Спеціальні потреби

Актуально

10.02.05  -  Газета Інтернешнл гкральд трибьюн вміщує нову статтю шведського політолога Андерса Аслунда, присвячену порівнянню Ющенка і Путіна.  - 2005-02-11

Аслунд пише, що ще рік тому Путін репрезентував нову тенденцію на теренах колишнього СРСР. Він був молодим, енергійним, успшно консолідував політичну владу і здобув більшість в парламенті. Росія здійснила всеохоплюючі реформи ринкової системи, її міжнародні позиції були міцні. Сьогодні ж Путін, видається, все робить не так, пише Аслунд. Незаконн ліквідація Юкоса поставила під загрозу радикальні реформи податкової системи і суду. Беслан виявив слабкість його централізованої держави. А втручання до виборів в Україні дало доказ того, що він не лише антидемократичний, але й налаштований анти-західно. Наразі ж його уряд, бодай і вцілівши від вотуму недовіри, борсається у болоті народного невдоволення хаотично здійсненою програмою монетизації суспільних пільг. Але коли одна зірка падає, сходить нова, поетично пише Аслунд про пришестя Ющенка. Він дав життя новій демократичній тенденції в посткомуністичному світі. Росія і Україна переживають наразі економічний бум; отож, вся справа в політиці, а не економіці. І Росія , і Україна зросли на діяльності олігархів. Наразі ж і російські, і українські політики змушені рахуватися з вимогами громадськості вести боротьбу з корупцією, пише Асслунд у газеті Інтернешнл геральд трибьюн. США зіткнулися з такою ж проблемою в 19 ст., коли воювали з баронами-розбійниками. Путін відреагував на це м’яким авторитаризмом, що спирається на таємну поліцію, твердячи, що це необхідно для відновлення суспільного правопорядку. Але вийшло не так, як бажалося: ця політика зробила російську державу дисфункціональною Посилення влади держави і таємної поліції лише підстьобнуло корупцію на верхах. Якість рішень уряду впала. Обмеження ЗМІ припинило контроль громадськості над тим, що діється в країні. Авторитаризм Путіна вже нездатний вирішити проблеми Росії, пише швед Аслунд. Натомість в Україні Ющенко ктинув виклик ідеології. Як і Путін, він виступає проти корупції, але діє іншими засобами, а саме: демократичними, закликаючи до свободи і інтеграції з Європою, в той час як Путін ностальгує за СРСР. Але Ющенку треба бути пильним і неповторювати помилки Путіна, уважає Аслунд. В боротьбі з олігархами той почав переслідувати Ходорковського, здебільшого з політичних мотивів. Ющенко, надмірно зосередившись на реприватизації Криворіжсталі і покаранні її володарів--Пінчука і Ахметова, переслідує апетитні політичні цілі. Йому необхідно, радить Аслунд, обмежити реприватизацію тим, що є поілтично необхідним, а потім офіційно підтримати права власності, бо Україна потребує нових приватизацій, а не реприватизацій, уважає Андерс Аслунд в газеті Геральд трибьюн, зазначаючи, що Ющенку треба збалансувати заклики до соціальної справедливості з необхідністю скріплення прав власності.

А Крісчен саєнс монітор пише, що в країнах колишнього СРСР зростає демократія післі землетрусів, викликаних подіями в Грузії та Україні. Вони знаходять вияв вже у вуличних демонстраціях у країнах середньої азії. Десятки узбеків, вимахуючи оранжевиви прапорами, пройшли вулицями Ташкенту протестуючи проти знесення своїх домів для спорудження паркану. Уряд Карімова був змушений виплатити їм компенсації. У Бішкеку, столиці Киргизстану, сотні демонстрантів вимагали чесних і вільних парламентських виборів. Від Киргизії до Китаю і Молдови, опозиційні партії переймають досвід Грузії і України. Деякі експерти вже передбачають, що в Киргизії відбудеться революція тюльпанів. «Акаєв вже закінчений,-- уважає Олексій Малашенко з центру Карнегі в Москві. Опозиція там сильна, організована і має міжнародну підтримку, зазначає Крісчен саєнс монітор.

А про міжнародну підтримку оранжевої революції пишеться в екстреному прес-релізі американської пі-ар і маркетингової фірми «Рок крік кріейтів» з Вашингтона. Ця фірма, пов’язана з неурядовою організацією «Ініціатива за глобальну справедливість, » головою правління якої є екс-президент США Клінтон, вперше повідомила, що сприяла Україні в розробці її інформаційної стратегії, бренда і політики для інтернет-сайта оранжевої революції. Очолена Клінтоном Ініціативи також повідомляє, що була ініціатором проведення рік тому у Києві міжнародної конференції під девізом «Україна в Європі і світі» за участю Олбрайт, Гавела та інших достойників. Прес-секретар Ющенка Ірина Геращенко не підтвердила інформації Рок Крік про те, що вона розробила інформстратегію оранжевої революції. Цим займалися українські дизайнери і програмісти, -- сказала вона. Геращенко відмовилась назвати країни, де могли розташовуватися інформресурси під час революції, пославшись на те, що надання послуг здійснювала українська інтернет-компанія, для якої це є комерціна таємниця.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG