Спеціальні потреби

Кучму звинуваючуть у незаконному продажу зброї - 2005-02-02


Київ – 2 лютого. Україна незаконно продавала крилаті ракети Китаю та Ірану. Принаймні так стверджує народний депутат Григорiй Омельченко. Він заявляє про причетність до оборудок колишнього президента Леонiда Кучму та вимагає від Генпрокуратури взяти його та інших фігурантів справи під варту. З коментарем щодо цього повідомлення виступило й Посольство Сполучених Штатів в Україні.

Українське керівництво незаконно продавало за кордон зброю та військову техніку, яку отримало в спадок від Радянського Союзу. Депутат Григорій Омельченко стверджує, що знає про декілька випадків продажу крилатих ракет Х-55, які здатні нести ядерний заряд:

«Згідно міжнародних договорів, українська сторона мала знищити ці ракети, або продати їх у Російську Федерацію. Керівництво Міноборони склало акти, що ракети були знищені. А насправді вони зберігалися на складах Міноборони і потихеньку вивозилися за кордон».

Омельченко стверджує, що шість ракет за фальшивими документами продали Китаю, таку ж кількість контрабандним шляхом переправили в Іран. До останнього їздила група українських фахівців для технічного обслуговування обладнання. Ці події відбувалися в інтервалі з 1999 по 2001 рік. До злочинної групи входили представники багатьох країн. Серед них було керівництво “Укрспецекспорту”, та один із заступників голови СБУ. З Ірану ділки загалом отримали 13,5 млн доларів.

Омельченко мав інформацію про незаконні оборудки й раніше, про що повідомляв тодішнього президента Леоніда Кучму. Однак тоді, вважає депутат, до нього не прислухалися. Зараз він стверджує, що має докази причетності до цих та інших випадків колишнього глави держави:

«Всі ці матеріали направлені в Генеральну прокуратуру про порушення кримінальної справи та взяття під варту колишнього президента Леоніда Кучми за здійсення особливо тяжких злочинів, в тому числі й причетності до торгівлі зброєю, яка може нести ядерні боєголовки, тобто відноситься до зброї масового знищення».

За справою слідкують і Сполучені Штати, які особливо занепокоєні можливістю отримання ядерної зброї Іраном. У середу Посольство США в Україні обмежилося офіційним кометрарем:

«Ми знаємо про повідомлення у пресі щодо цього. Ми слідкуємо та оцінюємо повідомлення про потенційне розповсюдження зброї масового знищення і застосуємо відповідні заходи, де для цього є підстави. Нерозповсюдження ядерної зброї є частиною глобальної боротьби із тероризмом і Україна є партнером у цій війні».

Служба Безпеки України, за словами Омельченка, вже завершила розслідування справи за одним із фактів і передала її до суду.

XS
SM
MD
LG