Спеціальні потреби

КВУ занепокоєний станом розслiдування виборчих порушень - 2005-03-21


Київ - 21 березня. Комітет виборців України занепокоєний станом розслідування кримінальних справ за фактами порушень закону під час минулих президентських виборів. Як повідомляють експерти Комітету, справ мало, слідство йде надто повільно, а карають «стрілочників».

Масові і системні – таку оцінку дав Верховний Суд порушенням, що мали місце під час виборів в Україні 21 листопада минулого року. Відомих фактів, кажуть експерти, назбиралося на десятки тисяч кримінальних справ. Однак органами прокуратури наразі порушено тільки 225. З них лише 48 направлено до суду, 16 уже закрито.

Комітет виборців України подавав офіційний запит до Генпрокуратури, цікавлячись станом розгляду порушень законодавства на минулих виборах. Експерти Комітету висловлюють занепокоєння: справ замало, слідство в цих справах триває задовго, а карають здебільшого тих, кого вдалося спіймати за руку, а не тих, хто цією рукою водив. Так, із названих двох сотень кримінальних справ лише одинадцять порушено проти представників органів влади. Говорить Голова правління Комітету виборців Ігор Попов:

«Хотілось би, щоб були покарані не ті, хто вкинув три бюлетені, а ті, хто дав команду вкидати по тридцять бюлетенів на тридцяти дільницях. Ну і взагалі, якщо покарають лише стрілочників, то виникає питання, якщо їх буде взагалі чоловік двадцять – чи були взагалі грубі порушення, чи були системні порушення, чи взагалі всього цього не було. Якщо вже була проблема, то треба показати, хто був винуватий. Я не відкидаю можливості навіть загальної амністії влітку, коли всі справи закінчаться, коли засудять хай тисячу чоловік, включаючи високих посадовців. Президент, який в нас дійсно людина добра і може прощати, видасть указ про амністію по цих виборчих справах. Але на людях будуть судимості, і це, власне, ляже плямою на людину. Тобто хай вона не сидітиме в органах виправних робіт по кілька років, але це повинно залишитися в біографіях цих людей, якщо вони захочуть балотуватися, бути членами комісій».

Комітет виборців вказує також на те, що найбільше кримінальних справ відкрили зовсім не в тих областях, де було найбільше порушень. Так, у Криму, Донецькій та Одеській областях відкрито по одній кримінальній справі, тоді як за даними громадських спостерігачів КВУ, саме в цих регіонах найчастіше робили вкидання пачок бюлетенів, фальшували відкріпні посвідчення, переписували протоколи.

Занепокоєння КВУ викликає також нерозслідування резонансних злочинів, пов`язаних з виборчою кампанією – скажімо, досі невідомо, хто організував розміщення в державних підприємствах Укрзалізниці агітаційних плакатів, що розпалювали міжнаціональну ворожнечу, і в якому стані перебуває справа про незаконне втручання в електронну систему ЦВК.

Комітет виборців підкреслює: покарання порушників принципово важливе як прецедент. Бо за всю дотеперішню історію виборів в Україні відомо всього лише три кримінальні справи, пов`язані з виборчим законодавством. Безкарність – одна з головних причин, яка й далі спроможна породжувати брудні вибори в Україні.

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG