Спеціальні потреби

Актуально

Адмiнiстрацiя Буша планує збiльшити допомогу Українi - 2005-02-08

Вашингтон - 7 лютого. Президент Буш подав на розгляд Конгресу проект бюджету на наступний фінансовий рік сумою у 2,5 трильйона доларів. Цей бюджет, хоч і містить в собі істотні скорочення в багатьох внутрішніх ділянках, передбачає значні збільшення на оборонні витрати і закордонну допомогу. Зокрема передбачена рекордно-висока фінансова допомога Україні. На наступний 2006-ий фінансовий рік президент Буш планує виділити Україні рекордно-високу фінансову допомогу - 88 мільйонів доларів - найвищу серед усіх країн СНД. Мабуть не випадково досить велику суму передбачено також для Грузії - 67 мільйонів доларів. Для порівняння - Росія мала б отримати 48 мільйонів, Білорусь - сім. Найменшу суму отримав би Туркменістан – 5,5 мільйона.

Як сказано в проекті бюджету, обрання в Українi Вiктора Ющенка після драматичної помаранчевої революції відкриває широкі можливості для економічних і демократичних реформ в Україні, яку названо стратегічно-важливою країною. Сполучені Штати планують допомагати новому уряду стимулювати його програму реформ, наголос в якій, як зазначено в документі, ставитиметься на боротьбі з корупцією, стимулюванні верховенства закону і поглибленні інтеграції України в світову економіку. Втім також наголошується, що сума, запропонована для України, включає американський внесок у фінансування країнами Великої сімки проекту укриття для Чорнобильської АЕС. Точну суму цього внеску не вказано.

Слід додати, що, згідно з деякими джерелами, адміністрація Буша - у зв’язку із зміною влади в Україні - закликала Конгрес збільшити допомогу Києву ще i в цьому фінансовому році.

У розділі проекту бюджету на 2006-ий рік, що стосується допомоги країнам колишнього Радянського Союзу, загалом сказано: минулий рік привів до влади міцні реформістські демократичні сили - спочатку в Грузії за посередництвом революції троянд, а відтак завдяки нещодавній помаранчевій революції - в Україні. Економіки Росії, України і Казахстану дають гарні показники - з тим, що багато елементів, необхідних для функціонування ринкової економіки там вже задіяно. Хоч ще лишається багато роботи, щоби запевнитись, що нещодавні високі темпи росту в цих трьох країнах утримуватимуться на належному рівні і з цього користатимуть широкі прошарки населення, але потреба в дальшій допомозі їм з боку уряду США в економічних реформах є обмеженою. Якщо поточні прогнози щодо економік цих країн виявляться вірними, то 2006-ий фінансовий рік буде останнім для американської підтримки економічних реформ в Росії, а фінансування економічних перетворень в Україні і Казахстані буде припинено у 2009-ому році. Додано, що в час, коли США продовжують підтримку поступу Грузії після революції троянд, підтримка нового уряду України і його реформістських зусиль щойно починається.

В проекті бюджету також зазначається, що в багатьох місцях Євразії лишається чимало серйозних проблем. Слабкі демократичні інститути і брак економічних можливостей в Центральної Азії створюють умови для розквіту ісламського екстремізму. Наплив дешевого героїну з Афганістану, який перевозиться через Центральну Азію, Кавказ і Росію, залишає по собі руйнівний слід корумпованості правоохоронних органів, наркозалежності і поширення СНІДу. У надто великій кількості євразійських країн всемогутня влада обмежує громадянські і політичні права, а правозаконня або надто слабке, або відсутнє взагалі. Цей фінансовий рік, підкреслено у документі позначився гальмуванням поступу в напрямку демократії і прав людини в Росії і загалом Центральній Азії. Показники стану здоров’я і освіти - як, наприклад, середня тривалість життя, дитяча смертність, навчання у ВУЗах тощо - різко погіршились в регіоні, що ставить під сумнів спроможність цих країн утримувати економічне зростання.

Слід додати, що проект нового бюджету попри збільшення закордонної допомоги передбачає скасування 150-ти внутрішньо-американських програм, які вважаються неефективними або зайвими. В разі схвалення бюджету, у 2006-ому прогнозується дефіцит на суму в 390 мільярдів доларів, що є меншим, ніж прогнозований на цей фіскальний рік рекордно-високий дефіцит в 427 мільярдів доларів.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG