Спеціальні потреби

Актуально

Райс виголошує важливу промову, згадує Україну - 2005-02-09

Париж-Вашингтон – 8 лютого. Держсекретар США Кондолiза Райс, перебуваючи в рамках своєї першої закордонної подорожі у Франції, виголосила важливу промову щодо американської зовнішньої політики. У виступi, між іншим, згадувалася і Україна.

Зі своєю промовою Кондоліза Райс виступила в паризькій Вільній школі політичних наук - навчальному закладі, який у Франції був серед найгаласливіших критиків американського вторгнення в Ірак. Серед французів, як показують опитування громадської думки, навіть і сьогодні не бракує людей, які все ще скептично ставляться до адміністрації Буша.

Виступаючи перед студентами, викладачами, колишніми і теперішніми французькими урядовцями, Кондоліза Райс наголосила, що американці і європейці досягали своїх найбільших успіхів, коли відмовлялися приймати неприйнятний статус-кво і скеровували свої спільні моральні цінності на боротьбу за справу свободи. За її словами, Сполучені Штати і Європа погоджуються щодо необхідності опору таким загрозам, як тероризм, поширення озброєнь, регіональні конфлікти, країни-ренегати і організована злочинність, і настав час залишити позаду свої минулі розбіжності:

«Настав час відкрити новий розділ в наших відносинах і новий розділ в нашому союзі. Америка готова співпрацювати з Європою за спільною для нас усіх програмою, і Європа повинна бути готовою співпрацювати з Америкою. Адже ж врешті-решт історія судитиме нас не за нашими минулими розбіжностями, але за нашими досягненнями. Ми впевнені в нашому успіху, тому що справедливий вітер свободи є попутним нам. Свобода шириться від сіл Афганістану до майданів України, від вулиць палестинських територій до вулиць Грузії і до виборчих дільниць Іраку».

Держсекретар Райс, повторюючи тему, що прозвучала минулого місяця в інавгураційній промові президента Буша, підкреслила, що Америка та інші демократичні країни мають історичну нагоду сформувати глобальний баланс сил, який йшов би на користь свободі. Вона також відзначила, що в цьому випадку під словом «сила» вона має на увазі силу ідей, дбайливості і надії.

Торкаючись теми Іраку, Кондоліза Райс не заторкувала здійсненого у 2003 році вторгнення, але наголосила на мужності і рішучості іракців, які не побоялись терористів-камікадзе, мінометних обстрілів і загрози смерті, щоби віддати свій голос на виборах 30 січня. За словами держсекретаря США, західні держави повинні продемонструвати їм свою солідарність і щедрість і підтримувати їх в процесі формування власних політичних інституцій, в економічному відродженні і розвитку.

Як заявила Кондоліза Райс, очолювані США коаліційні сили повинні стояти з іракцями пліч-о-пліч, запевнюючи безпеку для досягнення їх цілей, доки вони самі не зможуть виконувати це завдання.

Говорячи про повстанців в Iраку, держсекретар Райс зазначила, що їх лідери належать до радикальної меншості, яка намагається перешкодити зародженню демократії в регіоні:

«Сьогоднішні радикальні ісламісти пливуть проти течії людського духу. Вони вириваються в заголовки новин завдяки своїй брутальності, і вони можуть бути брутальними. Але вони знаходяться на самому краю великої релігії, і їх радикалізм є дуже специфічним. Вони повстають проти майбутнього. Обличчя тероризму в Іраку - Абу Мусаб Аль-Заркаві - назвав демократію диявольським принципом».

Відзначивши, як важко собі уявити поширення свободи і демократії на ті місця, де їх ніколи не було, Кондоліза Райс - вже після промови у частині запитань і відповідей - наголосила, що події останнього часу дають підстави для іншого погляду:

«Як можна не бути враженим революцією троянд в Грузії і помаранчевою революцією в Україні, або палестинським народом, який обрав лідера, який заявляє, що настав час відмовитись від збройної інтифади і почати жити в мирі з Ізраїлем».

Завершуючи виступ, Кондоліза Райс наголосила, що коли об’єднати в союзі духовні цінності, зусилля і ресурси, то це буде лише початком того, чого може досягти свобода.

Всі новини дня

Які уроки російської війни в Україні для західних армій?

Українські солдати ведуть артилерійський вогонь по російських позиціях поблизу Бахмута в Донецькій області. 20 листопада 2022 р.

Західні військові, фахівці та політики уважно стежать за ходом російської війни проти України, намагаючись здобути для себе уроки щодо дієвості тактик, видів зброї, технологій, а також інформаційно-психологічних операцій.

Нове дослідження британського Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) називає спостереження за подіями після вторгнення Росії в Україну 24 лютого «неоціненною нагодою оцінити можливості Збройних Сил Російської Федерації (ЗСРФ) і наслідки цілого ряду засобів для сучасної війни».

Перемога України можлива, але вона потребує важких бойових дій. З відповідною підтримкою Україна може перемогти.

Автори доходять висновку, що вбивча сила російської армії залишається величезною, але вирішальними в обороні України у перші дні війни виявилася відважна наполегливість українців і застосування насамперед традиційної зброї, зокрема артилерії, а згодом відчутну роль почала відігравати міжнародна допомога.

Фактично розвінчуючи міфи про вирішальну роль безпілотних літальних апаратів на зразок турецьких «Байрактарів», чи навіть переносних протитанкових ракетних установок типу «Джавелін», британський звіт наголошує, що «Україна зірвала намагання Росії захопити Київ, застосувавши масований вогонь двох артилерійських бригад».

Важливим чинником у війні автори називають надання Україні західних ракетних систем залпового вогню HIMARS і M270, застосування яких названо «поворотним моментом, на якому російський наступ на Донбасі закінчився, і війна увійшла в нову фазу».

Дослідники підкреслюють, що не всі результати чи напрямки роботи фахівців можуть бути оприлюднені, але вважають, що вже зараз є можливість робити деякі висновки для широких кіл.

Серед перших висновків називають те, що керівники Росії фактично досягли певного успіху у застосуванні обману і приховуванні планів лютневого нападу на Україну, але вказують, що це також «призвело до того, що російські військові на тактичному рівні були непідготовані до ефективного виконання плану».

«Тактичні вміння російських військових виявилися значно нижчими, ніж те, як їх раніше оцінювали багато спостерігачів поза Україною і Росією. Попри це російські системи зброї показали себе значною мірою ефективними», - зауважують автори.

«Перемога України можлива, але вона потребує важких бойових дій. З відповідною підтримкою Україна може перемогти», - сказано у висновках.

Одним з важливих уроків цих місяців війни фахівці називають величезну потребу в амуніції, яка під час активних бойових дій витрачається у величезних кількостях.

Також вони вказують на те, як швидко втрачаються дуже важливі в сучасних боях безпілотні літальні апарати: «90% безпілотників втрачалися».

Серед вирішальних чинників автори називають точність зброї і здатність бойових одиниць швидко пересуватися, щоб уникати вогню ворога.

Дивіться також:

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Більше

XS
SM
MD
LG