Спеціальні потреби

Актуально

Англомовна преса про Україну Ющенка та Росiю Путiна - 2005-02-24

Вашингтон – 23 лютого. Британська Файненшл таймс друкує аналітичну статтю Стіва Вогстіла, у якій він говорить, що після вступу до ЄС економічне зростання в країнах Центральної Європи прискорюється. Щобільше, ЄС, як засвідчила українська помаранчева революція, виступив гарантом безпеки в регіоні, у той час як Росія продемонструвала намір втручатися до справ її сусідів. Українська криза, на думку експерта, показала залежність становища цих держав у світі від їх співпраці з ЄС. Можливо, тому це й стало лейтмотивом прагнень президента Вiктора Ющенка приєднатися до блоку: з одного боку, він хоче дистанціюватися від зазіхань Москви, а з другого -- довести європейську ідентичність України.

Прискорення економічного зростання нових країн-членів Союзу, яке на момент вступу піддавалося сумніву, наразі не викликає запитань. Декілька цифр: в миулому році зростання ВВП у колишніх соціалістичних країнах становило 5%, а це вдвічі більше, ніж у «старому» ЄС. Поширення збільшило надходження інвестицій; словацькі акції, наприклад, зросли на 84%. Якщо перемога Ющенка потягне за собою політичне перетворення, то мешканці Центральної Європи почуватимуться в більшій безпеці внаслідок поширення зони демократії на схід.

Українські події також продемонстрували мешканцям Європи загрози, що йдуть від Росії Путіна--авторитарної держави, що прагне відновити втрачені впливи, пише Стів Вогстіл у Файненшл таймс. Вони уважають небезпечною не вiйськову загрози Москви, а політичну і економічну тактику, які вбачаються як підривні. Вони побоюються, що Кремль, зазнавши політичної поразки в Грузії і Україні, стане жорсткішим щодо східно-європейської спільноти. Однак, нагадує Вогстіл, Париж-Лондон-Берлін уважають Москву надійним, хоча й ексцентричним, партнером, і радять «меншим братам» не розпалювати антиросійських пристрастей, пише Файненшл таймс.

Інша стаття цього ж часопису, звертає увагу, що в той час, як Буш зазначив у Брюсселі, що двері НАТО відчинені до членства України в альянсі, Жак Шірак залишив місце зустрічі з Ющенком, як уважають деякі дипломати, щоби не пригнічувати далі Путіна.

А Дейвід Саттер, автор книги «Виникнення кримінальної держави в Росії», пише у Вол стріт джорнел, що кардинальним питанням, яке Дамокловим мечем висітиме над Бушем і Путіним у Братиславі, буде те, чи готові США і надалі терпіти методичне руйнування демократії в Росії. Саттер пише, що США терпіли подібне становище через намір втримати Росію по боці війни з тероризмом. Але режим, де тон задають колишні кадебісти, не може уважатися надійним союзником у війні з терором, уважає Саттер.

Сферою, де США можуть протидіяти її кiнцевому перетворенню на царину керованої демократії, є підтримка верховенства закону, зокрема, протидія вибірковим судовим переслідуванням, на кшталт розгрому Юкоса. Інша сфера--це підтримка свободи преси і демократичних інституцій, уважає Вол стріт джорнел, що би дозволило підтримати демократичні інстинкти росіян і їхнє бажання бачити їхню країну союзником Заходу.

Чи наближається Росія до краху?--запитує на сторінках Вашингтон пост росiйська оглядачка Маша Ліпмен. Приводом до такого запитання стало визнання колишнього куратора судової реформи в Росії у путінській адміністрації Дмитра Козака, що судова система просочена корупцією, а люди певні, що правду в суді довести неможливо.

Аналітики говорять про неминучий розвал путінського режиму, який може статися після будь-якої нової кризи. Причина--втрата ним контакту з реальністю -- на кшталт останніх днів СРСР. Приклад -- закон про монетизацію пільг, по суті вірний, але абсолютно відірваний від способу життя 90% мешканців країни.

Втiм Ліпмен застерігає проти поспішних висновків: режим Путіна спирається на когорту молодих авторитарних бюрократів з кадебівським вишколом. Вони ще не втомилися від влади, як колишні геронтократи з Політбюро, і так просто її не віддадуть. Тим більше, що й віддавати її, крім націоналістам, нікому. Демократичні сили практично втратили будь-яку присутність на політичній арені Росії.

А посол Росії у США Юрій Ушаков застерігає на сторінках Нью Йорк таймс проти можливих спроб Буша закинути Путіну наступ на пресу та незалежний бізнес. Путін відповість на критику Буша «власною занепокоєністю ситуацією у США і тривожними аспектами політики Вашингтону», пише він. Вашингтонські аналітики уважають, що це стосується становища в’язнів на базі в Гвантанамо, і президентських виборiв 2000-го року у США.

Стосунки з Москвою стали натягнутими, пише Ушаков, очевидно внаслідок підтримки Ющенка адімінстрацією Білого Дому. Кремль також непокоїть лейтмотив інавгураційної промови Буша, у якій він присягнувся зробити підтримку поширення свободи у світі центром зовнішньої політики. Звідси і вірогідна тактика Путіна під час переговорів з Бушем: на закиди американця в бік внутрішньої політики Москви, росіянин відповість симетричною критикою відповідних аспектів життя у США, визнаючи наявність проблем, але не обіцяючи змінити щось по суті, пише росiйський посол.

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG