Спеціальні потреби

Актуально

1.13.05  -  Нещодавно американський журнал Фронт Пейдж провів міжнародний симпозіум на тему «Україна і четверта світова війна.» - 2005-02-14

В центрі уваги експертів було питання: Як українська криза впливає на війну з терором? Джон Радзиловський, науковий співробітник інститута Пяста, автор одиннадцяти книг з проблем міжнародного тероризму, уважає, що стабільна і демократична Україна знищить один потенційний перевалочний пункт і джерело зброї для терористів і держав, що підтримують терористів. Крім того, для опозиції в Ірані або на Кубі, Україна може стати символом того, що можна досягти, якщо вірно обрати час. Однак інші експерти--Джон Суєйлс, професор університету Орал Робертс, і Речел Еренфельд, директор американського центру за демократію, уважають, що вивід українських військ з Іраку негативно вплине на війну СЩА з тероризмом. Радзиловський зазначив, що присутність військ України в Іраку--не є рішучим показником участі в боротьбі з тероризмом. Головний урок полягає в тому, що недемократичні режими не можуть бути надійними союзниками у війні, яка може потребувати десятиліть. Практичні проблеми, які наразі стоять перед Україною в галузі війни з тероризмом, відзначалося на симпозіумі, такі: наведення порядку у сфері торгівлі зброєю, щоби виключити нелегальний продаж зброї; обмеження каналів торгівлі людьми; контролль за видачею закордонних паспортів, щоб вони не потрапляли до потенційних терористів. Стосовно ж України, ЄС стоїть перед великою дилемою, пише журнал Фронт Пейдж, а саме: навряд чи він не пообіцяє їй майбутнього вступу, якщо вже він дав це Туреччині. Однак прийняття до ЄС майже півста мільйонів людей змінить цей союз до невпізнаваності і ускладнить стосунки з Росією, чого дуже не хочуть євробюрократи, уважають експерти, що виступали на симпозіумі, організованому журналом Фронт Пейдж.

Вільям Енгдаль, автор книжки про англо-американську нафтову політику і новий світовий порядок, у статті, вміщеній у газеті Ейжа Таймс, пише про величезне значення України у світовій геополітиці. США надзвичайно зацікавлені у встановленні найкращих стосунків з Києвом. У своїй книжці «Велика шахова дошка» Збігнев Бжезинський писав, що метою політики США є «балканізація» Євразії і перешкоджання встановленню стабільних політико-економічних стосунків між Росією, ЄС та Китаєм як противаги американським впливам. Встановив контроль над Україною, уважає Енгдаль, Вашингтон зробить гігантський крок до майбутнього «оточення» Росії. Намаганням росіян використати енергетичну карту для відновлення її політичної ролі на міжнародній арені прийде кінець. Політика Вашингтона скерована на встановлення прямого контролю над потоками нафти і газа з Каспію, включаючи Туркменістан, і на протидію російському впливу від України і Грузії до Азербайджана і Ірана. В основі--визнання США, що світові джерела дешевої нафти вичерпаються в найближчому майбутньому, і головним джерелом сировини та газу для Європи і світу залишаться родовища Каспію та Близького Сходу. Тому боротьба за контроль над Україною прямо пов’язана з питанням про маршрути транспортування нафти. Коли в липні минулого року Рада ухвалила рішення про реверсне використання нафтогону Одеса-Броди, то адміністрація Буша протестувала проти нього, як скерованого на посилення залежності Києва від Москви. Рішення про аверсне використання нафтогону має приймати вже новий уряд, пише Енгдаль. Він нагадує, що 75% нафти і 35--газу для ЄС з Росії йде через Україну. З початком експлуатації родовищ в Азербайджані, Казахстані, Туркменістані і Узбекистані, обсяг поставок енергоносіїв в ЄС через Укрїану суттєво збільшится. Україна тим самим пертвориться на найважливішу фігуру на шаховій дошці Бжезинського, ба навіть й Путіна, зазначає Ейжа Таймс.

Англомовна Київ пост пише, що американська дружина Ющенка--Катерина Чумаченко--може бути прекрасним дипломатом у стосунках з діаспорою, підірваних кучмівським режимом. Взагалі стосунки пост-радянської України з п’ятьма мільйонами етнічних українців на Заході не були рожевими. Багато діаспорян, виходців із західної України, відчували відчуженість від зрусифікованого керівництва. Але й вони припускались помилок, уважає Пост, надмірно зосередившись на мовному питанні у країні, де практична двомовність є засобом повсякденного життя. Корупція, звісно, не змащувала цих стосунків, відзначає тижневик, свідченням чого є те, що жодна організація діаспори не відіграє важливої ролі в Україні. Після оранжевої революції для неї виникають нові можливості, уважає Пост. Прикладом тут може бути орг-діяльність національної діаспори у країнах Балтії, Ізраїля, тощо. Роль Чумаченко тут видається незамінною: сама американка українського походження, вона може бути посередником між керівництвом провідних українських установ за кордоном--у США, Канаді, європейських країнах. Відчуження діаспори від сьогоднішньої України--це факт, відзначає Київ пост, але розрив ширший, аніж глибший. Діаспоряни з всього світу рвуться в Укрїану, зі своїми грошима і досвідом, і новий уряд Ющенка мусить заохочувати їх, а Чумаченко має бути найкращим дипломатом для них, пише Київ-Пост.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

ЗМІ: США надішлють в Україну ще 4 HIMARS, боєприпаси та міни - новий пакет допомоги на 625 млн.доларів 

Збройні сили США стріляють ракетою високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS) під час щорічних філіппінсько-американських навчань з бойового десантування (PHIBLEX) у Долині Кроу в Капасі, провінція Тарлак

Наступний пакет допомоги Україні у сфері безпеки від адміністрації Байдена включатиме чотири пускові установки високомобільних артилерійських ракет (HIMARS), боєприпаси, міни та протимінні транспортні засоби. Про це повідомила агенція Reuters із посиланням на два джерела, поінформовані про пакет допомоги США у 625 мільйонів доларів.

Як очікується, про цю допомогу США оголосять у вівторок, 4 жовтня. Розпорядження президента Байдена (PDA) дозволяє США швидко передавати товари та послуги без схвалення Конгресу у відповідь на надзвичайну ситуацію.

Чотири пускові установки HIMARS і відповідні ракети, близько 200 протимінно-стійких машин із захистом від засідки (MRAP), а також боєприпаси для гаубиць і мін можуть бути відправлені в Україну вже найближчими днями.

Цей пакет допомоги є першим пакетом допомоги від уряду США у новому фінансовому році, що почався 1 жовтня. Наразі цей пакет функціонує в рамках тимчасового фінансування та дозволяє президенту Джо Байдену використати до 3,7 мільярдів доларів для передачі зброї Україні до середини грудня.

Минулого тижня Сполучені Штати оприлюднили пакет озброєнь для України вартістю 1,1 мільярда доларів, який включав 18 пускових систем високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS), супутні боєприпаси, безпілотники і радіолокаційні системи.

Минулотижневий пакет допомоги був фінансований Ініціативою сприяння безпеці в Україні (USAI). Це означає, що уряд має закуповувати зброю з виробництв, а не вилучати її з наявних запасів зброї в США.

Точність і велика дальність пускових установок HIMARS виробництва Lockheed Martin, які наразі використовуються в Україні, дозволили Києву зменшити артилерійську перевагу Росії.

Чиновники, які виступили на умовах анонімності, повідомили, що вартість та вміст пакету зі зброєю може змінюватися до останньої хвилини.

Разом із цим пакетом допомоги, загальна сума допомоги Україні з боку США у секторі безпеки складе 16,8 мільярдів доларів з моменту вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

У статті використано матеріали Reuters, центрального відділу "Голосу Америки".

Дивіться також: Історія Союзу українок Америки

Глава ЦРУ: Росія не отримала від Китаю очікуваної допомоги для війни в Україні, а Путін "впертий у власних судженнях"

Президент Росії Володимир Путін на концерті після анексії РФ окупованих російськими військами українських територій. Москва, 30 вересня 2022. Sputnik/Sergei Karpukhin/REUTERS

Президент Росії Володимир Путін може стати "небезпечним і безрозсудним", якщо він почувається загнаним у кут. Про це директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернз заявив в інтерв'ю телеканалу CBS.

Відповідаючи на запитання, чи останні успіхи України зі звільнення окупованих російськими військами територій непокоять Путіна, Бернз сказав: "Він має бути занепокоєний, і не лише через те, що відбувається на полі бою в Україні, що відбувається у нього вдома й що відбувається на міжнародній арені [...] Він стояв поруч із Сі Цзіньпіном минулого лютого просто перед початком війни, вони проголосили дружбу без обмежень. Що ж, як виявляється, ця дружба має певні обмеження".

Бернз сказав, що Китай дещо притих із підтримкою Росії у її війні в Україні, наголошучи, що хоча Росія не отримала від Китаю очікуваної військової допомоги для повномастшабного вторгнення в Україну, Путін все одно "вперто впевнений у власних судженнях" й має "хибне припущення, що він може впоратися і проти українців, і проти США, і проти Заходу".

Щодо того, наскільки уважно Китай стежить за війною в Україні, Бернз сказав, що Сі дивиться за цим, "як яструб".

"Думаю, він певним чином протверезів від поганих успіхів у російських військовиків", - зауважив директор ЦРУ, говорячи також про плани Китаю щодо вторгнення на Тайвань, - "китайське керівництво також дивиться на те, що стається, коли ти починаєш вторгнення, й люди, до яких ти здійснюєш вторгнення, протистоять із великою відвагою і завзяттям".

4 жовтня Кремль повідомив, що вже нині Путін "ймовірно" підпише закон про незаконну анексію РФ чотирьох окупованих українських областей, пише Reuters.

США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн "Групи семи", Україна та низка провідних держав світу назвали це кричущим порушенням ключових положень Статуту ООН. Чимало країн запровадили щодо Кремля черговий раунд санкцій та оголосили про додаткову допомогу Києву у протистоянні з російськими військами.

У статті використано матеріали CBS News, Reuters

Дивіться також: Україна - на останньому етапі війни, аналізують військові експерти

Союз українок Америки: історія та значення організації для української громади у США. Відео

Союз українок Америки – одна з найстаріших організацій, заснованих українською громадою в імміграції. Цього року вона святкує 97-ту річницю створення.

Нобелівську премію з фізики присудили вченим зі США, Франції та Австрії 

Ален Аспе (Франція), Джон Клаузер (США) і Антон Цайлінґер (Австрія) провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені

Нобелівську премію з фізики 2022 року отримають француз Ален Аспе, американець Джон Клаузер і австрієць Антон Цайлінґер за відкриття в галузі квантової механіки.

Як оголосив 4 жовтня Нобелівський комітет, їх нагородять за «експерименти із заплутаними фотонами, відкриття порушення нерівностей Белла і новаторство у квантовій інформатиці».

Вчені змогли провести новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені.

Напередодні Нобелівську премію у галузі фізіології і медицини отримав шведський вчений Сванте Паабо за дослідження ДНК давніх людей та еволюції людини.

У 2021 році Нобелівську премію з фізики присудили Сюкуро Манабе, Клаусу Гассельманну і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем», у тому числі, клімату Землі.

5 жовтня оголосять лауреата Нобелівської премії з хімії, 6 жовтня – з літератури. Лауреата премії миру оголосять в Осло 7 жовтня.

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля, засновану в 1968 році Банком Швеції, присудять 10 жовтня. Призовий фонд за кожну номінацію становитиме десять мільйонів шведських крон (близько 900 тисяч доларів).

Дивіться також: ЄС посилює дипломатичний тиск на Москву

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

У розвідці США занепокоєні можливими спробами втручання у цьогорічні вибори з боку Росії та Китаю

Виборча комісія в Орегоні, 25 травня 2022. (AP Photo/Gillian Flaccus)

Влада США напередодні проміжних виборів до Конгресу у листопаді попереджає, що Росія працює над посиленням сумнівів у чесності американських виборів, тоді як Китай зацікавлений підривати позиції американських політиків, у яких він бачить загрозу інтересам Пекіна. Про це повідомляє агенція Associated Press, що отримала доступ до незасекречених рекомендацій американської розвідки.

У рекомендаціях, надісланих представникам влади штатів та муніципалітетів у середині вересня, представники розвідки заявили, що, на їхню думку, Пекін бачить менший ризик у втручанні у проміжні вибори до Конгресу, порівняно з президентськими виборами.

Хоча офіційні особи заявляли, що вони не виявили жодних достовірних загроз виборчій інфраструктурі в США, попередження розвідки надійшло на піку виборчої кампанії, в якій дедалі більше кандидатів і виборців відкрито висловлюють недовіру до демократичних процесів у країні, зауважує агенція.

"Поточна ситуація досить складна, можливо, значно складніша, ніж у 2020 році", — сказала журналістам у понеділок Джен Істерлі, директорка агенції з кібербезпеки та інфраструктури Міністерства внутрішньої безпеки США.

Росія роздмухує теми, які викликають розбіжності і вже циркулюють в інтернеті, зокрема, сумніви щодо чесності американських виборів, але не створює власний контент, повідомив високопоставлений співробітник ФБР, який спілкувався з журналістами на умовах анонімності.

Китайські та російські посадовці й медіа раніше відкидали звинувачення США у втручаннях у виборах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що у грудні 2016 року США оголосили персонами нон ґрата 35 російських дипломатів і закрили два об'єкти РФ у Нью-Йорку й Мериленді, зокрема, за втручання Росії у вибори США.

А торік доповідь компанії Мета засвідчила, що США та Україна очолюють перелік країн, які з 2017-го по 2020-й рік найчастіше ставали мішенню операцій впливу із використанням Facebook, а провідними джерелами координованої неавтентичної поведінки є Росія та Іран.

У статті використано матеріали AP, російськомовної служби "Голосу Америки".

Дивіться також: Яких танків найбільше потребують ЗСУ і хто їх може надати

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG