Спеціальні потреби

Актуально

Ексклюзив: сенатор МакКейн про майбутнiй шлях України - 2005-02-07

Вашингтон – 6 лютого. Сенатор Джон МакКейн висловлює переконання, що адмiнiстрацiя США надасть допомогу новому уряду в Українi, називає помаранчеву революцiю колосальним досягненням i радить своїм спiввiтчизникам вiдвiдати Крим. Такi заяви впливовий американський законодавець зробив в ексклюзивному iнтерв`ю «Голосу Америки».

Допомогу Америка надаватиме не лише новому уряду, але i народу України, говорить сенатор МакКейн, вiддаючи належне зокрема останньому:

«Я не думаю, що iснують будь-якi сумніви, що ми надаватимемо допомогу уряду і народу України. Ми вдячні за принципи [якi вони вiдстоюють] та за зусилля, які вони доклали. Ми також повинні допомагати Україні, тому що вона дуже залежна від Росії, зокрема у сферi енергоносiїв, і там необхідна наша допомога», сказав сенатор.

Помаранчеву революцiю – i, до речi, також революцiю троянд у Грузiї - МакКейн оцiнив однозначно i пiдкреслив, що вони здатнi позитивно вплинути на подiї i в iнших країнах:

«Всюди в Сполучених Штатах Америки відчувається великий підйом почуттів в міру слідкування за розвитком помаранчевої революції, зокрема серед молоді… Всюди в Європі молодь раділа з приводу цього руху і з приводу цього колосального досягнення. Я би ще додав, що багато з нас вважає, що події в Україні і Грузії потенцiйно матимуть позитивний вплив на Білорусь, Вірменію, Азербайджан та інші країни регіону. Демократія – це така рiч iнфекцiйна. Тому зрозуміло, що те, що сталось в Україні і Грузії, легко може поширитись на весь регіон».

Вiктора Ющенка сенатор МакКейн вважає лiдером, який здатний згуртувати цiлий народ i який має пiдтримку не лише свого народу, але i всього Заходу, однак водночас американський сенатор остерiгає, що перехiдний перiод не буде легким:

«На мою думку, перехідний період буде надзвичайно складним. Існують проблеми з корупцією. Всюди в Україні є олігархiчнi структури, що мають надзвичайну владу. Але пан Ющенко має підтримку українського народу. Я думаю, тут є вікно можливості, про яке він добре знає, що вiн ним повинен скористатись. І він має доброзичливе ставлення і підтримку з боку всього Заходу».

Серед першочергових завдань сенатор МакКейн назвав вiдновлення в Українi верховенства закону, лiквiдацiю засилля олiгархiчних структур та розкриття справи Георгiя Гонгадзе, як вiн сказав, не лише заради самого журналiста та його родини, але заради свободи преси в Українi взагалi.

Торкаючись майбутнього розвитку американсько-українських економiчних вiдносин, МакКейн висловив переконанння, що їм посприяє майбутнiй вiзит до США президента Ющенка, як також вклад, який можуть зробити у цю справу американськi українцi. А щодо перепони, яка досi гальмує нормалiзацiю цих стосункiв мiж США та Україною – так званої поправки Джексона-Венiка – сенатор сказав, що вiн виступатиме за її скасування.

Насамкiнець розмови Джонм МакКейн вирiшив самим зробити першу послугу Українi в економiчному планi:

«Я вважаю Україну надзвичайно мальовничою країною. Я бував у Києві та в Криму, і я раджу усім моїм виборцям - якщо вони хочуть влітку мати гарний відпочинок - то Крим є чудовим місцем на це».

Приводом для розмови з Джоном МакКейном стало його та рiшення сенатора Гiлларi Клiнтон, запропонувати Вiктора Ющенка та президента Грузiї Михаїла Саакашвiлi на Нобелiвську премiю миру. До речi, обидва сенатори, разом iз своїм колегою Джосефом Лiберманом планують цього тижня вiдвiдати Україну.

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG