Спеціальні потреби

Актуально

Експерти проти реверсного використання проводу Одеса-Броди - 2005-03-09

Київ - 9 березня. Експерти закликають негайно припинити реверсне використання нафтопроводу Одеса-Броду. Вони вважають, якщо уряд не почне використовувати його в європейському напрямку протягом року, стратегічне значення проекту втратиться.

Використання нафтопроводу Одеса-Броди у реверсному режимі приносить Україні лише збитики, каже колишній керівник компанії Укртранснафта Олександр Тодійчук. Рішення попереднього уряду дозволити тимчасовий реверс він називає великою помилкою. За словами експерта, компанія ТНК-ВР майже вдвічі недовиконує свої зобов’язання, щодо обсягів прокачування нафти:

«Нам починають говорити про те, що є проблеми у Босфорі, і що цей маршрут є найбільш дорожчим із усіх транспортних маршрутів Росії. Але ми про це говорили ще до того, як було прийнято рішення про «реверс». Ми попри запевнення про збільшення обсягів прокачування отримали зменшення. Загалом, ми близько двох мільйонів тонн втратили. Якщо такі втрати будуть продовжуватися, українська нафтотранспортна система стане перед дилемою, яким чином їй продовжувати існування».

Через недовантаження нафтою, проект не досяг рівня рентабельності і зазнає збитиків. Покривають їх за рахунок бюджетних коштів. Тому Тодійчук пропонує негайно розірвати контракт із ТНК ВР і припинити перекачування сировини в напрямку Одеси. Натомість він пропонує російсько-британській компанії інший варіант експорту нафти, який до того ж дешевший. Експерт вважає можливим розвернути напрямок перекачування нафти протягом півроку.

Якщо нафтопровід не запрацює в європейському напрямку протягом року, каже Тодійчук, на ньому можна буде поставити хрест. Адже за цей час добудують альтернативні гілки від чорноморських портів Румунії і Болгарії.

З ним погоджується член парламентського комітету з ПЕК Олександр Гудима. За його словами, європейський напрямок перекачування нафти також можливо спочатку не буде рентабельним, але він вирішує інше стратегічне завдання – ліквідація тотальної залежності від російської нафти. Депутат переконаний, що Україна має хоча б на чверть забезпечуватися енергоносіями з альтернативних джерел:

«Продовжуючи використвувати нафтопровод в реверсному режимі, ми запираємо собі інший шлях – каспійської нафти. А це вже вимірюється не у втратах у вигляді неотрманого прибутку. А це втрати від можливих колапсів на світових ринках, які дуже боляче вдаряють по національних інтересах України».

Олександр Тодійчук додає, що Одеса-Броди також сприятиме в політичних проектах нової влади: «Проект став ключем в євроінтеграційних устремліннях України. В залежності від того, наскільки успішно буде реалізовано цей проект, наскільки зважено виступить Україна, буде довго оцінюватися цілий ряд інших проектів такої ваги».

Тим часом німецький Дойчебанк виділив НАК «Нафтогаз України» кредит у 2 мільярди євро. Частина із цієї суми піде на добудову нафтопроводу до Плоцька і доставку каспійської нафти до терміналу Південний. Про зацікавленість в цьому проекті висловився Казахстан.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG