Спеціальні потреби

Актуально

В цьому випуску--про цунамі, тектонічні зсуви та вплив на це глобального потепління. - 2005-01-02

Вчені класифікують спустошливий землетрус з епіцентром на індонезійському острові Суматра як «мега-зсув»--категорію, яка зарезервована для найглобальніших зсувів земної кори. Однак цей сухий науковий термін не повністю відповідає жахливій силі четвертого за потужністю землетрусу від початку двадцятого століття і викликаних ним хвиль цунамі. До речі, вони відносяться до виду хвиль великої довжини, себто морських хвиль, довжина яких більш ніж удвічі перевершує глибину моря чи океану. Швидкість поширення довгої хвилі залежить від глибини моря чи океану. А власне цунамі--це сейсмічна морська гравітаційна хвиля великої довжини--сто п’ятдесят-триста кілометрів. Вона виникає головним чином в результаті зсуву вверх або вниз протяжних ділянок морського дна при підводних землетьрусах, на кшталт того, що стався на Суматрі. Висота хвилі в епіцентрі становить десять сантиметрів-п’ять метрів, а в узбережних районах--десять-п’ятдесят метрів. Швидкість поширення--п’ятдесят-тисяча кілометрів на годину. Суматра розташована у одному з найбільш сейсмонебезпечних районів Землі, якраз над місцем, де кілька геологічних пластів надходять один на одного. Колосальні сили напруження виникають в місцях іхнього контакту, лише щоби вивільнитися в лічені долі секунди. За деякими підрахунками, енергія останнього землетрусу була еквівалентною вибуху мільйону атомних бомб на кшталт тих, які зруйнували Хіросіму і Нагасакі. Вчені кажуть, що цей землетрус ймовірно трохи зсунувв земну вісь, забравши від дня десь три міллісекунди. Все це, звісно, не відчутно простим смертним, але вчені фіксують це на своїх надчутливих приладах, обраховуючи орбіти запуски супутників та прокладаючи навігаційні маршрути.

До речі, суматринський землетрус був зафіксований багатьма сейсмічними станціями, які перебувають в тисячах кілометрів від епіцентру. Практично всі вони видали попередження про можливість виникнення цунамі. Однак дивні речі почалися пізніше. Виявилося, що їх просто нікому надіслати. Так, за твердженням представників американської адміністрації з дослідження океанічних та атмосферних явищ, відповідний бюлетень був готовий за двадцять хвилин після поштовхів. За відсутності адресата, попередження було негайно відправлено електронною поштою властям Індонезії. Але відповіді не було, як не було й запобіжних заходів. Якщо ж врахувати, що цунамі, викликане суматринським землетрусом, дійшло до таїландського острову Пхукет і Шрі-Ланки через півтори години після виникнення, а Мальдивських островів--через три з половиною години, то можна уявити, скільки людських життів вдалося б врятувати просто евакуювавши людей з узбережжя. Часу для цього було більше, ніж досить. Що це було? Нехлюйство? Бюрократія? Існує й інша гіпотеза: така масштабна евакуація коштує великих грошей. наприклад, у вісімдесят шостому році похибка в системі детекторів раннього попередження цунамі на Гаваях змусило американські власті швидко евакуювати більшість мешканців узбережної зони. Це влетіло держбюджету у тридцять мільйонів доларів. Може, місцева бюрократія країн, уражених стихією, просто не бажала викликати паніки у туристів у розпал сезону? Лишається сподіватися, що тектонічні зсуви земної кори викличуть рівноцінні зсуви менталітету урядів занапащених країн і допровадять до створення глобальної системи моніторинга на кшталт існуючої в Тихому океані.

А експерти знаходять ще одну причину цунамі та інших «водяних» лих. Це---повзуче підвищення рівня моря і світового океану, пов’язане з глобальним потеплінням, забрудненням і ушкодженням коралових рифів. Докупи, вони можуть зробити узбережжя вразливішими до стихійних лих на кшталт цунамі чи повеней. Як? Руйнування цих екосистем як природних барьєрів між населеними узбережжями і відкритим океаном залишає людей сам-на-сам із стихією. Особливо ж вразливими виявляються якраз туристичні курорти, кажуть науковці. Там будують узбережні автомагістралі, креветочні ферми, очищаючи морське дно від віковічних біологічних та геологічних форм зменшення потужності морських хвиль типу лиманів або болот. Екологи кажуть, що накопичення парникових газів в атмосфері загрожує виникненням штормів і підвищеням рівня океану, завдаючи узбережжям ще більшої ерозії. Трохи статистики: рівень світового океану підвищився в минулому столітті в середньому на десять-двадцять сантиметрів. До кінця цього очікується додаткове підвищення на дев’ять-вісімдесят вісім сантиметрів, повідомляє ООН. А деякі експерти прирівнюють глобальне потепління до зброї масового ураження, рахуючи його набагато небезпечнішим, аніж тероризм. Деякі держави, такі як Мальдивські острови, просто можуть зникнути з лиця Землі в результаті підйому океану, викликаного глобальним потеплінням. Вірогідно, розвинутим країнам треба сісти й порахувати--що дешевше: вдатися до заходів з обмеження парникового ефекту, чи викидати на вітер десятки мільярдів доларів на допомогу населенню, країн, які потерпають від тегногенних катастроф.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG