Спеціальні потреби

Актуально

Кiнець вiльним економiчним зонам? - 2005-03-16

Київ - 16 березня. Заяви нової української влади про необхідність скасування усіх вільних економічних зон породили запеклі дискусії. Опоненти урядової ініціативи вказують на приклади вільних економічних зон, які ефективно працюють, і закликають підходити до проблеми диференційовано.

Те, що вільні економічні зони в Україні не завжди використовуються за призначенням, відомо давно. Особливо багато закидів лунає останнім часом на адресу донецьких “зон”. Податкові пільги, встановлені в цьому депресивному регіоні задля кращого залучення інвестицій, послужили іншій меті – щоб без мита завозити з Польщі дешеву курятину. Ділки нажилися, сільські товаровиробники зазнали збитків.

В Україні вільних економічних зон, або, як їх ще називають, “територій зі спеціальним режимом оподаткування”, на диво багато – майже десята частина від загальної кількості в світі. А інвестицій через них в країну надходить мізер – менше тисячної відсотка. Тому нова влада й задекларувала намір розібратися з вільними економічними зонами -- “чорними дірками”, як назвав їх Віктор Ющенко, а міністр економіки Сергій Терьохін зробив радикальну заяву про необхідність їх скасування.

Але чи справді всі вільні економічні зони працюють на тіньову економіку? Самі суб`єкти вільних для підприємництва зон це категорично заперечують, застерігаючи уряд разом з водою не вихлюпнути дитину. Від всеукраїнського узагальнення треба перейти до регіональної диференціації, -- каже керівник управління інвестиційної політики Закарпатської облдержадміністрації Володимир Панов. За його словами, створення вільної економічної зони на Закарпатті в шість разів збільшило притік прямих іноземних інвестицій, дев`ятнадцятьом тисячам людей дало роботу, привело в цю маленьку область всесвітньовідомі компанії:

«Це Фольксваген, Шкода, Фішер, Філіпс, ТДК... я можу продовжувати. Я думаю, що це сузір`я всесвітньовідомих компаній могло б прикрасити будь-який регіон, і не тільки Україну. І повірте мені, що всі вони дуже переживають, як будуть змінюватися правила гри в Україні. Можна мати з Україною справу – чи ми погралися зі своїми законами, вибачте, задурили їх, а тепер ми закінчуємо наш експеримент і починаємо нову політику».

Збереження спеціальної економічної зони життєво важливе також для міста енергетиків Славутича. Після закриття Чорнобильської АЕС місто, всі мешканці якого працювали на станції, опинилося перед загрозою занепаду. Натомість Славутич далі процвітає завдяки бізнесу, який прийшов сюди, у вільну економічну зону, створивши високотехнологічні робочі місця та залучивши небачену суму інвестицій на душу населення, рівну інвестиціям Польщі. Як каже голова адміністрації спеціальної економічної зони “Славутич” Григорій Данилейко, їм часто вказують на від`ємне сальдо між пільгами і надходженнями до бюджету, однак якби зони не було створено, ніяких надходжень не було б взагалі:

«Які втрати бюджету? Вони віртуальні! Не було б робочих місць у нас – не було б ніяких надходжень, тих заводів, устаткування, тих машин, які сьогодні є в Славутичі. Це умовно, а не реально втрачені гроші. Ми на сьогодні платимо тільки в Пенсійний фонд більше, ніж того потребують наші суб`єкти, саме місто Славутич. Тобто ми не тільки себе годуємо, а ще й пенсіонерів країни. Ми сплачуємо податки, які ідуть у Державний бюджет, місцевий бюджет. І це сьогодні йде від суб`єктів зони. Чи можна говорити про втрати України від цього»?

А мер міста Славутич Володимир Удовиченко додає: «Відміна зони – я вважаю, що це економічна безграмотність. Це лобіювання того ж бізнесу, який не хоче достойної конкуренції.

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG