Спеціальні потреби

Ющенко вiдвiдав Львiв - 2005-02-16


Львiв - 16 лютого. Президент України Віктор Ющенко сьогоднi побував у Львовi, де представив нового голову обласної адміністрації Петра Олійника. Львів’яни зустріли Віктора Ющенка так само прихильно, як і під час передвиборчої кампанії.

Літак Віктора Ющенка мав приземлитися у Львові о 9:45. Натомість це сталося на три години пізніше. Першим пунктом призначення була Львівська обласна рада, де відбулося офіційне представлення нового голови обласної адміністрації Петра Олійника. Разом з Президентом прибули Олександр Зінченко, Петро Порошенко, Юрій Луценко та Роман Зварич. Юрій Луценко представив нового начальника обласного управління УМВС Богдана Шкараду.

Віктор Ющенко говорив у Львові переважно про проблеми малого і середнього бізнесу. Стосунки бізнесу і влади він означив дуже образно: „Влада повинна бути у позі швейцара біля хорошого ресторану. За рукави хапати малий і середній бізнес”.

Натомість питання, які письмово надходили із зали, стосувалися переважно проблем, далеких від дефіциту бюджету, корупції та бюрократії. Наприклад, стосовно визнання воїнів ОУН-УПА воюючою стороною чи впровадження графи „національність” у паспорті. Віктор Ющенко відповідав на ці слизькі питання недвозначно: паспорт вказує на громадянство, а не національність, це європейська культура. Президент Ющенко готовий ініціювати діалог примирення між воїнами радянської армії та воїнами УПА. На брифінгу, який відбувся пізніше, Ющенко ще раз сказав про свою позицію у цьому питанні, а також вельми драстичному для львів’ян питання польських військових поховань на Личакові:

«Друзі! У вас повинна бути спільність поглядів не тільки з точки зору майбутнього. У вас повинно бути спільне бачення минулого. А там є ознаки, через які треба, варто переходити».

У Львові Віктор Ющенко продемонстрував, що він дотримується ліберальних поглядів не тільки в питаннях економіки, але й у питаннях міжнаціональних непорозумінь. Усі питання, пов’язані з українським минулим, він готовий розуміти на рівні емоцій, але пріоритетом є національні інтереси України, зокрема і в українсько-польських стосунках. Президент Ющенко:

«Я вас запевнюю, я як Президент ініціюю цей діалог, на горіхи багато зароблю через цю ідею. Попаде мені. Але я розумію одне, друзі: рано чи пізно нація повинна навчитися говорити. Нація повинна навчитися спілкуватися. Нація повинна навчитися перегортати ті сторінки, які не повинні бути тягарем для майбутнього наших дітей, наших онуків, нашої країни».

Президент натякнув на майбутні вибори: „Якщо ми не захистимо цих людей, через рік вони підуть до інших політиків”, – сказав він, звертаючись до зали, „вершків галичанства”, як він їх назвав. Ющенко поставив перед новопризначеною владою конкретне завдання: за 2005 рік прогрес має бути зафіксовано. Надію дати треба вже за 60 днів, а у кожного начальника на 2005 рік повинен бути план з 10 пунктів.

Віктор Ющенко апелював і до регіональних проблем Львівщини. Він сказав, що „таких козаків, як тут працювали, багато по цілій Україні”, натякаючи на колишнього голову Західної регіональної митниці Тараса Козака. А слова Ющенка про те, що усе керівництво митниці буде змінено, зала зустріла оплесками.

Але повернення старих кадрів у столиці викликають занепокоєння і у Львові. Президентові поставили питання щодо резонансного призначення на посаду заступника секретаріату колишнього міністра освіти і науки Василя Кременя. В цей це день Львівський громадський форум надіслав Президентові відкритого листа, в якому висловив своє занепокоєння та зазначив, що Кремінь навіть не зробив спроби жесту каяття. Ющенко більш поблажливий до першого заступника Зінченка:

«На терезах ця людина робила в тих обставинах набагато більше позитивного на користь Україні, чим була функціонером СДПУ(о). При чому він завжди себе вів дистанційно, відсторонено і це демонстрував».

Також Ющенко сказав, що саме він відговорив Кременя виходити з СДПУ(о), коли той виявив таке бажання рік тому. На думку Ющенка, саме перебування Кременя на посаді міністра давало опозиції можливість хоч якось контролювати ситуацію в освіті.

Після зустрічі в облраді Ющенко вирушив у Львівській національний університет для зустрічі з викладацьким складом. А на площі перед університетом його вітали близько 10 тисяч студентів. Також Ющенко зустрівся з Главою УГКЦ Любомиром Кардиналом Гузаром.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG