Спеціальні потреби

Актуально

Польський журнал «Впрост» обирає Ющенка «Людиною 2004 року» - 2005-01-13

Вашингтон – 12 сiчня. Віктор Ющенко -- людина 2004 року. Такий вибір популярного польського тижневика «Впрост», який традиційно, ось уже 14 років поспіль, присуджує такий титул найвидатнішим особистостям сучасності.

«Вікторія Віктора!»...Таким гаслом журнал «Впрост» вітає лідера української опозиції. Далі читаємо: «П’ятнадцять років після польського «круглого столу», після «оксамитової революції» в Празі і після падіння Берлінської стіни, навіть не дивуючись, чуємо втокмачування про те, що щораз більше громадян країн Центральної Європи тужить за «добрими комуністичними часами». Останні тижні 2004 року переламали цей маразм. Рік, який мав стати роком Володимира Путіна у його відбудовчих зусиллях імперської могутності Росії, упродовж кількох тижнів змінився на рік української «помаранчевої революції», яку символізує Віктор Ющенко».

Віктор Ющенко, пише «Впрост», очоливши громадський рух всупереч радянській пропаганді поміж виборців, упродовж кількох тижнів здійснив несамовиту річ. Він згуртував більшість українського народу довкола демократичних і прозахідних гасел; опритомнив Москву щодо того, на яких крихких підвалинах збудовані великодержавні амбіції Путіна; донiс до свідомостi громадян Заходу поняття про те, що таке Україна.

Рік 2004 був роком Віктора Ющенка також у Польщі. Його «помаранчева революція» повернула нам надію, -- пише польський журнал «Впрост», -- на успішний розвиток наших сусідів. Також вона збудила віру серед тисячів молодих поляків у сенс громадської активності.

Віктор Ющенко мав могутній вплив на корисні зміни політичного клімату у цілій Центральній Європі. Тому редакція журналу «Впрост» присудила йому титул «Людини 2004 року», - читаємо у польському тижневику.

«Коли віють вітри історії -- продовжує журнал «Впрост» -- людям виростають крила. Те, що здавалось би абсурдним сном божевільного, стало дійсністю завдяки таким людям як Лєх Валенса, Лєшек Бальцерович, чи Яцек Куронь. Важко передбачити майбутнє, не маючи впливу на сучасність, коли свобода є тільки мрією. Не потрібно, однак, боятись мрій і слабодухів, готових продати свою волю за примару безпеки. Послання із часів мирної революції «Солідарність» у Польщі відродились в країні, якій скорумповані радянці пропонували систематичний зріст безнадії при боці російської мачухи. Українці на подив «близького і дальнього зарубіжжя», за російським висловом, сказали «досить». На Майдані Незалежності панували ентузіазм, доброзичливість і почуття відзисканої волі. Ніякої агресії, ненависті щодо політичних противників, жодного агітування, жодної ксенофобії», - відзначає редактор тижневика «Впрост» Марек Круль, який також побував на Майдані у Києві.

«Саме в цьому сила «помаранчевої революції», сила, яка покорила тих, які погрожували розпадом держави і були переконані, що президента вибирає Москва, а не український народ. Вони сильно помилились, бо на чолі «помаранчової революції» стала людина, а не пострадянський апаратчик, якому трясуться коліна перед Кремлем. Проти слабодухих встала людина, навіть отруєна діоксином, яку називали фашистом і лакеєм американців, як це було за часів радянської пропаганди. Цією людиною є Віктор Ющенко, який здійснив найбільшу безкровну революцію 21-го віку, хоч Україні й загрожувала втрата свободи. Віктор Ющенко -- це символ змін не тільки в Україні і безумовно не тільки у 2004 році. Його успіх матиме величезний вплив на дії цілої Європи, а можливо, що «помаранчева лихоманка» перенесеться і оздоровить інші країни пострадянського імперіалістичного маразму і безвольності» - підкреслює польський журнал.

Вибір Віктора Ющенка «Людиною року» поповнив довгий список обранців польського тижневика «Впрост». Серед них такі видатні особистості, як колишній лiдер «Солiдарностi» i президент Польщі Лєх Валенса, член Єврокомісії Ґюнтер Фергойґен, та президент Народного банку Польщі та колишній міністр фінансів Польщі Лєшек Бальцерович, який підніс польську економіку до стандартів Євросоюзу.

Всі новини дня

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Генпрокурор України: «В Маріуполі можуть бути десятки тисяч вбитих мирних жителів». Відео

«Зокрема в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей», - заявив генпрокурор України Андрій Костін.

Більше

XS
SM
MD
LG