Спеціальні потреби

Актуально

Як вiдродити український кiнематограф? - 2005-02-14

Київ - 14 лютого. Чого бракує кінематографу України, щоб повернути собі колишню славу? Проблему обговорять на парламентських слуханнях про стан національного кінематографу, які відбудуться 23 лютого. Новому уряду запропонують низку кроків для порятунку українського кіно.

В одному з останніх фільмів українських документалістів оператор з камерою зупиняє на Хрещатику перехожих, розпитуючи про відомих митців вітчизняного кіно. Перехожі розводять руками. Хто такий Параджанов? Може, це футболіст?

Український кінематограф, плачі про занепад якого тривають усі 13 років незалежності, дійшов до межі. На кіностудії імені Довженка, де колись виробляли 135 художніх стрічок на рік і де тепер знімають від сили одну, панує музейна тиша. Українські фільми не показують в кінотеатрах; їх так само марно шукати в програмах телепередач. Говорять секретар Спілки кінематографістів Леонід Мужук, режисер Михайло Іллєнко і головний редактор журналу “Кінотеатр” Лариса Брюховецька:

Мужук: «Ринок в кінотеатрах сьогодні для кіно нульовий, жоден фільм не може туди пробитися. Нам кажуть – зробіть на рівні Голівуду, і вас покажуть. Це утопія, це цинізм, тому що зруйнувати все, відібрати все і говорити, що зроби на рівні Голівуду – де? Поїхать в Голівуд знять для України»?

Iллєнко: «Бачте, тут така статистика. З 60 назв 30 фільмів були на міжнародних фестивалях, привезли звідти 50 призів, дипломів. З цього 17 з 30 жодного разу не побували в національному ефірі».

Брюховецька: «Єдине, що вони могли мати, це ті фільми, які виходили в нашій країні, це прем`єру в будинку кіно і в кращому разі участь в міжнародних кінофестивалях».

Однак українське кіно є, хоч в Україні його ніхто не бачив. Назвати хоча б найостанніших дипломантів престижних закордонних нагород – “Молитву за гетьмана Мазепу” Іллєнка, “Йшов трамвай дев`ятий номер” Степана Коваля, “Настроювач” Кіри Муратової, “Проти сонця” Володимира Васиновича. Український кінематограф живий, стверджує народний депутат Павло Мовчан:

«Український кінематограф живий, бо сьогодні хтось уже поквапився його похоронити, сказати, що і пульсу не відчувається навіть – він живий. Можливості, потенціал цієї галузі надзвичайно ще серйозний...».

Криза сьогоднішнього українського кіно – це насамперед криза виробництва, -- кажуть в комітеті Верховної Ради з питань культури і духовності. Як підняти зруйноване кіновиробництво – обговорять на парламентських слуханнях, що відбудуться 23 лютого. Серед питань, винесених на розгляд, буде, скажімо, непрозоре рішення попереднього уряду приватизувати Одеську кіностудію. Розглянуть також проблеми кінопрокату, який наразі нічого не відраховує на кіновиробництво, та запропонують систему пільг з оподаткування для вітчизняних кіновиробників на зразок тієї, що існує в Росії і завдяки якій той же “Мосфільм” знімає зараз 178 фільмів щороку. Українські кіномитці наполягають також на створенні Держкомітету у справах кіно – попри оголошене рішення ліквідувати всі Держкомітети; та пропонують у 2007 році вийти на рівень 120 мільйонів бюджетних гривень на розвиток кіно, замість тих 13-15 мільйонів, які виділяються зараз.

Новому уряду на парламентських слуханнях запропонують низку заходів для порятунку українського кіно. Для якого, як сподіваються кінематографісти, після Майдану має нарешті настати нова епоха.

Всі новини дня

Канада надасть Україні $11 млн на розмінування

Залишки від російських снарядів, зібрані українськими саперами, у Харкові. 29 листопада 2022. REUTERS/Vitalii Hnidyi

Канада надасть Україні фінансування для розмінування територій. 15 мільйонів канадських доларів (11 мільйонів доларів США) буде виділено для закупівлі обладнання для виявлення та знешкодження наземних мін та боєприпасів, що не розірвалися.

"Українська влада зараз оцінює, що міни виявлені на 30% території країни", - сказала міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі.

Канада уже надає спецзахист для саперів, а також фінансує передові системи розмінування з дистанційним керуванням для очищення великих територій, наприклад сільськогосподарських угідь.

У серпні Державний департамент США схвалив допомогу на суму 89 мільйонів доларів, щоб допомогти Україні оснастити та навчити 100 команд з розмінування та знешкодження боєприпасів, що не розірвалися.

"Ми ніколи не похитнулися у нашій відданості світу, вільному від мін", - написала Жолі у Twitter, нагадавши про 25-ту річницю Оттавської конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництво і передачу протипіхотних мін та про їхнє знищення.

Раніше про домовленість щодо збільшення допомоги Канади у розмінуванні українських територій повідомляв міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

У статті використано матеріали Reuters

ЄС і США хочуть уникнути торговельної війни довкола субсидування «зелених» технологій

Емануель Макрон після переговорів з Джо Байденом сказав, що дискусії у Вашингтоні зокрема торкалися можливих негативних наслідків американського «Закону про зниження інфляції» для Європи і висловив упевненість, що проблеми будуть подолані. 1 грудня 2022 р.

Чільні представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів Америки кажуть, що готові працювати над тим, аби уникнути проблем у торгівлі між партнерами внаслідок економічної політики, яка впливає на умови промислової конкуренції.

Я ніколи не мав намірів виключити ти, хто з нами конкурує. Таких намірів не було.
Джо Байден

Йдеться про масштабні пропозиції уряду президента Джо Байдена відповідно до ухваленого Конгресом у серпні, «Закону про зниження інфляції» (Inflation Reduction Act «IRA»).

Акт передбачає податкові та інші заохочення на $430 мільярдів, що мали б сприяти розвитку галузей для збереження довкілля, а також можливість зменшення цін для американців.

Європейці стурбовані тим, що фінансові стимули створять переваги для американських підприємств і несправедливо знизять конкурентоспроможність європейських.

«Є ризик, що IRA може призвести до несправедливої конкуренції, може закрити ринки і зруйнувати ті ланцюги постачання, які вже зазнали випробувань КОВІДом», - сказала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн цього тижня в Бельгії.

Урсула фон дер Ляєн звернула увагу на гасло «Купуй американське!», яке в основі цієї ініціативи США, і на те, що вони назвала «податковими знижками, які можуть призвести до дискримінації», а також «субсидіями виробникам, що можуть призвести до перегонів у субсидіях».

«Дозвольте мені заявити чітко: конкуренція - це добре. Вона підштовхує нововведення, посилює ефективність і забезпечує просування вперед, і таким чином знижує вартість чистих технологій. Конкуренція між Європою і Сполученими Штатами може підштовхнути промисловість і там, і там до покращення, оновлення і швидших перетворень», - підкреслила президентка Єврокомісії, зауваживши, що «ми не лише створимо добре оплачувані робочі місця у Європі та США, але ми також знизимо глобальні ціни чистих енергетичних технологій».

Слабка Європа… не відповідає інтересам американської адміністрації.
Еммануель Макрон

Але вона наголосила, що це можливо лише при конкуренції «на рівних умовах» і закликала працювати зі США, а також «змінити наші власні правила, щоб сприяти інвестиціям» в переході економіки Європи на чисті технології.

Ці питання були порушені під час державного візиту французького президента Емануеля Макрона до США на початку грудня.

Макрон сказав в інтерв’ю американському телеканалу CBC News, що американські субсидії «вбивчі», для європейських галузей, бо вони «в 2-3 рази вищі ніж у Європі».

Французький президент наголосив, що особливо в умовах російської війни в Україні «слабка Європа… не відповідає інтересам американської адміністрації і навіть американського суспільства».

Американський президент Джо Байден погодився з можливістю «поправок», які б знизили загрозу дискримінації.

«Я ніколи не мав намірів виключити ти, хто з нами конкурує. Таких намірів не було», - сказав Байден.

Еммануель Макрон сказав, що його переговори з Байденом підтвердили повну тотожність позиції «щодо української ситуації», і що розмови про IRA були «дуже плідні й глибокі».

«Ми подолаємо їх (побічні наслідки IRA)», - заявив французький лідер.

Дивіться також:

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Український «Щедрик» знову пролунав у легендарному концертному залі «Карнегі Гол» у Нью-Йорку. Відео

Український «Щедрик» пролунав на сцені одного з найпрестижніших концертзалів світу Карнегі Гол у Нью-Йорку. За 100 років після того, як його вперше представили американській публіці у цьому ж залі.

У Молдові виявили уламки ракети після масових ракетних обстрілів України 5 грудня  

Прапор Молдови

У Молдові виявили уламки ракети, яка впала неподалік від кордону з Україною.

Про це повідомило Міністерство внутрішних справ Молдови. За повідомленням, ракета впала в районі міста Бричани.

"Нещодавно поблизу біля міста Бричани, у фруктовому саду, виявили ракету. Вибухонебезпечний предмет виявив патруль прикордонної поліції, який через сьогоднішні російські бомбардування посилив свою пильність", - мовиться у повідомленні МВС Молдови.

У зв'язку з нанесеними в понеділок масовими російськими ракетними ударами по Україні молдовські прикордонники та правоохоронці посилили заходи безпеки та патрулювання прикордонних районів.

Поблизу місця виявлення уламків ракети працюють служби МВС Молдови. Офіційний Кишинів поки не прокоментував інцидент.

Речник МЗС України Олег Ніколенко на своїй сторінці Фейсбук заявив: “Це в черговий раз доводить, що російський ракетний терор несе величезні загрози не тільки безпеці України, але і безпеці сусідніх країн. Україна повинна якомога швидше отримати сучасні системи протиракетної та протиповітряної оборони, які будуть рятувати життя людей, захищати критичну інфраструктуру та робити неможливими подальші ракетні обстріли зі сторони РФ.

Через російські ракетні удари по Україні Молдова переживає також перебої з електропостачанням.

Раніше, 31 жовтня, Молдова також заявляла про виявлення уламків ракети в одному з сіл на півночі країни.

15 листопада у Польщі двоє людей загинули після того, як снаряд влучив по території зерносховища в Пшеводові, неподалік кордону з Україною.

Нові ракетні удари по Україні: як реагують у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Віднині вступає в силу європейське ембарго на торгівлю російською нафтою морем, а також ліміт ціни, яку ввели Група Семи, ЄС та Австралія. Що це означає?

Більше

XS
SM
MD
LG