Путіним, якщо він справді буде зацікавлений в тому, щоб вирішити шукати шлях припинення війни. Він цього не робить. Якщо це станеться, то, в консультаціях з моїми друзями в НАТО, я буду щасливий поговорити з Путіним, щоб дізнатись що він має на думці", - заявив Байден. Він відзначив, що поки цього на сталось, надзвичайно важливо підтримати український народ".

Ми ніколи не закликатимемо українців до компромісу, який не буде прийнятним для них. Тому що вони настільки хоробрі, і вони захищають свої життя, свою націю, і наші принципи
Еммануель Макрон

Макрон, у свою чергу, додав, що тривалий мир можливий лише, якщо міжнародна спільнота поважатиме умови українців.

"Ми ніколи не закликатимемо українців до компромісу, який не буде прийнятним для них. Тому що вони настільки хоробрі, і вони захищають свої життя, свою націю, і наші принципи, - сказав президент Франції. - І тому що це ніколи не створить стійкий мир. Якщо ми хочемо стійкого миру, ми маємо поважати право українців самим визначити момент і умови, на яких вони будуть вести переговори про свою територію і своє майбутнє.

Обидва лідери підкреслили свою підтримку України. "Путін думає, що він може зламати волю тих, хто виступає проти його імперських амбіцій, але напади на цивільну інфраструктуру в Україні, зменшення поставок енергоресурсів до Європи, щоб підвищити ціни, погіршуючи продовольчу кризу - це шкодить вразливим верствам населення і не лише в Україні, але і по всьому світові. Він не досягне успіху. Президент Макрон та я вирішили, що ми працюватимемо разом, щоб притягнути Росію до відповідальності за її дії, зменшити вплив путінської війни на решту світу", - заявив Байден.

Макрон також наголосив на намірі Франції збільшити підтримку України.

Макрон перебуває в США з державним візитом. Це перший державний візит для Байдена в якості президента. Питання війни Росії в Україні - серед центральних, які обговорюють президенти. Серед інших тем порядку денного президентів США та Франції - ядерна програма Ірану та безпека в регіоні Сахель в Африці.

Спільна заява Байдена і Макрона: підтримувати Україну до кінця та притягнути Росію до відповідальності 

Президенти США та Франції Джо Байден та Еммануель Макрон засудили незаконну агресивну війну Росії проти України та наголосили, що навмисні атаки на цивільне населення та цивільну інфраструктуру є воєнними злочинами, винуватці яких мають бути притягнуті до відповідальності. Про це мовиться у спільній заяві президентів, яку оприлюднили у четвер, 1 грудня, після переговорів президентів у Білому домі.

"Вони також засуджують і відкидають незаконну спробу Росії анексувати суверенну українську територію, що є явним порушенням міжнародного права. Сполучені Штати та Франція висловлюють жаль через навмисні ескалаційні кроки Росії, особливо щодо її безвідповідальної ядерної риторики та дезінформації щодо ймовірних хімічних атак, а також програм біологічної та ядерної зброї", - йдеться у заяві президентів.

Президенти Байден та Макрон підтвердили, що готові підтримувати Україну так довго, скільки буде потрібно.

Це передбачає, серед іншого, надання значних ресурсів для підтримки стійкості українського цивільного населення взимку, а також "посилення поставок систем протиповітряної оборони та обладнання, необхідного для ремонту енергетичної мережі України".

Глави держав наголосили, що продовжуватимуть надавати Україні пряму бюджетну підтримку, а також співпрацюватимуть з міжнародними фінансовими установами в цьому питанні.

Президенти Байден та Макрон підтвердили свою рішучість притягнути Росію до відповідальності “за широко задокументовані акти жорстокості та військові злочини, скоєні як російськими регулярними збройними силами, так і їхніми ставлениками, як то найманці, такі як "Вагнер" та інші”, за допомогою міжнародних механізмів притягнення до відповідальності.

Такими механізмами у заяві названі Міжнародний кримінальний суд, Генеральна прокуратура України, Слідча комісія Ради ООН з прав людини, Московський механізм ОБСЄ, санкції та інші засоби.

США та Франція запевнили також, що продовжуватимуть працювати, аби підвищити стійкість ринку до перебоїв у постачанні харчів та енергопостачанні.

Напередодні переговорів з Байденом, президент Еммануель Макрон заявив, що війна Росії в Україні буде одним з головних питань їхніх переговорів.

“З самого початку цієї війни ми дуже багато працювали разом, щоб допомогти Україні вистояти і бути стійкою, і ми будемо посилювати ці зусилля. - сказав Еммануель Макрон. - Ми хочемо побудувати стійкий мир, що передбачає повну повагу до суверенітету та територіальної цілісності України. Але в той же час, нову архітектуру, яка гарантуватиме, що у нас буде стійкий мир у довгостроковій перспективі, і ми дуже віддані цьому питанню”.

Питання допомоги Україні буде на порядку денному міжнародної конференції у Парижі , що відбудеться 13 грудня цього року.

Заборона Голосу Америки в Афганістані лише підкреслює важливість новин без цензури - ГА

Кабул, Афганістан, 9 листопада 2022. REUTERS/Ali Khara

Захоплення талібами FM- та середніх радіохвиль (AM), мовлення на яких вів Голос Америки в Афганістані, порушує багаторічний контракт і є ударом по великій аудиторії, яка звертається до Голосу Америки за новинами та інформацією без цензури. Так керівництво Голосу Америки прокоментувало заборону в Афганістані мовлення Голосу Америки та Радіо Свобода.

Представники руху "Талібан" послалися на начебто одержані скарги на контент цих засобів інформації "через недотримання журналістських принципів та одностороннє мовлення". Однак, там не надали підтверджень нібито отриманих скарг.

У березні 2022 року "Талібан" припинив телевізійні новинні програми Голосу Америки, які транслювалися Афганським національним телебаченням упродовж 10 років.

Мовлення Голосу Америки давало голос простим афганцям через телевізійні програми та дискусійні шоу на теми, які цензурувались у місцевих медіа. У програмах Голосу Америки обговорювалися різноманітні теми: від посилення ізоляції нинішнього уряду Афганістану та другосортного статусу жінок і дівчат внаслідок політики "Талібану" до постійних економічних невдач, які погіршили якість життя в країні після захоплення Талібаном, йдеться в заяві.

"Багато програм ведуть жінки, – підкреслила виконувачка обов’язків директора Голосу Америки Йоланда Лопес. - Вилучення Голосу Америки з внутрішнього ефіру не змусить нас замовкнути. Це лише підвищить важливість служіння поневоленій аудиторії в Афганістані". У Голосі Америки підкреслили, що мовлення залишається доступним для афганської аудиторії через радіо на коротких хвилях, супутникове телебачення, веб-сайти та соцмережі.

Як зауважує Радіо Свобода, від часу захоплення влади в серпні 2021 року таліби запровадили численні обмеження для медіа та журналістів в Афганістані. Міжнародні організації звинувачували "Талібан" у цензурі, переслідуванні журналістів та відмові у праві на роботу жінкам в інформаційній галузі. Через обмеження талібів та економічні труднощі у країні закрились десятки приватних телевізійних каналів, радіостанцій та друкованих видань. Сотні співробітників афганських медіа також залишили країну, втікаючи від переслідувань.

Радіо Свобода також засудило рішення очолюваного «Талібаном» уряду Афганістану припинити трансляцію Радіо Свобода в 13 афганських містах та заявило, що продовжуватиме трансляцію з-за меж країни, незважаючи на цей крок.

Українська громада в Лос-Анджелесі подякувала американцям за допомогу

Волонтерські організації, українська діаспора і тимчасові переселенці дякували американцям, які всі ці місяці допомагали Україні наближатись до перемоги.

В маятку, що розташований в одному із найпрестижніших районів Лос-Анджелеса з'явились гігантський тризуб, портрет Зеленського та макет ракети. Так тут святкували український День подяки. Захід провела організація Stand with Ukraine Foundation, яка від початку війни допомагає збирати гроші для України.

"Цей захід називається Ukrainesgiving. Це новий вид Дня подяки - американського свята. Це започаткував наш фонд і я маю надію, що ми продовжимо це свято проводити і в наступні роки, мета його є подякувати усім людям, які вже протягом 9 місяців так далеко з-за океану допомагають Україні.", – каже Мар’яна Бойко, співзасновниця Stand with Ukraine Foundation

Власник будинку, Дерен Беррі, погодився запросити українську та американську громади до свого дому, адже дуже вболіває за Україну.

"Це справді шляхетна ціль і нам дуже пощастило, що ми маємо такий будинок, де ми можемо влаштувати таку подію. І коли я почув, що організатори шукають приміщення, я за секунду погодився і став волонтером", – розповів Дерен Беррі, власник будинку.

Дерен готує для гостей американське барбекю, а от українські організатори приготували борщ з пампушками. Захід відкривають співом гімнів - американського та українського. Також долучились до заходу українські артисти - одним із них є і Діджей Харді - співавтор хіта “Доброго вечора, ми з України”.

"Я cюди приїхав з діджей сетом, я почув про те, що буде благодійна вечірка, будуть зібрані кошти для ЗСУ, тому я тут", – розповів Максим Мокренко, учасник гурту Probass та Hardi.

Головною метою організаторів було проведення благодійного аукціону. Кошти збирали на генератори та теплі речі для українських вояків. На продаж виставляли символічні речі, які потрапили до США з українського поля бою і які підписані українськими військовими. Американські гості розповідають - такі заходи нагадують, наскільки важливою справою є постійна допомога українським військовим.

"Треба підвищувати усвідомлення цієї трагедії, багато американців знають, але їм потрібно знати більше і їм треба нагадувати якнайчастіше, аби ми збирали якнайбільше благодійної допомоги", – зазначив Майк Доні, американський благодійник.

Організатори заходу Stand with Ukraine Foundation сподіваються - український день подяки Ukrainethanksgiving відтепер стане річною традицією.

Дивіться також: Щоб подякувати усім, хто допомагає Україні: в Каліфорнії провели український День подяки. Відео

Більше

XS
SM
MD
LG