Спеціальні потреби

Актуально

Англомовна преса про Україну Ющенка та Росiю Путiна - 2005-02-24

Вашингтон – 23 лютого. Британська Файненшл таймс друкує аналітичну статтю Стіва Вогстіла, у якій він говорить, що після вступу до ЄС економічне зростання в країнах Центральної Європи прискорюється. Щобільше, ЄС, як засвідчила українська помаранчева революція, виступив гарантом безпеки в регіоні, у той час як Росія продемонструвала намір втручатися до справ її сусідів. Українська криза, на думку експерта, показала залежність становища цих держав у світі від їх співпраці з ЄС. Можливо, тому це й стало лейтмотивом прагнень президента Вiктора Ющенка приєднатися до блоку: з одного боку, він хоче дистанціюватися від зазіхань Москви, а з другого -- довести європейську ідентичність України.

Прискорення економічного зростання нових країн-членів Союзу, яке на момент вступу піддавалося сумніву, наразі не викликає запитань. Декілька цифр: в миулому році зростання ВВП у колишніх соціалістичних країнах становило 5%, а це вдвічі більше, ніж у «старому» ЄС. Поширення збільшило надходження інвестицій; словацькі акції, наприклад, зросли на 84%. Якщо перемога Ющенка потягне за собою політичне перетворення, то мешканці Центральної Європи почуватимуться в більшій безпеці внаслідок поширення зони демократії на схід.

Українські події також продемонстрували мешканцям Європи загрози, що йдуть від Росії Путіна--авторитарної держави, що прагне відновити втрачені впливи, пише Стів Вогстіл у Файненшл таймс. Вони уважають небезпечною не вiйськову загрози Москви, а політичну і економічну тактику, які вбачаються як підривні. Вони побоюються, що Кремль, зазнавши політичної поразки в Грузії і Україні, стане жорсткішим щодо східно-європейської спільноти. Однак, нагадує Вогстіл, Париж-Лондон-Берлін уважають Москву надійним, хоча й ексцентричним, партнером, і радять «меншим братам» не розпалювати антиросійських пристрастей, пише Файненшл таймс.

Інша стаття цього ж часопису, звертає увагу, що в той час, як Буш зазначив у Брюсселі, що двері НАТО відчинені до членства України в альянсі, Жак Шірак залишив місце зустрічі з Ющенком, як уважають деякі дипломати, щоби не пригнічувати далі Путіна.

А Дейвід Саттер, автор книги «Виникнення кримінальної держави в Росії», пише у Вол стріт джорнел, що кардинальним питанням, яке Дамокловим мечем висітиме над Бушем і Путіним у Братиславі, буде те, чи готові США і надалі терпіти методичне руйнування демократії в Росії. Саттер пише, що США терпіли подібне становище через намір втримати Росію по боці війни з тероризмом. Але режим, де тон задають колишні кадебісти, не може уважатися надійним союзником у війні з терором, уважає Саттер.

Сферою, де США можуть протидіяти її кiнцевому перетворенню на царину керованої демократії, є підтримка верховенства закону, зокрема, протидія вибірковим судовим переслідуванням, на кшталт розгрому Юкоса. Інша сфера--це підтримка свободи преси і демократичних інституцій, уважає Вол стріт джорнел, що би дозволило підтримати демократичні інстинкти росіян і їхнє бажання бачити їхню країну союзником Заходу.

Чи наближається Росія до краху?--запитує на сторінках Вашингтон пост росiйська оглядачка Маша Ліпмен. Приводом до такого запитання стало визнання колишнього куратора судової реформи в Росії у путінській адміністрації Дмитра Козака, що судова система просочена корупцією, а люди певні, що правду в суді довести неможливо.

Аналітики говорять про неминучий розвал путінського режиму, який може статися після будь-якої нової кризи. Причина--втрата ним контакту з реальністю -- на кшталт останніх днів СРСР. Приклад -- закон про монетизацію пільг, по суті вірний, але абсолютно відірваний від способу життя 90% мешканців країни.

Втiм Ліпмен застерігає проти поспішних висновків: режим Путіна спирається на когорту молодих авторитарних бюрократів з кадебівським вишколом. Вони ще не втомилися від влади, як колишні геронтократи з Політбюро, і так просто її не віддадуть. Тим більше, що й віддавати її, крім націоналістам, нікому. Демократичні сили практично втратили будь-яку присутність на політичній арені Росії.

А посол Росії у США Юрій Ушаков застерігає на сторінках Нью Йорк таймс проти можливих спроб Буша закинути Путіну наступ на пресу та незалежний бізнес. Путін відповість на критику Буша «власною занепокоєністю ситуацією у США і тривожними аспектами політики Вашингтону», пише він. Вашингтонські аналітики уважають, що це стосується становища в’язнів на базі в Гвантанамо, і президентських виборiв 2000-го року у США.

Стосунки з Москвою стали натягнутими, пише Ушаков, очевидно внаслідок підтримки Ющенка адімінстрацією Білого Дому. Кремль також непокоїть лейтмотив інавгураційної промови Буша, у якій він присягнувся зробити підтримку поширення свободи у світі центром зовнішньої політики. Звідси і вірогідна тактика Путіна під час переговорів з Бушем: на закиди американця в бік внутрішньої політики Москви, росіянин відповість симетричною критикою відповідних аспектів життя у США, визнаючи наявність проблем, але не обіцяючи змінити щось по суті, пише росiйський посол.

Всі новини дня

Військові експерти: українська армія якісно краща за російську і більш підготовлена до контрнаступу. Відео

Про переваги української армії у контрнаступі ми поговорили із двома американськими військовими експертами. Обидва впевнені - українська армія якісно краща за російську і більш підготовлена до контрнаступу.

В американських містах проходять протести у відповідь на підрив дамби Каховської ГЕС. Відео

У вівторок у Вашингтоні на акцію протесту зібралися біля Білого Дому. Учасники вийшли, щоб привернути увагу до того, що на їхню думку, саме росіяни зруйнували Каховську ГЕС. Протести у відповідь на підрив Каховської ГЕС також відбулись і в найбільшому місті штату Каліфорнія, Лос-Анджелесі.

Чаша Каховського водосховища може спорожніти за кілька днів - промислова екологиня. Відео

Чаша Каховського водосховища може спорожніти за кілька днів. Про це у коментарі Голосу Америки розповіла промислова екологиня Анна Амбросова.

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени. Відео

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени – деталі з Конгресу США від Катерини Лісунової.

Речниця Білого дому: Відповідальність за руйнування, спричинені цією війною — на Росії. Відео

Відповідальність за руйнування, спричинені цією війною — на Росії. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр, коментуючи підрив Каховської ГЕС.

Більше

XS
SM
MD
LG