Спеціальні потреби

Актуально

Проблема Придністров`я і роль України у її врегулюванні - 2005-03-09

Київ - 9 березня. Врегулювання проблеми Придністров`я стає одним із важливих зовнішньополітичних завдань України. Президент Ющенко під час візиту до Німеччини заявив, що незабаром Україна представить свій план врегулювання кризи і готова взяти найактивнішу участь у цьому процесі. Українські експерти вважають, що такі дії можуть позитивно вплинути на стосунки України з ЄС і продемонструвати готовність Києва до конкретних дій та активної зовнішньої політики.

Врегулювання придністровської кризи – одна із перших вагомих зовнішньополітичних ініціатив нової української влади. Під час представлення секретаря РНБО Петра Порошенка президент Ющенко сказав, що ця тема вже незабаром буде предметом розгляду Ради, а в Берліні пообіцяв представити власний план врегулювання цієї кризи. На думку президента, Придністров`я – це загроза безпеці України. З погляду директора Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександра Сушка, існування невизнаної республіки – це велика проблема для України, але багато впливових українських політиків та бізнесменів зацікавлені у її збереженні:

«Придністровський анклав, або самопроголошена Придністровська республіка – це кримінальне утворення, яке живиться контрабандною. Зрозуміло, що те, що є контрабандою з боку Придністров`я, є контрабандою з боку України. Без українських партнерів, таку контрабанду неможливо було б здійснювати. Йдеться про зацікавлення певних бізнес-політичних кіл в Україні в існуванні такої “чорної дiри”».

Олександр Сушко каже, що Придністров`я не могло б існувати без неофіційної підтримки Києва.

«Придністров`я не межує з Росією. Там немає прямих каналів для контрабанди. Без неофіційної підтримки України така ситуація не могла б існувати». У свою чергу провідний науковий співробітник Інститут світової економіки та міжнародних відносин Володимир Полохало вважає одним із важливих причин існування придністровської проблеми спроби Москви дестабілізувати ситуацію у цій частині колишнього Радянського Союзу, щоб у такий спосіб зберегти свій контроль над регіоном:

«Цілком очевидним є деструктивна позиція Росії, спрямована на підтримку цієї конлфіктогенності, і тим самим обгрунтування своєї власної там присутності, і обгрунтування своєї ролі у цій частині».

Всі опитані нами експерти заявили, що активні дії України щодо врегулювання придністровського конфлікту позитивно позначаться на стосунках України як з Молдовою і Румунією, так і з ЄС. Політолог Сергій Таран каже, що цим Київ може продемонструвати бажання впливати на ситуацію в регіоні та підняти свою зовнішньополітичну вагу:

«В такій ролі, а саме посередника між сторонами, Україна може ствердити свою роль як активного учасника у міжнародних відносинах в регіоні. Досить довго Україна взагалі не була чинником у зовнішній політиці в регіоні, оскільки влада в Києві була у повній залежності від влади Москви».

Нині населення у невизнаній Придністровській республіці складають біля тридцяти відсотків етнічних українців. Це трохи більше від кількості росіян. І саме присутність своїх співгромадян стало головним аргументом Москви у її підтримці Придністров`я, в тому числі і військовими силами. Нагадаємо, що там досі дислокується 14 російська армія. Значний відсоток українців, на думку експертів, і безпосередній кордон з Придністров`ям дає Україні беззаперечні козирі для активної політичної діяльності у напрямку розв`язання цієї багаторічної кризи.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG