Спеціальні потреби

Актуально

Чим тепер займатимуться помаранчевi революцiонери? - 2005-01-26

Київ – 25 сiчня. Із завершенням помаранчевої революції громадські опозиційні структури заявляють про свій розпуск. Згорнуто наметове містечко у центрі Києва. Припинила свою діяльність громадська коаліція «Новий вибір – 2004». А тим часом кампанія «Пора» заявляє про перехід до нового, безстрокового етапу, як сказано, «декучмізації України».

У ніч з понеділка на вівторок відновлено рух транспорту Хрещатиком. Учасники помаранчевих подій згорнули останні намети; пікетники, які ще в день інавгурації стояли тут з транспарантами “Юлю в прем`єри!”, також розійшлись. Єдине, що нагадує про недавні буремні дні – помаранчевий прапор високо на стелі Незалежності та революційні сувеніри, якими торгують з яток.

Про припинення своєї діяльності заявляють і неурядові організації, що створювались для спостереження за прозорістю виборчого процесу. Закривається, зокрема, коаліція громадських організацій “Новий вибір – 2004”. Комітет виборців України, що входив до коаліції, запам`ятався боротьбою із застосуванням адмінресурсу, просвітницькою кампанією “перевір себе у виборчому списку” та десятьма тисячами незалежних спостерігачів, яких у день голосування направили на дільниці по всій Україні. Комітет “Рівність можливостей” стежив за рівним доступом кандидатів до преси, а Фонд “Демініціативи” під час усіх трьох турів здійснював екзит-пол. Як вважає голова Фонду Ілько Кучерів, саме результати екзит-полу в Україні, як і в Грузії, довели факт фальсифікацій і вивели людей на вулицю. Хоч в Україні була застосована і нова технологія, фальсифікації екзит-полу. Фальсифікаторів пан Кучерів воліє сьогодні назвати по іменах:

«Фальсифікацією результатів екзит-полу займалися Фонд Общественное мнение з Росії, Фонд Эффективной политики, який очолює Глєб Павловський, знову-таки з Москви, Микола Чурилов в Україні і президент Центру “Социс” Яременко Олександр, голова правління Українського інституту соціальних досліджень, віце-президент соціологічної асоціації України, а також Балакірєва Ольга Михайлівна, директор центру “Соціальний моніторинг”, які свідомо – повторюю, свідомо фальсифікували результати екзит-полу».

Революція закінчилася, але не для громадянської кампанії “Пора!”. Як заявляють її активісти, Кучма пішов, проте кучмізм як система авторитарної корумпованої влади ще й досі живе.

«Кучми немає, але кучмізм залишається. Він залишається в сотнях тисяч кучмістів, які працюють в органах державної влади та місцевого самоврядування, залишається в мільйонах обдурених, зазомбованих людей на Сході, він, зрештою, залишається в наших головах», говорить активіст “Пори” Михайло Свистович. За його словами, віднині “Пора” розпочинає другий, не окреслений часовими рамками етап “декучмізації України”. Для цього особливо важливо добитись розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, чия смерть, кажуть у “Порі”, пробудила український народ від сплячки та підняла на боротьбу з кучмізмом. Пріоритетами називають також створення “чорних списків” фальсифікаторів виборів та поновлення на роботі і вузах усіх звільнених через політичні переслідування.

Як кажуть активісти громадянської кампанії “Пора”, ставати політичною партією та претендувати на місце в парламенті вони не збираються. А відносини з новим президентом будуватимуть на тому, що складуть перелік передвиборчих обіцянок Ющенка і стежитимуть, як він їх виконує. За висловом членів “Пори”, своє завдання після “декучмізації України” вони бачать у тому, щоб бути “церберами демократії, які гавкають на нову владу”.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG