Спеціальні потреби

Актуально

02.03.05  -  Повідомлення українських медія про розкриття вбивства Гонгадзе і арешт його вбивць здобуло коментарі світової преси. - 2005-03-03

Британська Файненшл таймс друкує статтю під заголовком «Кучма обвинувачений у приховуванні вбивства.» Це вперше, коли ім’я колишнього президента України один з провідних часописів світу безпосередньо пов’язує з приховуванням слідства у справі Гонгадзе. Том Ворнер, автор статті, пише, що «новий президент України Віктор Ющенко вчора обвинуватив Леоніда Кучму в приховуванні вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, відомого як критика українських властей.» Кучма заперечує свою причетність до вбивства, говориться далі у статті. Він називає записи Мельниченка «фальшивкою.» Кучма залишив Україну в середині лютого і відбув до Чехії, де, за повідомленнями, він відпочиває у Карлових Варах. Арешт підозрюваних у вбивстві Гонгадзе, говориться у статті, може загострити політичну боротьбу в Україні. Кучма і його спільники, багато з яких зберегли великі впливи в політиці і бізнесі, намагаються обілити свою поведінку за десятилітній період правління Кучми. Михайло Потебенько, колишній Генпрокурор під час вбивства Гонгадзе, каже, що немає підстав підозрювати Кучму у вбивстві журналіста. Між тим Ющенко уважає, що вбивство було зумовлено політичними мотивами. Він відзначив, що «попередня влада не лише не мала політичної волі його розкрити, але й «була дахом для вбивць.» Ціль була одна--не розкрити ніколи. Сьогодні ж головне--це знайти організаторів і замовників вбивства, -- пише файненшл таймс.

Столична Вашингтон Таймс відзначає, що вбивство Гонгадзе, яке практично звело нанівець другий термін правління Кучми, водночас виступило стартовим майданчиком для опозиції, яка врешті-решт усунула Кучму від влади минулого року. Ющенко, пише Вашингтон Таймс, зробив розкриття вбивства справою честі для себе, а покарання вбивць--демонстрацією правосуддя. Між тим Кучма, пише часопис, неодноразово заперечував обвинувачення у вбивстві Гонгадзе, говорячи, що плівки Мельниченка, на яких ймовірно записаний його голос, і де цей голос натякає на викрадення журналіста і видачу його до чеченців, були підроблені. Вашингтон Таймс констатує, що наразі жодних переконливих доказів участі кучми до вбивства не існує, і тому він легко пережив тривалу серію протестів у дві тисячі першому році з вимогою його відставки.

Чи стане килишній російський прем’єр Михайло Касьянов російським Ющенком?--запитує пітер Лавель з агентства Юнайтед прес інтернешнл. Подібне запитання викликала сенсаційна заява Касьянова в той час, як Путін дивився у вічі Буша на саміті в Братиславі, обговорюючи, серед іншого, стан російської демократії. Заява Касьянова прозвучала в унісон з головним спрямуванням американської зовнішньої політики: «Важливо не те, хто буде обраний у дві тисячі восьмому році, -- сказав він, -- але те, щоби та людина очолила рух до демократичних цінностей.» Водночас це прозвучало як відкритий виклик Кремлю, каже Лавелль. Чітко було заявлено, що у восьмому році Путін не буде президентом. Магічні слова «до демократичних цінностей» були адресовані західній авдиторії. Рух--мається на увазі заклик до багатьох. Прийменник «до»- вказує на процес, а не миттєвий результат. Звідси висновок--Касьянов--це саме та людина, яку Заходові слід підтримувати, як це він робив відносно Ющенка у його протистоянні з Кучмою і Януковичем. Не випадково у листопаді Касьянов відвідав Вашингтон, пише Пітер Лавелль. Але це не робить його російським варіантом Ющенка. Він не може відтворити його стратегію. Красна площа--не Майдан. Росіяни--не українці, навряд чи вони зможуть організувати масові виступи під опозиційними гаслами, які, до речі, ще й вигадати треба, а опозицію--створити. Касьянов не може апелювати до Заходу, як це робив Ющенко. А якщо він спробує, то хто може гарантувати, що націоналісти не влаштують «коричневу» революцію? Це, однак, не означає, що провідні політики Росії не будуть, так би мовити, принюхуватися до заяви Касьянова і не почнуть з ним переговорів. В будь-якому випадку, Кремль муситиме відреагувати на намір Михайла Касьянова кандидувати на виборах, вносячи корективи в план операції «Спадкоємець--дві тисячі вісім.» Можливо, його намагатимуться очорнити як причетного до розквіту олігархічного капіталізму, але не слід забувати, нагадує ЮПІАй, як в Росії і Україні люблять гонимих владою.

Британська Файненшл таймс пише, як президентські амбіції Касьянова зустріли в Росії. Насамперед, часопис відзначає, що з Ющенком його поєднує телегенічність, харизма, фізична енергетика. Обидва були прем’єрами, обидва прагнули об’єднати опозицію. Однак, на відміну від Ющенка, Касьянов тісно асоціюється з олігархами, маючи навіть прізвисько «Мишко-два-відсотки,» за розміром долі відрахувань, які він буцімто брав при реструктурації російського зовнішнього боргу. Сам Касьянов заперечує свою причетність до хабарництва. Борис Нємцов не виключив, що Касьянов зможе очолити опозиційний Союз правих сил. Лідер Яблука Григорій Явлінський, втім, з прохолодою поставився до намірів Касьянова, сказавши, що Кремль очорнятиме його. Крім Касьянова, ще двоє політиків оголосили про намір увійти до Кремля: Генадій Селезньов, колишній спікер Ради Федерації, і Володимир Жириновський. Експерти уважають, що вони є креатурами Кремля у намаганні відвернути увагу від Касьянова. Файненшл Таймс доходить висновку, що називати Касьянова російським Ющенком ще зарано, і про це можна буде говорити за два-три роки.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG