Спеціальні потреби

Актуально

02.03.05  -  Повідомлення українських медія про розкриття вбивства Гонгадзе і арешт його вбивць здобуло коментарі світової преси. - 2005-03-03

Британська Файненшл таймс друкує статтю під заголовком «Кучма обвинувачений у приховуванні вбивства.» Це вперше, коли ім’я колишнього президента України один з провідних часописів світу безпосередньо пов’язує з приховуванням слідства у справі Гонгадзе. Том Ворнер, автор статті, пише, що «новий президент України Віктор Ющенко вчора обвинуватив Леоніда Кучму в приховуванні вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, відомого як критика українських властей.» Кучма заперечує свою причетність до вбивства, говориться далі у статті. Він називає записи Мельниченка «фальшивкою.» Кучма залишив Україну в середині лютого і відбув до Чехії, де, за повідомленнями, він відпочиває у Карлових Варах. Арешт підозрюваних у вбивстві Гонгадзе, говориться у статті, може загострити політичну боротьбу в Україні. Кучма і його спільники, багато з яких зберегли великі впливи в політиці і бізнесі, намагаються обілити свою поведінку за десятилітній період правління Кучми. Михайло Потебенько, колишній Генпрокурор під час вбивства Гонгадзе, каже, що немає підстав підозрювати Кучму у вбивстві журналіста. Між тим Ющенко уважає, що вбивство було зумовлено політичними мотивами. Він відзначив, що «попередня влада не лише не мала політичної волі його розкрити, але й «була дахом для вбивць.» Ціль була одна--не розкрити ніколи. Сьогодні ж головне--це знайти організаторів і замовників вбивства, -- пише файненшл таймс.

Столична Вашингтон Таймс відзначає, що вбивство Гонгадзе, яке практично звело нанівець другий термін правління Кучми, водночас виступило стартовим майданчиком для опозиції, яка врешті-решт усунула Кучму від влади минулого року. Ющенко, пише Вашингтон Таймс, зробив розкриття вбивства справою честі для себе, а покарання вбивць--демонстрацією правосуддя. Між тим Кучма, пише часопис, неодноразово заперечував обвинувачення у вбивстві Гонгадзе, говорячи, що плівки Мельниченка, на яких ймовірно записаний його голос, і де цей голос натякає на викрадення журналіста і видачу його до чеченців, були підроблені. Вашингтон Таймс констатує, що наразі жодних переконливих доказів участі кучми до вбивства не існує, і тому він легко пережив тривалу серію протестів у дві тисячі першому році з вимогою його відставки.

Чи стане килишній російський прем’єр Михайло Касьянов російським Ющенком?--запитує пітер Лавель з агентства Юнайтед прес інтернешнл. Подібне запитання викликала сенсаційна заява Касьянова в той час, як Путін дивився у вічі Буша на саміті в Братиславі, обговорюючи, серед іншого, стан російської демократії. Заява Касьянова прозвучала в унісон з головним спрямуванням американської зовнішньої політики: «Важливо не те, хто буде обраний у дві тисячі восьмому році, -- сказав він, -- але те, щоби та людина очолила рух до демократичних цінностей.» Водночас це прозвучало як відкритий виклик Кремлю, каже Лавелль. Чітко було заявлено, що у восьмому році Путін не буде президентом. Магічні слова «до демократичних цінностей» були адресовані західній авдиторії. Рух--мається на увазі заклик до багатьох. Прийменник «до»- вказує на процес, а не миттєвий результат. Звідси висновок--Касьянов--це саме та людина, яку Заходові слід підтримувати, як це він робив відносно Ющенка у його протистоянні з Кучмою і Януковичем. Не випадково у листопаді Касьянов відвідав Вашингтон, пише Пітер Лавелль. Але це не робить його російським варіантом Ющенка. Він не може відтворити його стратегію. Красна площа--не Майдан. Росіяни--не українці, навряд чи вони зможуть організувати масові виступи під опозиційними гаслами, які, до речі, ще й вигадати треба, а опозицію--створити. Касьянов не може апелювати до Заходу, як це робив Ющенко. А якщо він спробує, то хто може гарантувати, що націоналісти не влаштують «коричневу» революцію? Це, однак, не означає, що провідні політики Росії не будуть, так би мовити, принюхуватися до заяви Касьянова і не почнуть з ним переговорів. В будь-якому випадку, Кремль муситиме відреагувати на намір Михайла Касьянова кандидувати на виборах, вносячи корективи в план операції «Спадкоємець--дві тисячі вісім.» Можливо, його намагатимуться очорнити як причетного до розквіту олігархічного капіталізму, але не слід забувати, нагадує ЮПІАй, як в Росії і Україні люблять гонимих владою.

Британська Файненшл таймс пише, як президентські амбіції Касьянова зустріли в Росії. Насамперед, часопис відзначає, що з Ющенком його поєднує телегенічність, харизма, фізична енергетика. Обидва були прем’єрами, обидва прагнули об’єднати опозицію. Однак, на відміну від Ющенка, Касьянов тісно асоціюється з олігархами, маючи навіть прізвисько «Мишко-два-відсотки,» за розміром долі відрахувань, які він буцімто брав при реструктурації російського зовнішнього боргу. Сам Касьянов заперечує свою причетність до хабарництва. Борис Нємцов не виключив, що Касьянов зможе очолити опозиційний Союз правих сил. Лідер Яблука Григорій Явлінський, втім, з прохолодою поставився до намірів Касьянова, сказавши, що Кремль очорнятиме його. Крім Касьянова, ще двоє політиків оголосили про намір увійти до Кремля: Генадій Селезньов, колишній спікер Ради Федерації, і Володимир Жириновський. Експерти уважають, що вони є креатурами Кремля у намаганні відвернути увагу від Касьянова. Файненшл Таймс доходить висновку, що називати Касьянова російським Ющенком ще зарано, і про це можна буде говорити за два-три роки.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

Генпрокурор України: «В Маріуполі можуть бути десятки тисяч вбитих мирних жителів». Відео

«Зокрема в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей», - заявив генпрокурор України Андрій Костін.

"Світ потребує амбітної відповіді" на виклики, спричинені війною РФ в Україні та пандемією - міністр фінансів США

Архівне фото: міністр фінансів США Дженет Єллен

"Шок від пандемії та російської війни струсонув світову економіку, але зараз не час відступати, світ потребує амбітної відповіді на всі наші проблеми", - заявила міністр фінансів США Дженнет Єллен.

Війна призвела до різких коливань цін на продукти харчування, енергресурси та добрива далеко поза межами регіону, зауважила Єллен у промові в американському Центрі глобального розвитку в четвер.

"Раніше цього року президент Путін розв'язав жорстоку війну проти України, - заявила посадовиця. - Людські жертви - надзвичайні. Шахрайська спроба Путіна анексувати суверенну територію України - останній приклад його повної зневаги до Статуту ООН і мирних країн усюди".

Єллен закликала країни об'єднати зусилля, щоб допомогти стримувати основні виклики, включаючи зростання цін на енергоресурси, ризики для продовольчої безпеки, боргової кризи та інше.

Серед заходів із стримування цін на енергоресурси Єллен назвала намір "Групи семи" та ЄС встановити "цінову стелю" на російську нафту, що обмежить можливості торгувати російською нафтою за ціною вище встановленої, і, за задумом союзників, не дозволить Путіну отримувати надприбутки від нафтоторгівлі.

"Мета цього заходу - дозволити нафті йти на глобальні ринки за більш низькою ціною, що створить переваги для країн з малим і середнім доходом, а також обмежить надходження, які використовує Путін в своїй незаконній війні", - додала Єллен.

Відмова від викопного палива здатна як вирішити проблему завищених цін на енергоресурси, так і сприяти подоланню зміни клімату.

Єллен також оголосила про надання позики обсягом 950 мільйонів доларів у Фонд чистих технологій, який має прискорити перехід країн з вугілля на більш екологічно чисті енергоресурси.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованих на наступний тиждень.

В статті використано матеріали Reuters, AP.

На тлі контрнаступу ЗСУ, Росія кидатиме на утримання Херсона ВДВ і мобілізованих - британська розвідка

Нацгвардія України використовує гаубиці D-30 для ударів по позиціях російських сил, Харківщина, 5 жовтня 2022. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

Від початку контрнаступу на Херсонщині 2 жовтня ЗСУ вдалось просунути лінію фронту ще на 20 км, але вони поки не загрожують основним російським оборонним позиціям. Про це повідомляє у Twitter розвідка Міноборони Великої Британії.

"Російські командири, ймовірно, вбачатимуть зростаючу загрозу для напрямку Нової Каховки як одну з найбільш актуальних проблем. Пошкоджена переправа через Дніпро в цьому районі залишається одним із небагатьох доступних для них шляхів поповнення сил", - йдеться в оцінці британських експертів.

"Росія стоїть перед дилемою: відведення бойових сил за Дніпро робить оборону решти Херсонщини більш надійною; але політичний імператив буде залишатися, - пишуть автори звіту розвідки. - Для оборони Херсона Росія направила більшу частину своїх ВДВ із значною нестачею особового складу. Тому Росія наразі має небагато додаткових високоякісних сил швидкого розгортання для стабілізації фронту: вона, ймовірно, має на меті відправити туди мобілізованих резервістів".

Тим часом, американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляє, що продовження контрнаступу українських сил на півночі й півдні, ймовірно, змусить Кремль надавати пріоритет обороні одного району операцій за рахунок іншого, потенційно збільшуючи ймовірність успіху України на обох напрямках.

"Контрнаступ України на півночі Харкова ще не завершився після місяця успішних операцій, і зараз просувається до заходу Луганської області. 5 жовтня українські війська захопили Греківку і Макіївку на заході Луганської області (приблизно за 20 кілометрів на південний захід від Сватового)", – цитує повідомлення "Радіо Свобода".

"Російським військам не вдалося утримати береги річок Оскіл і Сіверський Донець і використати їх як природні рубежі, щоб запобігти просуванню українських військ на вразливі частини окупованої Росією північно-східної України. Місцевість на заході Луганщини придатна для такого типу швидкої маневрової війни, яку українські сили ефективно використовували на сході Харківської області на початку вересня, і з відкритих джерел немає жодних ознак того, що російські військові суттєво укріпилися на західній Луганщині", – додали в ISW.

Дослідники також вказують на те, що посилення внутрішньої критики російської "часткової мобілізації", ймовірно, спонукає президента РФ Володимира Путіна перекласти провину за це на російське Міністерство оборони і, зокрема, на міністра Сергія Шойгу.

Напередодні голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив про звільнення шести населених пунктів на Луганщині, але не назвав їх.

В угрупованні "ЛНР" заявили про "роботи з укріплення Кремінної" та "очікування" атак ЗСУ з напрямку Сватова.

Водночас, карта бойових дій, яку 4 жовтня показало Міністерство оборони РФ, свідчить про відступ російських військ майже на 30 кілометрів на Херсонщині.

Тим часом в російський ставленик на окупованій Херсонщині звинуватив "бездарних воєначальників" у відступі російських військовиків: "Багато хто говорить, що міністр оборони, який допустив до такого стану справ, міг би, як офіцер, застрелитися".

Свою повномасштабну війну в Україні від 24 лютого Москва й досі називає "спецоперацією".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у розмові з президентом Володимиром Зеленським відзначив ЗСУ за "вражаючий прогрес" у звільненні українських територій.

Деякі американські експерти вважають, що перемоги України на полі бою зумовлені, зокрема, стали можливими завдяки успішному використанню ЗСУ західного озброєння.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Польща готова розмістити у себе ядерну зброю, але у США кажуть, що такого запиту не отримували - медіа

Американські солдати на польській авіабазі Повідз під час візиту до Польщі міністра оборони США Ллойда Остіна, 18 лютого 2022. REUTERS/Kacper Pempel

Польща відкрита до ідеї розміщення там ядерної зброї й обговорювала це зі США, заявив президент Анджей Дуда в інтерв'ю Gazeta Polska. Журналісти запитали польського лідера щодо ідеї "ядерного обміну" НАТО, коли країни, які не мають власної ядерної зброї, пише Notes from Poland.

"Ми говорили з американськими лідерами про те, чи США розглядають таку можливість. Питання відкрите", - сказав Дуда. Він пояснив, що у такому випадку це "не буде ядерна зброя під контролем Польщі". Журналісти запитали Дуду, чи він прагне, аби Польща мала власну ядерну зброю. він відповів, що це питання "далекого майбутнього".

Водночас, як повідомляє The Guardian із посиланням на високопосадовця США, Білий дім поки не отримував відповідного запиту від Варшави: "Ми не в курсі того, що це питання піднімається, й радимо звернутись до уряду Польщі".

Видання зауважує, що Дуда говорив про "потенційну можливість", і що йдеться про програму навчання місцевих пілотів літати на американських ядерних бомбардувальниках, які розміщені на території цієї країни.

The Guardian пише, що розміщення ядерної зброї США на території Польщі порушило б Договір про нерозповсюдження ядерної зброї та договір між НАТО та Росією 1997 року, однак Росія вже порушувала свої зобов'язання за цими договорами.

Федерація американських науковців (FAS) оцінює, що після закінчення Холодної війни у Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині залишилось близько 100 ядерних об'єктів. Зараз лише три країни НАТО мають власну ядерну зброю - США, Велика Британія й Франція.

Від початку повномасштабного воєнного вторгнення РФ до України 24 лютого, яке у Кремлі досі називають "спецоперацією", Польща почала посилювати свої оборонні можливості, витрачаючи 3% свого ВВП на оборону, це один із найвищих показників в Альянсі, пише Notes from Poland.

А міністр оборони Польщі заявив, що країна матиме "найпотужніші наземні сили у Європі". Крім того, союзники по НАТО оголосили про посилення своєї безпекової допомоги Варшаві, зокрема президент США оголосив про розміщення там своєї постійної бази.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, наприкінці вересня заступник секретаря Радбезу Росії Дмитро Медведєв заявив, що Росія "має право" використати ядерну зброю проти України.

Днями радник з нацбезпеки США Джейк Салліван зауважив, що зараз ознак невідворотного застосування ядерної зброї немає, але США і союзники активно слідкують за ситуацією. У Північноатлантичному альянсі зазначили, що не побачили "змін у ядерних настроях Росії, але НАТО й союзники залишаються пильними".

В РНБО України заявили, що це "чергова стадія інформаційного тероризму, влаштованого РФ, щоб схилити Україну до перемовин на умовах Кремля".

У статті використано матеріали Gazeta Polska, Notes from Poland, The Guardian

Американські вчені прийшли на допомогу українським дітям-сиротам. Відео

Американські вчені прийшли на допомогу українським дітям-сиротам. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:16 0:00

З початку повномасштабної війни Росії сотні українських сиріт стали переселенцями - у власній країні чи за кордоном. Група американських науковців проводять для дітей цікаві онлайн-уроки та відкривають для них світ фізики, астрономії та математики. Деталі – від Ксенії Туркової.

Більше

XS
SM
MD
LG