Спеціальні потреби

Райс виголошує важливу промову, згадує Україну - 2005-02-09


Париж-Вашингтон – 8 лютого. Держсекретар США Кондолiза Райс, перебуваючи в рамках своєї першої закордонної подорожі у Франції, виголосила важливу промову щодо американської зовнішньої політики. У виступi, між іншим, згадувалася і Україна.

Зі своєю промовою Кондоліза Райс виступила в паризькій Вільній школі політичних наук - навчальному закладі, який у Франції був серед найгаласливіших критиків американського вторгнення в Ірак. Серед французів, як показують опитування громадської думки, навіть і сьогодні не бракує людей, які все ще скептично ставляться до адміністрації Буша.

Виступаючи перед студентами, викладачами, колишніми і теперішніми французькими урядовцями, Кондоліза Райс наголосила, що американці і європейці досягали своїх найбільших успіхів, коли відмовлялися приймати неприйнятний статус-кво і скеровували свої спільні моральні цінності на боротьбу за справу свободи. За її словами, Сполучені Штати і Європа погоджуються щодо необхідності опору таким загрозам, як тероризм, поширення озброєнь, регіональні конфлікти, країни-ренегати і організована злочинність, і настав час залишити позаду свої минулі розбіжності:

«Настав час відкрити новий розділ в наших відносинах і новий розділ в нашому союзі. Америка готова співпрацювати з Європою за спільною для нас усіх програмою, і Європа повинна бути готовою співпрацювати з Америкою. Адже ж врешті-решт історія судитиме нас не за нашими минулими розбіжностями, але за нашими досягненнями. Ми впевнені в нашому успіху, тому що справедливий вітер свободи є попутним нам. Свобода шириться від сіл Афганістану до майданів України, від вулиць палестинських територій до вулиць Грузії і до виборчих дільниць Іраку».

Держсекретар Райс, повторюючи тему, що прозвучала минулого місяця в інавгураційній промові президента Буша, підкреслила, що Америка та інші демократичні країни мають історичну нагоду сформувати глобальний баланс сил, який йшов би на користь свободі. Вона також відзначила, що в цьому випадку під словом «сила» вона має на увазі силу ідей, дбайливості і надії.

Торкаючись теми Іраку, Кондоліза Райс не заторкувала здійсненого у 2003 році вторгнення, але наголосила на мужності і рішучості іракців, які не побоялись терористів-камікадзе, мінометних обстрілів і загрози смерті, щоби віддати свій голос на виборах 30 січня. За словами держсекретаря США, західні держави повинні продемонструвати їм свою солідарність і щедрість і підтримувати їх в процесі формування власних політичних інституцій, в економічному відродженні і розвитку.

Як заявила Кондоліза Райс, очолювані США коаліційні сили повинні стояти з іракцями пліч-о-пліч, запевнюючи безпеку для досягнення їх цілей, доки вони самі не зможуть виконувати це завдання.

Говорячи про повстанців в Iраку, держсекретар Райс зазначила, що їх лідери належать до радикальної меншості, яка намагається перешкодити зародженню демократії в регіоні:

«Сьогоднішні радикальні ісламісти пливуть проти течії людського духу. Вони вириваються в заголовки новин завдяки своїй брутальності, і вони можуть бути брутальними. Але вони знаходяться на самому краю великої релігії, і їх радикалізм є дуже специфічним. Вони повстають проти майбутнього. Обличчя тероризму в Іраку - Абу Мусаб Аль-Заркаві - назвав демократію диявольським принципом».

Відзначивши, як важко собі уявити поширення свободи і демократії на ті місця, де їх ніколи не було, Кондоліза Райс - вже після промови у частині запитань і відповідей - наголосила, що події останнього часу дають підстави для іншого погляду:

«Як можна не бути враженим революцією троянд в Грузії і помаранчевою революцією в Україні, або палестинським народом, який обрав лідера, який заявляє, що настав час відмовитись від збройної інтифади і почати жити в мирі з Ізраїлем».

Завершуючи виступ, Кондоліза Райс наголосила, що коли об’єднати в союзі духовні цінності, зусилля і ресурси, то це буде лише початком того, чого може досягти свобода.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG