Спеціальні потреби

Актуально

10.02.05  -  Газета Інтернешнл гкральд трибьюн вміщує нову статтю шведського політолога Андерса Аслунда, присвячену порівнянню Ющенка і Путіна.  - 2005-02-11

Аслунд пише, що ще рік тому Путін репрезентував нову тенденцію на теренах колишнього СРСР. Він був молодим, енергійним, успшно консолідував політичну владу і здобув більшість в парламенті. Росія здійснила всеохоплюючі реформи ринкової системи, її міжнародні позиції були міцні. Сьогодні ж Путін, видається, все робить не так, пише Аслунд. Незаконн ліквідація Юкоса поставила під загрозу радикальні реформи податкової системи і суду. Беслан виявив слабкість його централізованої держави. А втручання до виборів в Україні дало доказ того, що він не лише антидемократичний, але й налаштований анти-західно. Наразі ж його уряд, бодай і вцілівши від вотуму недовіри, борсається у болоті народного невдоволення хаотично здійсненою програмою монетизації суспільних пільг. Але коли одна зірка падає, сходить нова, поетично пише Аслунд про пришестя Ющенка. Він дав життя новій демократичній тенденції в посткомуністичному світі. Росія і Україна переживають наразі економічний бум; отож, вся справа в політиці, а не економіці. І Росія , і Україна зросли на діяльності олігархів. Наразі ж і російські, і українські політики змушені рахуватися з вимогами громадськості вести боротьбу з корупцією, пише Асслунд у газеті Інтернешнл геральд трибьюн. США зіткнулися з такою ж проблемою в 19 ст., коли воювали з баронами-розбійниками. Путін відреагував на це м’яким авторитаризмом, що спирається на таємну поліцію, твердячи, що це необхідно для відновлення суспільного правопорядку. Але вийшло не так, як бажалося: ця політика зробила російську державу дисфункціональною Посилення влади держави і таємної поліції лише підстьобнуло корупцію на верхах. Якість рішень уряду впала. Обмеження ЗМІ припинило контроль громадськості над тим, що діється в країні. Авторитаризм Путіна вже нездатний вирішити проблеми Росії, пише швед Аслунд. Натомість в Україні Ющенко ктинув виклик ідеології. Як і Путін, він виступає проти корупції, але діє іншими засобами, а саме: демократичними, закликаючи до свободи і інтеграції з Європою, в той час як Путін ностальгує за СРСР. Але Ющенку треба бути пильним і неповторювати помилки Путіна, уважає Аслунд. В боротьбі з олігархами той почав переслідувати Ходорковського, здебільшого з політичних мотивів. Ющенко, надмірно зосередившись на реприватизації Криворіжсталі і покаранні її володарів--Пінчука і Ахметова, переслідує апетитні політичні цілі. Йому необхідно, радить Аслунд, обмежити реприватизацію тим, що є поілтично необхідним, а потім офіційно підтримати права власності, бо Україна потребує нових приватизацій, а не реприватизацій, уважає Андерс Аслунд в газеті Геральд трибьюн, зазначаючи, що Ющенку треба збалансувати заклики до соціальної справедливості з необхідністю скріплення прав власності.

А Крісчен саєнс монітор пише, що в країнах колишнього СРСР зростає демократія післі землетрусів, викликаних подіями в Грузії та Україні. Вони знаходять вияв вже у вуличних демонстраціях у країнах середньої азії. Десятки узбеків, вимахуючи оранжевиви прапорами, пройшли вулицями Ташкенту протестуючи проти знесення своїх домів для спорудження паркану. Уряд Карімова був змушений виплатити їм компенсації. У Бішкеку, столиці Киргизстану, сотні демонстрантів вимагали чесних і вільних парламентських виборів. Від Киргизії до Китаю і Молдови, опозиційні партії переймають досвід Грузії і України. Деякі експерти вже передбачають, що в Киргизії відбудеться революція тюльпанів. «Акаєв вже закінчений,-- уважає Олексій Малашенко з центру Карнегі в Москві. Опозиція там сильна, організована і має міжнародну підтримку, зазначає Крісчен саєнс монітор.

А про міжнародну підтримку оранжевої революції пишеться в екстреному прес-релізі американської пі-ар і маркетингової фірми «Рок крік кріейтів» з Вашингтона. Ця фірма, пов’язана з неурядовою організацією «Ініціатива за глобальну справедливість, » головою правління якої є екс-президент США Клінтон, вперше повідомила, що сприяла Україні в розробці її інформаційної стратегії, бренда і політики для інтернет-сайта оранжевої революції. Очолена Клінтоном Ініціативи також повідомляє, що була ініціатором проведення рік тому у Києві міжнародної конференції під девізом «Україна в Європі і світі» за участю Олбрайт, Гавела та інших достойників. Прес-секретар Ющенка Ірина Геращенко не підтвердила інформації Рок Крік про те, що вона розробила інформстратегію оранжевої революції. Цим займалися українські дизайнери і програмісти, -- сказала вона. Геращенко відмовилась назвати країни, де могли розташовуватися інформресурси під час революції, пославшись на те, що надання послуг здійснювала українська інтернет-компанія, для якої це є комерціна таємниця.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів. З подробицями – Остап Яриш.

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

Український борщ визнали нематеріальною, культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Катерина Лісунова поспілкувалась про подію із відомим кухарем і ініціатором включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Євгеном Клопотенком.

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів

NASAMS кадр з відео Міністерства оборони США

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI). Про це в Пентагоні повідомив речник Міністерства оборони Тодд Бріссіл.

Це надання допомоги за спеціальними повноваженнями президента є чотирнадцятим за рахунком вилученням обладнання зі запасів Міністерства оборони України, яке адміністрація Байдена санкціонувала з серпня 2021 року. У цьому пакеті українська армія отримає додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

Згідно з заявою, в рамках програми USAI, «Міністерство оборони надасть Україні критично важливий потенціал для захисту від російської агресії». У цей пакет входить:

– дві норвезькі Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи (NASAMS);

– до 150 000 снарядів 155 мм артилерії;

– чотири додаткові контрартилерійські радари.

Як пояснює Пентагон, на відміну від допомоги за президентськими повноваженнями, USAI є механізмом, згідно з яким Сполучені Штати закуповують озброєння у промисловості, а не постачають обладнання, яке вилучається зі запасів Міністерства оборони. Це оголошення, згідно з повідомленням, означає, що уряд починає процес укладання контрактів для надання додаткових можливостей Збройним Силам України.

Пентагон нагадує, що Сполучені Штати виділили близько 7,6 мільярдів доларів США на безпекову допомогу Україні з початку правління адміністрації Байдена, у тому числі приблизно 6,9 мільярдів доларів з початку неспровокованого вторгнення Росії 24 лютого. З 2014 року Сполучені Штати виділили понад 8,8 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні.

Міністерство оборони США говорить, що Україні постачається та зброя, яка їй в цей момент потрібна, в залежності від ситуації на полі бою.

У заяві Пентагона наголошується, що Сполучені Штати продовжують працювати зі своїми союзниками та партнерами і в цьому випадку особливо відзначають Норвегію, яка допомагає Сполученими Штатами надати «сучасні засоби протиповітряної оборони, які допоможуть Україні захиститися від жорстоких повітряних атак Росії».

Президент України Володимир Зеленський заявив у п’ятницю 1 липня, що Росія вже випустила проти України близько 3 тисяч ракет і російські ракетні удари підкреслюють важливість надання Україні оборонної підтримки країнами Заходу.

Внаслідок нічного обстрілу багатоквартирного будинку і бази відпочинку в Одесі у ніч проти 1 липня загинуло щонайменше 20 осіб. Як повідомили в оперативному командуванні «Південь», обстріл трьома ракетами Х-22 вели російські літаки стратегічної авіації Ту-22 з напрямку Чорного моря.

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Рекордна інфляція, реформа зброїних сил, війна в Україні — все це частина політичних дебатів напередодні проміжних виборів в США, які відбудуться вже менш, ніж через півроку. Однак кандидати від партій визначаються вже зараз - напередодні праймеріз пройшли у кількох штатах.

Більше

XS
SM
MD
LG