Спеціальні потреби

Актуально

Як вiдродити український кiнематограф? - 2005-02-14

Київ - 14 лютого. Чого бракує кінематографу України, щоб повернути собі колишню славу? Проблему обговорять на парламентських слуханнях про стан національного кінематографу, які відбудуться 23 лютого. Новому уряду запропонують низку кроків для порятунку українського кіно.

В одному з останніх фільмів українських документалістів оператор з камерою зупиняє на Хрещатику перехожих, розпитуючи про відомих митців вітчизняного кіно. Перехожі розводять руками. Хто такий Параджанов? Може, це футболіст?

Український кінематограф, плачі про занепад якого тривають усі 13 років незалежності, дійшов до межі. На кіностудії імені Довженка, де колись виробляли 135 художніх стрічок на рік і де тепер знімають від сили одну, панує музейна тиша. Українські фільми не показують в кінотеатрах; їх так само марно шукати в програмах телепередач. Говорять секретар Спілки кінематографістів Леонід Мужук, режисер Михайло Іллєнко і головний редактор журналу “Кінотеатр” Лариса Брюховецька:

Мужук: «Ринок в кінотеатрах сьогодні для кіно нульовий, жоден фільм не може туди пробитися. Нам кажуть – зробіть на рівні Голівуду, і вас покажуть. Це утопія, це цинізм, тому що зруйнувати все, відібрати все і говорити, що зроби на рівні Голівуду – де? Поїхать в Голівуд знять для України»?

Iллєнко: «Бачте, тут така статистика. З 60 назв 30 фільмів були на міжнародних фестивалях, привезли звідти 50 призів, дипломів. З цього 17 з 30 жодного разу не побували в національному ефірі».

Брюховецька: «Єдине, що вони могли мати, це ті фільми, які виходили в нашій країні, це прем`єру в будинку кіно і в кращому разі участь в міжнародних кінофестивалях».

Однак українське кіно є, хоч в Україні його ніхто не бачив. Назвати хоча б найостанніших дипломантів престижних закордонних нагород – “Молитву за гетьмана Мазепу” Іллєнка, “Йшов трамвай дев`ятий номер” Степана Коваля, “Настроювач” Кіри Муратової, “Проти сонця” Володимира Васиновича. Український кінематограф живий, стверджує народний депутат Павло Мовчан:

«Український кінематограф живий, бо сьогодні хтось уже поквапився його похоронити, сказати, що і пульсу не відчувається навіть – він живий. Можливості, потенціал цієї галузі надзвичайно ще серйозний...».

Криза сьогоднішнього українського кіно – це насамперед криза виробництва, -- кажуть в комітеті Верховної Ради з питань культури і духовності. Як підняти зруйноване кіновиробництво – обговорять на парламентських слуханнях, що відбудуться 23 лютого. Серед питань, винесених на розгляд, буде, скажімо, непрозоре рішення попереднього уряду приватизувати Одеську кіностудію. Розглянуть також проблеми кінопрокату, який наразі нічого не відраховує на кіновиробництво, та запропонують систему пільг з оподаткування для вітчизняних кіновиробників на зразок тієї, що існує в Росії і завдяки якій той же “Мосфільм” знімає зараз 178 фільмів щороку. Українські кіномитці наполягають також на створенні Держкомітету у справах кіно – попри оголошене рішення ліквідувати всі Держкомітети; та пропонують у 2007 році вийти на рівень 120 мільйонів бюджетних гривень на розвиток кіно, замість тих 13-15 мільйонів, які виділяються зараз.

Новому уряду на парламентських слуханнях запропонують низку заходів для порятунку українського кіно. Для якого, як сподіваються кінематографісти, після Майдану має нарешті настати нова епоха.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG