Актуально
Ющенко вiдвiдав Львiв - 2005-02-16
Львiв - 16 лютого. Президент України Віктор Ющенко сьогоднi побував у Львовi, де представив нового голову обласної адміністрації Петра Олійника. Львів’яни зустріли Віктора Ющенка так само прихильно, як і під час передвиборчої кампанії.
Літак Віктора Ющенка мав приземлитися у Львові о 9:45. Натомість це сталося на три години пізніше. Першим пунктом призначення була Львівська обласна рада, де відбулося офіційне представлення нового голови обласної адміністрації Петра Олійника. Разом з Президентом прибули Олександр Зінченко, Петро Порошенко, Юрій Луценко та Роман Зварич. Юрій Луценко представив нового начальника обласного управління УМВС Богдана Шкараду.
Віктор Ющенко говорив у Львові переважно про проблеми малого і середнього бізнесу. Стосунки бізнесу і влади він означив дуже образно: „Влада повинна бути у позі швейцара біля хорошого ресторану. За рукави хапати малий і середній бізнес”.
Натомість питання, які письмово надходили із зали, стосувалися переважно проблем, далеких від дефіциту бюджету, корупції та бюрократії. Наприклад, стосовно визнання воїнів ОУН-УПА воюючою стороною чи впровадження графи „національність” у паспорті. Віктор Ющенко відповідав на ці слизькі питання недвозначно: паспорт вказує на громадянство, а не національність, це європейська культура. Президент Ющенко готовий ініціювати діалог примирення між воїнами радянської армії та воїнами УПА. На брифінгу, який відбувся пізніше, Ющенко ще раз сказав про свою позицію у цьому питанні, а також вельми драстичному для львів’ян питання польських військових поховань на Личакові:
«Друзі! У вас повинна бути спільність поглядів не тільки з точки зору майбутнього. У вас повинно бути спільне бачення минулого. А там є ознаки, через які треба, варто переходити».
У Львові Віктор Ющенко продемонстрував, що він дотримується ліберальних поглядів не тільки в питаннях економіки, але й у питаннях міжнаціональних непорозумінь. Усі питання, пов’язані з українським минулим, він готовий розуміти на рівні емоцій, але пріоритетом є національні інтереси України, зокрема і в українсько-польських стосунках. Президент Ющенко:
«Я вас запевнюю, я як Президент ініціюю цей діалог, на горіхи багато зароблю через цю ідею. Попаде мені. Але я розумію одне, друзі: рано чи пізно нація повинна навчитися говорити. Нація повинна навчитися спілкуватися. Нація повинна навчитися перегортати ті сторінки, які не повинні бути тягарем для майбутнього наших дітей, наших онуків, нашої країни».
Президент натякнув на майбутні вибори: „Якщо ми не захистимо цих людей, через рік вони підуть до інших політиків”, – сказав він, звертаючись до зали, „вершків галичанства”, як він їх назвав. Ющенко поставив перед новопризначеною владою конкретне завдання: за 2005 рік прогрес має бути зафіксовано. Надію дати треба вже за 60 днів, а у кожного начальника на 2005 рік повинен бути план з 10 пунктів.
Віктор Ющенко апелював і до регіональних проблем Львівщини. Він сказав, що „таких козаків, як тут працювали, багато по цілій Україні”, натякаючи на колишнього голову Західної регіональної митниці Тараса Козака. А слова Ющенка про те, що усе керівництво митниці буде змінено, зала зустріла оплесками.
Але повернення старих кадрів у столиці викликають занепокоєння і у Львові. Президентові поставили питання щодо резонансного призначення на посаду заступника секретаріату колишнього міністра освіти і науки Василя Кременя. В цей це день Львівський громадський форум надіслав Президентові відкритого листа, в якому висловив своє занепокоєння та зазначив, що Кремінь навіть не зробив спроби жесту каяття. Ющенко більш поблажливий до першого заступника Зінченка:
«На терезах ця людина робила в тих обставинах набагато більше позитивного на користь Україні, чим була функціонером СДПУ(о). При чому він завжди себе вів дистанційно, відсторонено і це демонстрував».
Також Ющенко сказав, що саме він відговорив Кременя виходити з СДПУ(о), коли той виявив таке бажання рік тому. На думку Ющенка, саме перебування Кременя на посаді міністра давало опозиції можливість хоч якось контролювати ситуацію в освіті.
Після зустрічі в облраді Ющенко вирушив у Львівській національний університет для зустрічі з викладацьким складом. А на площі перед університетом його вітали близько 10 тисяч студентів. Також Ющенко зустрівся з Главою УГКЦ Любомиром Кардиналом Гузаром.
Всі новини дня
- Голос Америки
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.
- Голос Америки
Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео
Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.
Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.
- Голос Америки
У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.
31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.
Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.
Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.
Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.
Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.
“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.
Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок
Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.
“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.
Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.
Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.
За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.
- Голос Америки
Суд у Нідерландах постановив повернути "скіфське золото" Україні. Росія обіцяє відреагувати

Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі «Скіфського золота» –воно хоча і походить з Криму, але є «частиною культурної спадщини України» і має повернутися в Україну, повідомляють західні видання. Тим часом МЗС Росії заявило, рішення вищої судової інстанції Нідерландів «створює черговий небезпечний прецедент» і обіцяють «адекватну реакцію». Російський сенатор прочитав у рішенні суду в Нідерландах «визнання» Криму російським.
Що сталося?
Верховний суд Нідерландів розпорядився повернути в Україну цінну колекцію так званого «скіфського золота» та інших скарбів з Криму, які зараз зберігаються в музеї в Амстердамі.
Ця справа триває з того часу, як колекція – близько 300 творів мистецтва та історичних творів, які були позичені в чотирьох музеях Криму в рамках виставки під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря», опинилася на виставці в Нідерландах у момент, коли Росія захопила український півострів у 2014 році.
Судова тяганина тривала багато років, поки Верховний суд не підтримав рішення Апеляційного суду від 2021 року, який визнав артефакти частиною української культурної спадщини, і відкрив шлях для Музею Алларда Пірсона, де перебувала колекція на той момент, повернути експонати в Україну, а не в Крим, який був анексований Росією.
"Хоча музейні експонати походять з Криму і тому також можуть розглядатися як кримське надбання, вони є частиною культурної спадщини України", - йдеться в рішенні суду, яке цитують західні ЗМІ.
Які аргументи представили сторони?
Кримські музеї, за якими стояла Росія, намагалися повернути бронзові мечі, золоті шоломи, дорогоцінні камені та інші артефакти, вимагали повернення предметів як частини своїх колекцій.
Уряд у Києві вимагав повернення колекції на підставі того, що вони належать Україні, а не конкретним музеям на конкретній території. Деякі експонати цієї колекції мають понад 2000 років.
Музей Амстердама вирішив зберігати експонати, поки суд не вирішить їхню долю.
У 2016 році Окружний суд Амстердама підтримав цей погляд і послався на конвенцію ЮНЕСКО від 1970 року, яка встановлює, що об’єкти є власністю суверенної держави і мають бути їй повернуті, а питання власності має вирішувати український суд.
Верховний суд у Гаазі постановив повернути колекцію в Україну, бо Нідерланди не визнали російську анексію Автономної Республіки Крим.
Якою є реакція Росії?
Після оголошення рішення Верховного суду в Гаазі російське Міністерство закордонних справ поширило заяву, що це рішення суду «не може бути залишене без адекватної реакції з нашого боку».
«Скіфське золото» є частиною культурної спадщини Криму, і жодні рішення ангажованих судів не можуть скасувати цей незаперечний факт. Історичну справедливість буде відновлено», – цитують у заяві речницю МЗС Росії Марію Захарову.
Російське МЗС порівнює справу про «скіфське золото» зі справою про збиття малайзійського боїнга у небі над Донбасом у 2014 році, і рішення в обох справах вважають несправедливими щодо Росії.
«Ми це бачили, зокрема, на прикладі рішення Окружного суду Гааги у кримінальній справі проти громадян, звинувачених у причетності до краху малайзійського боїнга в небі над Донбасом», – мовиться у заяві Захарової.
Вона додає, що нідерландська судова система «вже давно перестала відповідати стандартам неупередженого та справедливого правосуддя», а займається лише «обслуговуванням політичних замовлень власної, а тепер і київської, влади».
Тим часом віце-спікер Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, Костянтин Косачов заявив, що в рамках свого рішення суд в Гааазі «визнав Крим частиною Росії». Про це він заявив у п'ятницю у своєму каналі у Telegram.
«В обґрунтуванні свого рішення Верховний суд Нідерландів визнав факт входження Криму до складу Росії! Юридично саме ця обставина стала вирішальною у цій справі», – пише Косачев у своєму телеграм-каналі.
Він наголошує, що у рішенні суду мовиться, що Крим ніби «погодився» відділитися від України й приєднався до Росії «в результаті референдуму». Косачев каже, що у майбутньому Росія буде спиратися на це формулювання суду в Нідерландах.
Насправді рішення суду лише констатувало факт анексії Криму, не згадуючи жодним чином ні про її «добровільність», ні про референдум. Натомість суд наголошує, що «Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії».
«У березні 2014 року автономна республіка Крим вийшла зі складу України та увійшла до складу Російської Федерації. ООН, ЄС і Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії», – мовиться у рішенні суду.
Нідерландські ЗМІ зауважують, що залишається незрозумілим, коли музейні експонати можуть повернути, зважаючи на нинішню ситуацію в Україні.
Також вони відзначають, що судова справа недешево обійшлася музею в Амстердамі. Відповідно до судових документів, судові збори і витрати на зберігання обійшлися музею в понад 500 000 євро.
У матеріалі використані повідомлення Reuters, AP, DutschNews.
Форум